مقالات روان شناسی - مرکز درمان بازگشت - ترک اعتیاد بازگشت
 

امروز : جمعه 26 مرداد 1397

رابطه اعتیاد با فقر هورمون عشق ساخت PDF چاپ ارسال به دوست

ترجمه : مسعود صادقی

تاریخ مقاله : 22 مارس 2014

تحقیقات جدید از استرالیا ، رفتارهای اعتیادآور مانند سوء مصرف مواد و الکل را با فقر و کاهش در توسعه اکسی توسین (oxytocin) که به عنوان " هورمون عشق" در دوران کودکی شناخته می شود ، مرتبط می سازد .

دکتر فمکه بوئیسمن– پیجلمن (Dr.Femke Buisman- Piljman) از دانشکده علوم پزشکی دانشگاه آدلاید گفت : " ما می دانیم که نوزادان تازه متولد شده در لحظه تولد سطح معینی از اکسی توسین در بدنشان دارند و این کمک می نماید که تمامی روابط و پیوند های مهم بین یک مادر و فرزند خود ساخته شود " . وی ادامه داد : "زمانی که به دنیا می آییم ، هنوز سیستم اکسی توسین ما به طور کامل توسعه نیافته است و این رشد تا سن سه سالگی به اتمام نمی رسد . این بدین معنی است که سیستم ما بطور بالقوه در معرض طیف وسیعی از تأثیرات ، چه داخلی و چه خارجی قرار دارد " .


 

ادامه مطلب ...
اعتیاد رفتاری ساخت PDF چاپ ارسال به دوست

نویسنده : شکوفه رستمی نژاد – کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

تاریخ : 26 اسفند 1392

امروزه کاملاً مشخص است که این تنها مواد نیستند که الگوهای تکراری و اشتغال ذهنی اعتیادی را ایجاد می کنند ، بلکه برخی از رفتارهای فردی و اجتماعی نیز وجود دارند که می توان الگوی وابستگی و اعتیاد را در مورد آنها تعریف کرد . به طور کلی اعتیاد ، تکیه کردن بر چیزی برای رسیدن به عملکرد طبیعی است که حذفشان باعث شوک محرومیت می شود . واژۀ      « اعتیاد » به طور سنتی برای توصیف وابستگی به موادی نظیر الکل ، سیگار ، مواد مخدر و .... به کار می رفت اما اخیراً واژۀ « اعتیاد » برای طیفی از رفتارهای گوناگون نیز استفاده می شود .

 

ادامه مطلب ...
اهمیت شناخت خود ساخت PDF چاپ ارسال به دوست

تاریخ : 22 اسفند 1392

نویسنده : بهرام سروری – کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

عدم شناخت و آگاهی درست هر کس از خود ، از زمینه هایی است که فرد را می تواند به استفاده از روشهای ناسالم در زندگی مانند استفاده از مواد مخدر سوق داده و او را به ورطۀ اعتیاد بکشاند . بر این اساس به اهمیت این شناخت و خودآگاهی می پردازیم :

 

ادامه مطلب ...
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 بعد > آخر >>

نتایج 8 - 14 از 32