مقالات روان شناسی - مرکز درمان بازگشت - ترک اعتیاد بازگشت
 

امروز : جمعه 26 مرداد 1397

آیا مهارت و اهمیت نه گفتن را می دانید؟ ساخت PDF چاپ ارسال به دوست

به احتمال زیاد برای شما شرایطی پیش آمده که << نه>> گفتن سخت بوده است . آیا می توانید آخرین باری که در این موقعیت قرار گرفتید را به یاد آورید؟ آیا شما مجبور به پذیرش شرایطی شدید که اصلا" دوست نداشتید و مدتها از آن احساس رنجش کرده اید؟ یا اینکه .........

فرض کنید در یک برنامه ریزی دقیق با دوستانتان ، تصمیم گرفته اید تعطیلات آخر هفته را به تفریح بروید اما والدینتان می گویند ترجیح می دهند این هفته را با هم و در کنار هم باشید . شاید هم یک لباس نو خریده اید و دوستی می خواهد آن را قرض بگیرد و یا اینکه کسی از شما می خواهد با او به مسافرت بروید در حالیکه از او خوشتان نمی آید . اگر دائما" مجبور باشیم تسلیم این درخواستها شویم و با آنها موافقت کنیم و به همین خاطر شدیدا" احساس ناراحتی داشته باشیم ، روزی می رسد که از خود بپرسیم : چرا نمی توانم <<نه>> بگویم؟ دلیل به هم زدن برنامه های شخصیم، با درخواستهای ناتمام دیگران چیست؟ و چرا در جایی که علاقه به نه گفتن دارم با گفتن یک بله شرایط سختی به وجود می آورم ؟ شاید شما مثالهای نگران کننده تری بزنید مانند اینکه در موقعیتی قرار گرفتم که علی رغم میل باطنی خود مجبور شدم سیگار بکشم یا ماده مخدر مصرف کنم و ....... راستی چرا ؟ پاسخ شما احتمالا" یکی از موارد زیر است :

ادامه مطلب ...
هنر شاد زیستن ساخت PDF چاپ ارسال به دوست

وقتي دالايي لاما جايزه صلح نوبل سال 1989 را دريافت كرد، يك خبرنگار از او پرسيد: حالا بعد از اين چه؟ مي خواهيد چه كار كنيد؟ او لبخندي زد و گفت: انگار هر كاري كه ما آدم ها انجام مي دهيم، مثلا خانه يا ماشيني مي خريم، غذايي مي خوريم، دوستي پيدا مي كنيم و حتي به جوايز بزرگي نائل مي شويم، هرگز برايمان كافي نيست. ما آدم ها هميشه به دنبال بيشتر و بيشتريم، اما بيشترها لزوما بهتر نيستند. من فقط آرزو مي كنم كه خودم و همة آدم ها هر چه زودتر بفهمند كه شادي و رضايت شان را نبايد در بيرون از خودشان جست وجو كنند.

ادامه مطلب ...
چگونه با فرزندمان درباره مواد مخدر حرف بزنیم ؟ ساخت PDF چاپ ارسال به دوست

تقريبا همه پدر و مادرها مي‌دانند که فرزندان آنها براي مبتلا نشدن به بيماري‌هاي عفوني و خطرناک بايد واکسن بزنند. اما اکثر اين والدين نمي‌دانند که اگر در سنين کودکي با فرزندان خود در مورد مواد مخدر صحبت کنند،..

 کاري درست شبيه به واکسن‌ زدن عليه اعتياد انجام داده‌اند. کودکاني که پدر و مادرشان هيچ‌وقت در مورد چنين مسايلي اطلاعات کافي به آنها نمي‌دهند، در نوجواني دچار مشکلات بيشتري نسبت به بقيه خواهند شد. چنين نوجواناني در اولين برخوردها با مواد مخدر، ترديدها و سوالات بي‌شماري پيدا مي‌کنند اما چون قبلا چنين صحبت‌هايي بين آنها و والدين‌شان رد و بدل نشده باز هم نمي‌توانند خيلي راحت با والدين خود در اين مورد حرف بزنند. بنابراين اکثر اين نوجوانان جواب سوالات خود را جاي ديگري جست‌و‌جو مي‌کنند و ممکن است هر نوع جواب و نتيجه‌اي هم به دست‌ آورند. اگر شما جزو والديني هستيد که قصد دارند فرزند خود را عليه اعتياد واکسينه کنند، بهتر است بدانيد روش صحبت کردن و نوع جملات براي همه سنين يکي نيست و اين روش بسته به سن فرزند شما فرق مي‌کند.

ادامه مطلب ...
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 بعد > آخر >>

نتایج 29 - 32 از 32