اخبار - مرکز درمان بازگشت - ترک اعتیاد بازگشت
 

امروز : دوشنبه 29 مرداد 1397

هشدار DEA درباره کارفنتانیل (carfentanil) ساخت PDF چاپ ارسال به دوست

هشدار DEA درباره کارفنتانیل (carfentanil)

تاریخ : 15 مهر 1395- (6 اکتبر 2016)

سازمان مبارزه با مواد مخدر آمریکا (DEA) در مورد مصرف انسانی از ماده مخدر و آرامبخش قوی حیوانات " کارفنتانیل " در سراسر کشور هشدار داده است . کارفنتانیل (carfentanil) یک آنالوگ فنتانیل است که قدرتی 10000 بار قوی تر از مورفین دارد و با تعدادی از مرگ های ناشی از اوردوز در سراسر کشور آمریکا مرتبط است . کارفنتانیل را به عنوان آرام بخش و یا بیهوشی عمومی برای حیوانات بزرگ از جمله فیل ها استفاده می کنند اما برای استفاده انسان مورد تأیید نیست .

در ماه اوت 2016 ، نشریه NIDA هشدار مقامات اوهایو و فلوریدا را درباره کارفنتانیل (carfentanil) چاپ کرده است . این احتمال وجود دارد که کارفنتانیل را با هروئین یا سایر مواد مخدر خیابانی مخلوط کنند . ضمن تأکید بر خطرناک بودن آن ، مشخص نیست که چه مدت است کارفنتانیل به هروئین یا سایر مواد مخدر خیابانی اضافه شده و یا به جای آنها جایگزین می شود . برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به لینک زیر مراجعه کرده و یا مطلب 23 اوت 2016 نشریه NIDA را جستجو کنید .

 هشدار پلیس آمریکا درباره کارفنتانیل

 

فلاکا-ماده مخدر نوظهور ساخت PDF چاپ ارسال به دوست

فلاکا-ماده مخدر نوظهور

تاریخ : 6 مهر 1395 (27 سپتامبر 2016)

ماه اوت گذشته در آمریکا دانشجویی 19 ساله به نام آستین هاروف پس از کشتن دونفر، تکه ای از صورت یکی از آنها را به دندان کشید و خورد . قبلاً هم مردی با هجوم از خانه خود خارج شده و در حالیکه لباس خود را پاره کرده بود شدیداً نعره می کشید . برای گرفتن او پنج افسر تنومند وارد عمل شده بودند زیرا وی نیرویی مافوق انسانی را به نمایش گذاشته بود .

هردو مورد فوق و مواردی دیگر از این دست که در هفته های اخیر رخ داده اند از مصرف ماده مخدر جدید و خطرناکی به نام فلاکا (felakka) حکایت می کنند . مصرف این ماده بدواً در ایالات فلوریدا ، تگزاس و اوهایو گزارش شده است ولی احتمالاً اکنون در بسیاری از ایالات دیگر آمریکا نیز شیوع یافته است . افزایش سریع مصرف این ماده مخدر در آمریکا از این حقیقت ناشی می شود که هنوز به طور رسمی ممنوع نشده است . فلاکا معمولاً از چین وارد آمریکا شده و مجدداً در آمریکا بر حسب گرم بسته بندی می گردد .

در تولید فلاکا همانند نمک های حمام که حاوی MDPV هستند ، از کاتینون استفاده می شود . فلاکا از ترکیبی به نام آلفا پی وی پی (alpha-pvp) تولید می شود که این ماده نیز از کاتینون مشتق می گردد . کاتینون هم از گیاهی به نام خات یا کات (khat) که در سومالی و برخی از کشورهای عربی می روید ، بدست می آید . به دلیل جدید بودن این ماده مخدر ، عوارض جانبی آن مشخص نیست ولی از علائم آن می توان به توهم برانگیخته (excited delirium) ، پارانویا (paranoia) و پرخاشگری شدید (violent aggression) اشاره کرد . این ماده می تواند از طریق تزریق ، بلعیدن ، از بینی بالا کشیدن (snort) و دود کردن استعمال شود . ضمناً به آن ماسه یا سنگریزه (gravel) نیز می گویند زیرا ظاهر آن شبیه به سنگریزه های کوچک و رنگی داخل گلدان های تزیینی است .


تأثیرات سیگار بر روی مغز زنان و مردان متفاوت است ساخت PDF چاپ ارسال به دوست

تاریخ : 8 ژانویه 2015

محققان دانشگاه ییل (yale university) کشف کرده اند که فعالیت مغزی مردان در حین سیگار کشیدن نسبت به زنان متفاوت است . محققان با استفاده از یک روش جدید آنالیز اسکن تصویری مغز نشان داده اند که دوپامین در مردان سیگاری در هنگام سیگار کشیدن در قسمتی از مغز به نام مخطط شکمی (ventral striatum) که با میزان وابستگی به ماده مخدر رابطه دارد ، آزاد می شود . در حالیکه در زنان رهاسازی دوپامین در بخش دیگری از مغز به نام مخطط پشتی (dorsal striatum) که با شکل گیری عادات رابطه دارد ، مشاهده شده است .

این دانشمندان می گویند که این یافته ها ضمن پشتیبانی از تحقیقات چاپ شده قبلی نشان می دهند که تمایل مردان به نیکوتین با کشیدن سیگار تقویت می شود در حالیکه زنان اگر چه وابستگی کمتری به نیکوتین پیدا می کنند ولی به دلایلی ممکن است سیگار کشیدن آنها به خلق و خو و یا عادات مربوط شود . دانستن تفاوت های تأثیر نیکوتین در مغز مردان و زنان می تواند به شناخت روش های مؤثر جنسیتی در زمینه ترک سیگار و دخانیات کمک نماید .

 

منبع : www.drugabuse.gov

<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 بعد > آخر >>

نتایج 1 - 7 از 36