امروز : دوشنبه 23 مهر 1397

چه چیز را باور کنیم و چه چیز را باور نکنیم ساخت PDF چاپ ارسال به دوست
رای کاربران: / 0
ضعیفعالی 

 

رفتارهای آدمی ناشی از باورها و اعتقادات اوست . این مطلب را انسان نیک می داند و برای شناخت ، اصلاح و یا تثبیت یک باور دست به تجربه کردن می زند . انسان کنجکاو در مواجه با هر رویداد و اتفاق جدیدی به دنبال کشف آن است تا به آگاهی ها و باورهای خود بیافزاید . اما تجربه برخی از این کنجکاوی ها به اندازه ای مخرب و ویرانگر است که راه بازگشت ندارد . اعتیاد یکی از این کنجکاوی ها و البته یک پدیده شوم اجتماعی است . بیایید باورهای خود را درباره اعتیاد و مواد مخدر اصلاح کنیم . از آنجاییکه اعتیاد از آن دسته پدیده است که نمی توان خود تجربه نمود باید یاد بگیریم در مورد آنچه از دیگران می شنویم چه چیز را باور کنیم و چه چیز را قبول نکنیم .

 

 

باور نکن : مواد مخدر را می توان تفننی مصرف نمود .این تصور غلطی است که اگر از مواد به صورت تفننی استفاده کنید اما حواستان به علائم و نشانه های اعتیاد باشد ، می توان قبل از آنکه دچار بیماری اعتیاد شوید مصرفتان را کنترل نمایید .

باور کن : هیچ کس از اول نمی خواهد معتاد شود و کسانی که در نهایت به معتادان خیابانی تبدیل می شوند ، ابتدا مواد مخدر را به صورت تفننی مصرف کرده اند .

باور نکن : اعتیاد مربوط به یک قشر ، سن و یا جنسیت خاص است . اینکه باور کنیم اعتیاد مربوط به یک قشر خاص است و افرادی که شرایط خانوادگی خوب ، شغل مناسب یا تحصیلات بالایی دارند ، معتاد نمی شوند و اعتیاد بیشتر برای افرادی است که مشکلات خانوادگی ، اجتماعی یا اقتصادی دارند اشتباه است . همچنین باور نکنیم آنهایی که اراده ای ضعیف دارند معتاد می شوند اما افراد با اراده می توانند مصرف خود را کنترل کنند.

باور کن : برخی مواد اعتیاد آور مانند کراک و شیشه اراده قوی و ضعیف نمی شناسند و هرکسی را با یک بار مصرف گرفتار و معتاد خواهند کرد .

باور نکن : از روی ظاهر افراد می توان تشخیص داد که او معتاد است یا خیر . برخی تبلیغ های غلط در گذشته این تصور را ایجاد کرده بود که افراد معتاد کسانی هستند که ظاهر ژولیده دارند و در گوشه خیابان ها زندگی می کنند .در حالی که واقعیت به گونه دیگری است . ممکن است فرد تا مدت ها مواد مصرف کند و ظاهر او تغییر نکند .

باور کن : مواد مخدر به آهستگی و در دراز مدت ظاهر و چهره انسان را تخریب می کنند . نوع مواد ، مقدار مصرف ، شیوه مصرف ، سن و نوع تغذیه در شدت اعتیاد و  مدت زمان تاثیر آن بر روی جسم و روح انسان موثرند .

باور نکن : قرص ها یا موادی به بازار آمده اند که ضمن انرژی زایی و ایجاد نشاط اعتیاد آور نیستند . این یکی دیگر از ترفندهای تولیدکنندگان و قاچاقچیان مواد مخدر است که مواد خود را بی خطر و حتی مفید جلوه می دهند . تغییر شکل مواد مخدر به کپسولهای مارک دار و آمپولهای بسته بندی شده یکی دیگر از شگردهای سوداگران مرگ است. امروز سوداگران مواد مخدر سعی می کنند ظاهر مواد اعتیاد آور را سرو سامان بدهند تا راحت تر جوانان را بدام بیندازند . ضمنا" بسیاری از داروهای پزشکی که مجاز بوده و برای درمان بیماریها تولید شده اند در صورت سوء مصرف اعتیاد آورند .

باور کن : مصرف هر نوع قرص یا دارو ، با هر ظاهر و هر مارکی فقط با تجویز پزشک مجاز است. حتی اگر برای رفع یک سر درد ساده باشد.

باور نکن : اعتیاد درمان ندارد . این حرف درست نیست .درمان اعتیاد اگر چه سخت است اما بهبودی کامل و رهایی از مواد امکان پذیر می باشد . ضمنا" بدانیم همانطور که عوارض مصرف مواد ، به تدریج ایجاد می شود بهبودی کامل نیز به زمان نیاز دارد و بهتر است زیر نظر پزشک ، در مراکز درمان اعتیاد صورت پذیرد .

 باورکن : خواستن توانستن است . با اراده محکم و با قدمهای ثابت و استوار می توان از قید مواد مخدر رهایی یافت . در کنار این حرف درست یک واقعیت تلخ نیز وجود دارد و اینکه درمان اعتیاد اگرچه امکان پذیر است اما بسیار سخت می باشد بنابراین بهترین راه اینست که هرگز به سمت مصرف مواد نرویم .

باور کن : مواد مخدر برای هیچ دردی درمان نیست.

باورکن : هیچ کس با مصرف مواد مخدر حتی یک پله هم بالاتر نرفته است .

باور کن : مواد مخدر و محرک اگر چربی سوزند ، خانمانسوز نیز هستند .


تهیه و تنظیم : admin