امروز : جمعه 30 تير 1396

اعتیاد و انتخاب (قسمت دوم) ساخت PDF چاپ ارسال به دوست

اعتیاد و انتخاب (قسمت دوم)

نویسنده : Marc Lewis,ph.D. ( 7 آگوست 2012)

مترجم : دکتر داریوش صیادی

خواننده ای در خصوص توصیه های درمانگرش درمورد استقامت ورزیدن هنگام بهبودی با من سخن می گفت . معتادی (سابق) در یک جلسه گروه درمانی درباره بزرگترین ناکامیش اینگونه بیان  می کرد که : هیچگاه نتوانسته است با قاطعیت به همسرش بگوید " دیگر هرگز مصرف نخواهم کرد "

 

درمانگر در جواب گفت : " تقریباً غیر ممکن است که وعده دهیم در هنگام رانندگی هرگز تصادف نخواهیم کرد . در مقابل همواره سعی می کنید که با احتیاط و توجه کافی رانندگی کنید . نه خیلی سخت و محکم و نه خیلی شل و بی بند و بار . شما نه آنقدر از وقوع تصادف در مسیر ، هراسانید که از ترس خشکتان بزند و نه آنقدر شق و رق در صندلی ماشینتان می نشینید که نتوانید مناظر اطراف را بهتر و وسیع تر ببینید . اما نگاهتان را همواره به جاده معطوف می کنید . می خواهید تا حد امکان مهارت خود را به کار گیرید ."

ادامه مطلب ...
ایبودیلاست (Ibudilast) : داروی جدید ترک اعتیاد به شیشه ؟ ساخت PDF چاپ ارسال به دوست

توسط : دکتر یزدان نیاز – 27 تیر 1392

تحقیقات جدید نشان می دهد که داروی ایبودیلاست (Ibudilast) می تواند برای درمان هوس مصرف به مخدر شیشه (مت آمفتامین)  بسیار سودمند باشد . 

ایبودیلاست چیست ؟

ایبودیلاست (Ibudilast) یک داروی ضد التهابی به صورت اسپری است که بیشتر در کشور ژاپن برای بیماری های ریوی و COPD استفاده می شود . 

 

ادامه مطلب ...
اعتیاد و مشکلی به نام انتخاب 1 ساخت PDF چاپ ارسال به دوست

نویسنده : Mark Lewis.PhD در تاریخ آگوست 2012

ترجمه : دکتر داریوش صیادی

کسی انتخاب نمی کند که معتاد باشد اما زمانی که بطور فزاینده ای دچار مشکلات می شوند ممکن است بطور مفرط نوشیدن الکل ، مصرف قرص و قمار را برای خالی کردن خود بر گزینند. و این همان چیزی است که باید مورد رسیدگی و مطالعه قرار دهیم . نقش انتخاب در شروع اعتیاد چیست ؟ نقش آن در روندحصول سلامتی فرد چگونه است ؟

کسانی که مخالف الگوی انتخابند اغلب بر این مطلب تکیه می کنند که منش و رفتار اعتیادآور (addictive behavior) ارتباطی با مسئله انتخاب آزادانه ندارد و بر آن حالتی مانند اضطرار و اجبار حاکم است . احساسی از روی نیاز یا تمایل است که فرد را وادار به استفاده مواد می نماید . طرفداران نظریه بیمار بودن فرد معتاد ، این بحث را بیشتر با تکیه بر این آگاهی که " اعتیاد واقعاً عملکرد دستگاه تنظیم دوپامین را تغییر می دهد." مطرح می نمایند . بنابر این وقتی اندام پیگیری کننده هدف (NAC - هسته آکومبنس (nucleus accumbens) یا استریاتوم قدامی(ventral striatum)) بدینسان تاثیر می پذیرد چگونه ممکن است انتخابی آزادانه داشته باشیم . نهایتاً مخالفان الگوی انتخاب بر این باورند که قالب بندی اعتیاد در چهارچوب الگوی انتخاب تنها موجب بروز ادعا و افترا هم از سوی ما و هم از جانب دیگران می شود. این مسئله خیلی بغرنج و تحمل ناپذیر می نماید " اگر این (اعتیاد) یک انتخاب است پس شما قویاً نیاز دارید که بگونه ای دیگر انتخاب کنید و این مسئولیت شماست" . این نوع نگاه همواره مسائل را بهتر نکرده و بدتر می نماید .

 

ادامه مطلب ...
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 بعد > آخر >>

نتایج 22 - 28 از 35