امروز : چهارشنبه 28 شهريور 1397

تضعیف CNS: علائم و درمان ساخت PDF چاپ ارسال به دوست

نوشته : جنیفر هویزن (Jennifer Huizen) بازنگری توسط سوزان فالک (Suzanne Falck, MD, FACP)

ترجمه : مسعود صادقی

تضعیف سیستم اعصاب مرکزی، CNS (central nervous system) به وضعیتی که در آن عملکرد عصبی کاهش می یابد ، گفته می شود. این مسئله می تواند از مصرف بیش از حد (overdose) مواد مخدر ، مسمومیت و یا دیگر شرایط پزشکی حاصل شود.

تضعیف سیستم اعصاب مرکزی (CNS) معمولاً از سوء مصرف موادی که فعالیت مغزی را آهسته می کنند، منتج می شود. این مواد ، تضعیف کننده CNS (CNS depressant) نامیده می شوند.

دوزهای معینی از این تضعیف کننده های CNS می توانند خاصیت درمانی داشته باشند اما در دوزهای بالا ممکن است فعالیت سیستم عصبی را به میزان بسیار پایین و خطرناکی کاهش دهند.

 علائم می تواند به طور گسترده ای از عدم درک زمان و مکان خفیف (mild disorientation) تا مرگ متفاوت باشد.

ادامه مطلب ...
فلاکا ماده مخدر خطرناکی است اما شما را زامبی نمی کند ساخت PDF چاپ ارسال به دوست

فلاکا ماده مخدر خطرناکی است اما شما را زامبی نمی کند

Flakka is a dangerous drug, but it doesn't turn you into a zombie

نویسنده : Joseph Palamar

تاریخ : 29 نوامبر 2016

ترجمه : مسعود صادقی

روایات جرم های وحشتناکی که در اثر مصرف مواد مخدر روی می دهند بیش از یک قرن است که توسط رسانه ها تبلیغ می شوند. اینگونه داستانها با کوکائین در سال 1914 شروع شد و توسط داستانهای " جنون سیگاری ، reefer madness " در سال 1930 و گزارش " مقتول های LSD ، LSD murders " در سال 1960 ادامه یافت. آخرین روایات مواد مخدر ما نیز به داستانهای مرگبار نمک حمامی "bath salt"  بنام فلاکا مربوط می شود که برخی از رسانه ها آنرا " ماده مخدر زامبی ، zambie drug " نامیده اند. این اصطلاح عامیانه از ارتباط ماده مخدر مذکور با رفتار عجیب و غریب و خشونت بار برخی از مصرف کنندگان این ماده نشأت گرفته است.

ادامه مطلب ...
هیپوکامپ (Hippocampus) و عملکرد آن ساخت PDF چاپ ارسال به دوست

هیپوکامپ (Hippocampus) و عملکرد آن 

نویسنده : Alana Biggers , MD,MPH

ترجمه : مسعود صادقی

 

وقتی درباره مغز انسان می آموزید خوب است بخاطر داشته باشید که حتی مفیدترین کامپیوتر در جهان قابل رقابت با این قسمت از مغز انسان نیست . با بیلیون ها سلول عصبی و هزاران هزار ارتباطی که سلول های عصبی فراهم می سازند ، مغز انسان معنای تازه ای به کلمه پیچیدگی می بخشد . دانشمندان زیادی به وجود آمده اند تا درباره مغز انسان یادبگیرند و بفهمند ساختار کوچکی در درون مغز بنام هیپوکامپ چه نقشی مهمی را ایفا کرده است تا اینکه دانش امروزی به دست آید.

هیپوکامپ (Hippocampus) چیست ؟

هیپوکامپ قسمتی از مغز به شکل اسب دریایی است که در چین خوردگی های داخلی از بخش تحتانی میانی مغز به نام لوب تمپورال (temporal lobe) قرار دارد . هیپوکامپ دارای دوبخش است که هربخش در یک طرف سر واقع شده است .(مطابق شکل)

هیپوکامپ در لغت به معنای «خمیده مثل اسب» است و این نامگذاری به دلیل شباهت این قسمت از مغز به اسب دریایی است.

 

ادامه مطلب ...
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 بعد > آخر >>

نتایج 1 - 7 از 36