امروز : يكشنبه 3 تير 1397

گزارش عملکرد واحد روانشناسی مرکز بازگشت - تابستان 91 ساخت PDF چاپ ارسال به دوست

 

 

گزارش عملکرد واحد روانشناسی و مشاوره مرکز بازگشت – سه ماهه تابستان 1391

 

تابستان به واسطه وجود گرمای هوا ، تعطیلات ، رفتن به مسافرت و تفریح ، تعدد میهمانی ها ، بیدار ماندن های شبانگاهی و ..... زمینه های وسوسه و لغزش را در بیماران ترک اعتیاد می تواند فراهم کند . به این دلیل تأکید واحد روانشناسی و مشاوره مرکز در فصل تابستان بر موضوع وسوسه ، پیشگیری و مقابله با آن متمرکز شده به طوریکه در مشاوره های فردی ، جلسات گروه درمانی و مطالب درج شده در بخش مقالات و تالار گفتمان سایت اینترنتی مرکز بازگشت بر موضوع وسوسه تأکید بیشتری معطوف گردید .

در تابستان امسال جلسات « صندلی پرسش » به طور مرتب هر پانزده روز یکبار در روزهای چهارشنبه با استقبال اعضای گروه درمانی برگزار شده و هر بار سرگذشت ، وضعیت اعتیاد و سیر درمان یکی از بیماران مرکز با سوالات اعضاء و جواب های وی به بحث و تبادل نظر نهاده شد .

مشاوره های فردی توسط گروه روانشناسی مرکز به طور مرتب اجراء گردید به صورتی که اکثر بیماران حداقل هفته ای یکبار مورد مشاوره قرار گرفته و گزارش مشاوره ها در پرونده بیماران ثبت گردید .

ضمنا" پزشک و روانشناسان مرکز به صورت غیر حضوری به مشکلات و سوالاتی که افراد مختلف و معمولا" ناشناس  در سایت مرکز مطرح نموده و یا به email آنها فرستاده شده پاسخ داده و می دهند . 

در انتهای گزارش به تعدادی از عناوین موضوعاتی که در جلسات گروه درمانی ( دو روز در هفته) مورد بحث ، آموزش و گفتگوی گروهی قرار گرفته اند اشاره می شود : اوقات فراغت ، تغییر شیوه زندگی ، شروع کننده های وسوسه ، اعتماد در اقدام به ازدواج ، پیشگیری از وسوسه ، کار و اشتغال در دوره درمان ، آشنایی با NA ، هنگام وسوسه چه باید کرد ؟ ، استفاده نابجا از دارو ، ولع مصرف ، خود آگاهی ، لغزش در جشن ها ، جرأت مندی ، برنامه ریزی در زندگی و ..........

توضیح آخر اینکه : جهت افزایش آگاهی ، کمک به رفع مشکلات و پاسخ به سوالات بیماران ، از کتابخانه کوچک مرکز که در حال حاضر در حدود دویست کتاب دارد بر حسب مورد به بیماران متقاضی کتاب به امانت داده می شود .

                                                                                                          تهیه و نگارش : بهرام سروری

                                                                                                                  31 شهریور 1391

 

گزارش فعالیت های گروه مشاوره و روانشناختی در بهار 91 ساخت PDF چاپ ارسال به دوست

گروه  مشاوره  و روانشناسی مرکز درمانی بازگشت در ادامه فعالیت های خود از ابتدای سال 1391 به انجام فعالیت های متداول از قبیل انجام  مشاوره و مصاحبه های روانشناختی و ثبت آن در پرونده بیماران و مداخلات لازم بر حسب مشکلات بیماران نموده است .

راه اندازی تالار گفتمان مر کز : تالار گفتمان این سایت از اردیبهشت سال 91 در ادامه فعالیت های اینترنتی مرکز نیز راه اندازی گردید که دارای بخش های مختلف و متنوع از قبیل:  اعتیاد و انواع مواد مخدر، اعتیاد و خانواده ، روانشناسی و جامعه شناسی ، تجربیات و گفتگو ، تولد سلامت یافتگان ، پاسخ به سوالات ، اینترنت و کامپیوتر ، موسیقی و غیره می باشد .

مطالب و موضوعات مختلف توسط مدیران این بخش ها نوشته می شود که قابل دسترسی عموم بوده و امکان پاسخ و نظر دهی به این مطالب و انجام بحث ، سوال  و گفتگو بین همه کسانی که به این تالار وارد شوند وجود دارد . با این که مدت زمان کمی از شروع به  کار این تالار گذشته اما مطالب و بحث های جالب و قابل تأملی در آن مطرح گردیده و روز به روز مباحث و گفتگو ها کاملتر و سود مند تر از گذشته قابل استفاده می باشد .

گزارش گروه درمانی :

در ادامه جلسات سال گذشته ، گروه درمانی از ابتدای سال در روزهای شنبه و چهار شنبه ادامه پیدا کرده و اعضای گروه در حضور روانشناسان و پزشک معالج مرکز ضمن طرح مسائل جاری خود در جلسات ، به بحث در موضوعات زیر پرداختند :

آغاز سال جدید – موقعیت شما اگر بیمار نبودید – کنترل افکار منفی – لزوم یاری یکدیگر در مقاطع حساس – مشکلات شایع در اعتیاد - نقش فرزندان در قبال پدر و مادر – تأ ثیر دوران سربازی در زندگی – امید واری – در میان گذاشتن اعتیاد با خانواده - انگیزه های تلاش برای بهبودی - حمایت خانواده - مهارت و تصمیم گیری - بی اعتمادی خانواده و جامعه و ....

در ضمن با نظر خواهی از اعضای گروه موضوعاتی که اولویت بیشتری دارند مشخص گردیده که در جلسات آتی به ترتیب اهمیت مورد بحث گروهی قرار می گیرند .

در گروه علاوه بر مباحث فوق دو برنامه دیگر به اجرا گذاشته میشود:

یکی برگزاری جشن تولد پاک شدن و رهایی از مواد است که در فصل بهار در مورد سه تن از عزیزان رها یافته از اعتیاد اجرا گردید و هدایایی از طرف مدیریت مرکز به این عزیزان اهدا شد .

برنامه دیگر اجرای جلسات «صندلی پرسش » است که به صورت یک هفته در میان اجرا شده و هر بار یکی از بیماران که  از قبل مشخص گردیده روی صندلی پرسش می نشیند و ضمن بازگو نمودن خلاصه ای از زندگی و تجربه اعتیاد و درمان خود ، مورد پرسش های  صریح  سایر اعضای گروه قرار گرفته و سعی در پاسخ دهی به سوألات می کند . جلسات صندلی پرسش فرصتی جهت تخلیه هیجانات ، بیا ن تجربیات ، پاسخگویی به انتقادات ، بیان نقاط قوت و ضعف اعضاء  بوده و در روند درمان و ارتقاء اعضاء نقش بسزایی دارد .

نگارش : بهرام سروری

تبریک سال نو در آخرین جلسه گروه درمانی سال 90 ساخت PDF چاپ ارسال به دوست

آخرین جلسه گروه درمانی سال 1390 در محیطی صمیمی و دوستانه در تاریخ 24 اسفندماه ، با صرف شیرینی و شکلات برگزار شد . در پایان جلسه ضمن تبریک سال نو وتشکر از کلیه بیماران توسط دکتر صیادی و گروه روانشناسی مرکز یک بسته حاوی سررسید و خودکار با آرم مرکز درمانی بازگشت ، جهت ثبت وقایع روزانه در ایام عید بصورت برداشت احساس و رفتار مربوطه برای تجزیه و تحلیل آن در جلسه آتی گروه درمانی در سال 91 اهدا شد .

گزارش : admin

گزارش عملکرد سه ماهه زمستان 90 واحد مشاوره و روانشناسی ساخت PDF چاپ ارسال به دوست

واحد مشاوره و روانشناسی مرکز درمانی بازگشت در مدت سه ماهه زمستان ، جلسات گروه درمانی خود را به طور منظم هفته ای دو بار در روزهای شنبه و چهارشنبه کما فی السابق انجام داده است. در این جلسات ضمن بررسی مشکلات موردی بیماران و بحث و بررسی آنها ، پذیرفتن بیماران جدید به گروه ، ایجاد جو تخلیه و احساسات برای بیماران بر حسب موضوعات مشخص ، حرکت رو به رشدی را طی نموده است . اهم موضوعات مطرح شده در جلسات گروه در زمستان 90 به شرح زیر است :

بیان تجربیات ، سلامت روانی ، فراموشی و خستگی ، تدوین اساسنامه گروه ، پیشگیری از وسوسه ، هنگام وسوسه چه کنیم ؟، شروع اعتیاد ، ارتباط ، کنترل بیماری بر ما ، کنترل ما بر بیماری ، تاثیر بهبودی در زندگی بیماران ، نقش من در درمان بیماری ام ، با پیشنهادات و تعارفات مصرف مواد چه کنیم ؟ ، خود بزرگ بینی ، انکار و خود فریبی ، پیشواز بهار بهانه ای برای آغاز تغییر و .........

ضمنا" برگزاری جلسات روان درمانی و درمان مبتلایان به مصرف مواد محرک بویژه شیشه با مدل درمانی ماتریکس از ابتدای سال آغاز گردید .باعث افتخار است که این مرکز در اجرای روش ماتریکس در درمان مبتلایان به مواد محرک در شهرستان شهسوار (تنکابن) پیشگام بوده و طبق آماری که در پایان زمستان 90 مورد بررسی قرار گرفت بیماران تحت پوشش این روش درمانی از سلامتی جسمی و روانی ویژه ای برخوردارند به گونه ای که طی مدت تقریبا" نه ماه بعضا" حتی یک مورد لغزش هم نداشته اند .

در هفته پایانی سال 90 نیز با دعوت تعدادی از خانواده های بیماران ، جلسه ای در مرکز بازگشت تشکیل یافت که همراه با توزیع جزوه آموزشی <<نحوه برخورد خانواده با بیماران تحت پوشش این مرکز >> آموزش و پاسخ به سوالات خانواده ها ضمن تبریک سال نو به پایان رسید .

 تهیه گزارش : بهرام سروری

<< شروع < قبل 1 2 بعد > آخر >>

نتایج 8 - 14 از 14