مقالات روان شناسی - مرکز درمان بازگشت - ترک اعتیاد بازگشت
 

امروز : جمعه 26 مرداد 1397

مصرف مواد می تواند ازدواج را به نابودی بکشاند ساخت PDF چاپ ارسال به دوست

نویسنده : تیم لانیگون (tim lonigon)

 مترجم : سروش صادقی


سخنی معروف که می گوید : " مادر ! من می توانم او را تغییر دهم "

پیدا کردن یک مرد یا زن مناسب بحد کافی مشکل است ولی شما سرانجام کسی که علایقش را با شما قسمت می کند ، کسی که جذاب و دلسوز است و از بودن با شما لذت می برد را انتخاب می کنید . فقط مشکلی موجود است : او مواد مصرف می کند . شاید مصرف او یکبار یا دوبار در ماه و یا شاید آخر هر هفته باشد . با خود می گویید : " خوب اشکالی ندارد ، هیچکس کامل نیست و هر کس حداقل یک نقطه ضعفی دارد ."

بغیر از شما هیچکس نمی تواند در اینباره نظر دهد . اما شما می توانید تصمیم بگیرید که با یک مصرف کننده مواد مخدر ازدواج کنید ؟ ولی قبل از اینکه این تصمیم را بگیرید تأمل کنید ، مسائلی است که باید در نظر گرفته شوند .

ادامه مطلب ...
نقش معنویات در درمان اعتیاد ساخت PDF چاپ ارسال به دوست

نگارش : بهرام سروری (کارشناس ارشد روانشناسی بالینی) – فروردین 1392

اعتیاد پدیده ای است که انسان را در تمامی ابعاد بویژه در چهار بعد اصلی جسمانی ، روانی ، اجتماعی و معنوی تحت تأثیر قرار می دهد . بعد جسمانی در واقع شامل اندام ، چهره و سیستم فیزیولوژیک بدن فرد است . بعد روانی تفکر ، شخصیت ، حافظه و تمرکز و...... را شامل می شود . بعد اجتماعی در واقع ارتباط فرد با دیگران و نقشی است که در اجتماع برعهده دارد و بعد معنوی گرایش انسان به خدا ، مذهب ، اخلاق ، عالم روحانی و جهان هستی را دربر دارد .

در جریان بهبودی و توسط کلینیک های درمان سوء مصرف مواد ، معمولاً ابعاد جسمانی ، روانی و اجتماعی بصورت پایش جسمانی و دادن داروهای مناسب ، انجام مشاوره های فردی و سنجش وضعیت روانشناختی و همچنین اجرای برنامه های خانواده درمانی و گروه درمانی ، مورد توجه و پیگیری قرار می گیرند . ضمن اینکه به نظر می رسد در این کلینیک ها باید به بعد معنوی توجه جدی تری گردد اما خود فرد نیز لازم است تا ضمن رسیدن به این باور که « در این جهان هستی تنها و جدا نبوده بلکه در این مجموعه متنوع مخلوقات که جهانش می نامیم با همه موجودات دراتحاد و یکپارچگی کامل به سرمی برد » نسبت به تقویت بعد معنوی خویش قدم بردارد . بنابراین در این مقاله به روش هایی اشاره می شود که با توجه وعمل به آنها می توان بعد معنوی را تقویت نمود .

 

ادامه مطلب ...
ذهن شما محل زندگی مورچه هاست یا مورجه خوار؟ ساخت PDF چاپ ارسال به دوست

مقدمه : دنیل آمن (Daniel G.Amen,M.D.) یک روان پزشک معروف و خوشنام است. وی در سال 1998 کتابی را تحت عنوان " مغز خود را تغییر دهید تا زندگیتان تغییر کند (change your brain,change your life) " منتشر کرد که پس از آن به سرعت در کشور های مختلف نیز ترجمه و منتشر گردید . شاید در ابتدا عنوان کتاب کمی بازاری به نظر برسد، اما با خواندن آن متوجه می شویم که نویسنده تلاش کرده در عین حفظ سادگی ، از دقت علمی کتاب نکاهد . مطلب مورچه و مورچه خوار از این کتاب انتخاب شده است .

سالهاست در تحلیل مشکلات مراجعان خود ، از عبارت افکار منفی ناخواسته یا Automatic Negative Thoughts استفاده می کنم . برای اینکه راحت تر باشم آنها را ANT یا مورچه می نامم . مورچه هایی که وقت و بی وقت وارد مغز من و شما می شوند، می گردند و از وقت و انرژی ما تغذیه می کنند . فکر می کنم شاید وقت آن باشد که در کنار این مورچه ها ، مورچه خواری هم باشد تا آنها نتوانند به راحتی توان فکری و انرژی فیزیکی من و شما را مستهلک کنند . بیایید با هم کمی در مورد مورچه و مورچه خوار حرف بزنیم .

 

ادامه مطلب ...
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 بعد > آخر >>

نتایج 15 - 21 از 32