امروز : يكشنبه 3 تير 1397

تهیه واکسنی برای اعتیاد ساخت PDF چاپ ارسال به دوست

تهیه واکسنی برای اعتیاد

تهیه خبر : شکوفه رستمی نژاد  

تاریخ : 5 اردیبهشت 1393

دانشمندان موسسه ی پژوهشی اسکریپ ( TSRI ) ، آزمایشات اولیه ساخت یک واکسن جدید علیه هرویین را گزارش نموده اند . این واکسن ، هرویین و فراورده های مشتق از آن که بر مغز موثر هستند را هدف قرار داده و مانع از رسیدن آن ها به مغز می گردد. کیم جاندا سازنده این واکسن اظهار نموده ، این واکسن از زمانی که هرویین در خون متابولیزه می شود ان را دنیال می کند و مانع از ورود انها به مغز می گردد . این واکسن روی موشها آزمایش شده و رفتار جستجوی مواد را که در آنها به صورت فشردن اهرم برای دریافت هرویین بوده ، متوقف کرده است

پژوهشگران تأیید کرده اند که این واکسن ، هرویین و 6 استیل مورفین را در جریان خون نگه داشته و از مغز دور نگه می دارد . نکته ی مهم آن است که این واکسن اثرات متادون ، بوپرنرفین و سایر دارو های هدف گیرنده ی رسپتورهای اوپیو ئیدی را که به طور معمول در درمان اعتیاد به کار می روند ، تحت تاثیر قرار نمی دهد . جاندا می گوید در حال حاضر در جست و جوی یک شرکت دارو سازی است تا از مطالعات کار آزمایی بالینی انسانی این واکسن حمایت کند . او با اطمینان می گوید که این واکسن به زودی وارد بازار خواهد شد.

 

شجاع شدن موش‌ها با قارچ جادویی (magic mushroom) ساخت PDF چاپ ارسال به دوست

توسط  : دکتر یزدان نیاز -  تاریخ : 29 فروردین 1393

ماده فعال و توهم‌زا در یک نوع قارچ جادویی به پاک شدن خاطرات ترسناک و تشویق به رشد سلول‌های جدید مغزی در موش‌ها کمک کرده است  .شجاع شدن موش‌ها با قارچ جادویی به گزارش افکارنیوز ، « سیلوسایبین (Psilocybin)‌ » یک ماده توهم ‌زا محسوب می‌شود که در کلاس ایندول و تریپتامین طبقه‌بندی می‌شود .قارچ‌های سیلوسایبین مشهور به قارچ‌های جادویی حاوی این ماده توهم زا هستند.  

محققان دانشگاه فلوریدای جنوبی در این مطالعه ، موش ‌ها را تحت شوک الکتریکی قرار داده و سپس دوز کمی از این نوع قارچ توهم ‌زا را به آن‌ها دادند. این ماده باعث حذف پاسخ ترس به صدای مرتبط با شوک الکتریکی دردناک در موش‌ها شد.  دکتر خوآن سانچز راموس از محققان اختلالات حرکتی و سرپرست تیم تحقیقاتی دانشگاه فلوریدای جنوبی تأکید می‌کند: موش‌ها به سرعت به رفتار طبیعی بازگشته و تمامی علائم ترس آنها شامل لرزش و سرما از بین رفتند ؛ همچنین به طور همزمان نشانه‌هایی از رشد سلول‌های جدید مغزی مشاهده شد . نتایج این مطالعه تنها بر روی موش‌ها به اثبات رسیده است، اما محققان معتقدند که احتمالا دوز کمی از ماده شیمیایی توهم‌زای سیلوسایبین می‌تواند در آینده به عنوان دارویی برای درمان اختلال استرس پس از تروما (PTSD) به کار برده شود .

نتایج این مطالعه در مجله Experimental Brain Research منتشر شده است.

 

پیشگیری از اعتیاد برنامه ستاد مبارزه با مواد مخدر ساخت PDF چاپ ارسال به دوست

پیشگیری از اعتیاد مهمترین برنامه ستاد مبارزه با مواد مخدر است .

نویسنده خبر : دکتر یزدان نیاز – مورخ 27 فروردین 1393

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری گفت: یکی از مهمترین برنامه‌های این ستاد پیشگیری از اعتیاد است که در این راستا برنامه‌های فرهنگی و آموزشی بسیاری را باید مدنظر داشته باشیم

خبرگزاری فارس: پیشگیری از اعتیاد مهمترین برنامه ستاد مبارزه با مواد مخدر است .

علیرضا جزینی ظهر امروز در حاشیه بازدید از یکی از مراکز درمانی ماده 16 استان البرز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: ارائه آموزش‌ها به خانواده‌ها و آگاه‌سازی درست و دقیق به جوانان یکی از راهکارهای مهم مبارزه با مواد مخدر است.وی ادامه داد: متأسفانه یکی از دلایل مهم روی آوردن نوجوانان و جوانان به استفاده از مواد مخدر ناآگاهی است لذا باید بابرنامه‌ریزی‌های لازم قشر نوجوان و جوان را که بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند را آگاه سازیم .

این مسئول با تأکید بر اینکه براساس برآوردهای انجام شده سن اعتیاد 18 تا 38 سال رقم خورده است افزود: در سال جدید برنامه‌ ریزی‌های اساسی را به منظورمقابله و جلوگیری ازورود مواد مخدر اندیشیده‌ایم.  جزینی کاهش جمعیت این دسته از بیماران، توانمندسازی آنان و همچنین اشتغالزایی برای معتادان بهبود یافته را مهم ارزیابی کرد و گفت: ایجاد اشتغال پایدار یکی از راهکارها اساسی به منظور عدم بازگشت مجدد به اعتیاد می‌شود لذا ایجاد اشتغال پایدار یکی از رکن‌های اساسی برای ما محسوب می‌شود.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری با بیان این که یکی از مأموریت‌های این سازمان جمع‌آوری معتادان و کارتن خواب‌ها است، خاطرنشان کرد: مراکز ماده 16 در استان‌ها وظیفه نگهداری و بازگرداندن معتادان به آغوش خانواده را عهده‌دار هستند.وی با تأکید بر این که معتادان در کمپ‌های این مراکز یک تا سه ماه بازتوانی می‌شوند، اظهار کرد: استان البرز از استان‌های برخوردار از مرکز ماده 16 است.جزینی اعلام کرد: در حال حاضر 400 معتاد در مرکز درمانی ماده 16 استان البرز نگهداری می‌شوند که پس از تکمیل درمان به آغوش خانواده باز می‌گردند.

 

<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 بعد > آخر >>

نتایج 8 - 14 از 36