امروز : يكشنبه 1 مهر 1397

کافئین و افسردگی ساخت PDF چاپ ارسال به دوست

کافئین چه اثری بر روی افسردگی دارد ؟ (?What effect does caffeine have on depression)

نویسنده : گرت استراچان (Gareth Strachan) - ترجمه : مسعود صادقی

تاریخ مقاله : 9 نوامبر 2016

بسیاری از مردم نمی توانند روز را بدون برخی از انواع کافئین آغاز کنند. کافئین موجود در چای و قهوه اغلب قسمتی از تشریفات روزانه ای است که مردم را با انرژی بخشیدن در طی روز یاری می رساند.

هنگامیکه منافع و مضرات کافئین موضوع بحث باشد ، می توان دنیای پزشکی را به قسمت های مختلف تقسیم کرد. اما تأثیر آن بر روی سلامت ذهن و روان همواره به شدت مورد بحث بوده است. خیلی ها باور دارند که کافئین می تواند افسردگی را کاهش دهد در حالیکه برخی دیگر هشدار می دهند که ممکن است آنرا بدتر نماید.

این مقاله تلاش خواهد کرد تا هردو جنبه مورد بحث را به یک اندازه مورد کنکاش قرار دهد، درحالیکه به تأثیر مواد غذایی گوناگون بر روی افسردگی نیز نظر خواهد داشت.

 

ادامه مطلب ...
زنان و مت آمفتامین ساخت PDF چاپ ارسال به دوست

زنان و مت آمفتامین

نویسنده : شکوفه رستمی نژاد - کارشناس ارشد و دانشجوی دوره دکتری روانشناسی بالینی

 

مت آمفتامین ماده مخدری است که مشکلات منحصر بفرد و زیادی را برای زنان بوجود می آورد . میزان مصرف مت آمفتامین در بین زنان ، نسبت به انواع دیگر مواد مخدر بیشتر است . در تاریخچه زندگی زنانی که به مت آمفتامین معتاد می شوند ، نشانه هایی از سوء استفاده های جسمی و جنسی دیده می شود . آنها اغلب با مشکلاتی مانند افسردگی ، اضطراب و عزت نفس درگیرند . پرداختن به چالش های خاص مرتبط با اعتیاد مثل ایجاد محیطی امن برای این زنان و کودکان آنها ، نتایج درمانی را بهبود می بخشد . 

ادامه مطلب ...
درمان افسردگی و تحریک مستقیم فراجمجمه ای (tdcs) ساخت PDF چاپ ارسال به دوست

آیا تحریک مستقیم فراجمجمه ای (TDCS) می تواند منافع مضاعف غیر مترقبه ای در درمان بیماران افسرده داشته باشد؟

نوشته :  Colleen K Loo و Donel M Martin  

ترجمه : مسعود صادقی

استفاده از روشهای جدید تحریک مغزی در درمان افسردگی و احتمالاً سایر اختلالات روانی- عصبی (neuropsychiatric) ، یک زمینه جدید و به سرعت در حال رشد است . در این روش ها ، تحریک مستقیم فراجمجمه ای (TDCS) به عنوان یکی از روش های امیدوار کننده به دلیل سهولت نسبی در استفاده ، ایمنی و اثرات زیستی – عصبی (neurobiological) پدیدار گشته است . TDCS از جریان الکتریکی ضعیفی (1-2 mA) بهره می برد که از طریق الکترود های قرار گرفته بر فرق سر ، از بافت مغز عبور می کند . تحریک حاصله که بیش از حد ضعیف است ، به طور مستقیم باعث شلیک عصبی می شود ، اما تصور می گردد با غشاء عصبی و پیش زمینه فعالیت سلول های عصبی در تعامل (interact) باشد که منجر به اصلاح قدرت سیناپسی می گردد . همانطور که در مطالعات فیزیولوژی مشهود است ، هنگامیکه برای چند دقیقه حالتی مانند ضربان دست می دهد ، می تواند تغییرات پایداری را در قابلیت تحریک پذیری نورون ها (neuronal excitability) فراهم آورد ، این احتمالاً مکانیزمی است که با تکرار دوره های تحریک ، می تواند به اثرات درمانی قابل توجه منجر شود ، همانطور که در آزمایشات بالینی دیده می شود .

 

ادامه مطلب ...
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 بعد > آخر >>

نتایج 1 - 7 از 32