امروز : دوشنبه 23 مهر 1397

تاثیر داروهای ضد تشنج در درمان سوء مصرف حشیش ساخت PDF چاپ ارسال به دوست
رای کاربران: / 0
ضعیفعالی 

داروهای ضد تشنج به استعمال کنندگان ماری جوانا ، در کنار گذاشتن اعتیاد خود کمک می نمایند

ساینس دیلی - 24 آوریل 2012

دانشمندان انستیتو تحقیقاتی اسکریپس (scripps) به دلایل بالینی دست یافته اند که نشان می دهد داروی گاباپنتین که برای درمان درد های عصبی و بیماری صرع استفاده میگردد ، در ترک استعمال ماری جوانا (کانابیس) به بیماران کمک می نماید . گاباپنتین بر خلاف درمان اعتیاد سنتی ، سیستم های تنش (stress systems) در مغز ،که در اثر محرومیت ماده مخدر فعال شده است را مورد هدف قرار می دهد .

 

در یک آزمایش 12 هفته ای از بیماران مصرف کننده کانابیس که خواستار درمان بودند،مشاهده گردید آنهایی که در حین کاهش کانابیس گاباپنتین دریافت کردند در مقایسه با بیمارانی که به آنها دارو نما (placebo) داده شد ، علائم سندروم محرومیت کمتری را مانند بیخوابی ، امتیاز بالاتر در آزمونهای توجه (tests of attention) ، کنترل تکانه (impulse control) و دیگر مهارت های شناختی تجربه نمودند .اگر این نتایج با آزمایشات کاملتر و مداوم تری محرز شود ، گاباپنتین می تواند  به اولین داروی تایید شده توسط FDA برای وابستگی به کانابیس تبدیل گردد.

باربارا میسون سرپرست خانواده و مرکز مطالعاتی الکلیسم و اعتیاد پیرسون در انستیتو مطالعاتی اسکریپس گفت : بسیاری از داروهای دیگر برای کاهش اثرات کانابیس و سندروم محرومیت آن ، آزمایش شده اند اما این اولین بار است که نتایج مثبتی در یک مطالعه درمانی کنترل شده دیده می شود . تجویز گسترده و فقدان عوارض جانبی را می توان به عنوان ویژگی های مطلوب گاباپنتین برشمرد که بدین ترتیب احتمال بروز هر پیامد و مشکلی به صفر می رسد.

( مطالعه جدید گاباپنتین توسط میسون پیش از انتشار در اینترنت،در مجله Nevro psychopharmacology چاپ شده است )

مدارهای تنش (stress circuits) :مدت مدیدی است که پژوهشگران فعال در زمینه اعتیاد می دانند داروهای روانگردان (recreational drugs) با مختل کردن نظام طبیعی سیستم پاداش مغز و چرخه انگیزشی (motivation circuitry) استعمال کنندگان را گرفتار می کنند . اما دانشمندان مرکز تحقیقاتی اسکریپس و برخی از مراکز دیگر با مطالعه بر روی حیوانات نشان داده اند که سندروم محرومیت ناشی از کانابیس بعد از استعمال سنگین و طولانی به تحریکات بلند مدت مدارات اصلی تنش منجر می شود . میسون گفت : در بررسی از نمونه های انسانی که سعی در ترک کانابیس نموده اند این واکنش تنشی در گزارشات ولع مصرف ، اختلالات خواب ، اضطراب ، بی قراری و تحریک پذیری بازتاب یافته است که هر کدام از آنها می تواند شخص را به استفاده مجدد تهییج نماید زیرا استعمال مجدد کانابیس موجب تسکین این علائم خواهد شد .

مطالعه ای که در سال 2008 توسط سرپرست مرکز پیرسون جورج کوب (George Koob) و همکاران وی انجام گرفت نشان می دهد گاباپنتین که یک داروی تایید شده توسط FDA است و همانند نوروترنسمیتر گابا عمل می کند ، می تواند تحریک مدارات تنش را که توسط سندروم محرومیت در موشهای وابسته به الکل بوجود آمده است را آرام سازد . این یافته میسون را بر آن داشت تا یک آزمایش راهبردی منتخب (pilot trial) برای بررسی تاثیر گاباپنتین در وابستگی منحصر به کانابیس ( متر جم :آزمایش بر روی آنهایی که فقط کانابیس استعمال می کردند ) که همانند الکل سندروم محرومیتی با خصوصیت تحریک بیش از حد مدار های تنش ایجاد می کند ، پی ریزی نماید .

او و همکارانش با آگهی دادن چنین مضمونی در روز نامه های محلی و صفحات وب داوطلبین استعمال کننده کانابیس را استخدام کردند .آیا خیلی زیاد ماری جوانا مصرف می کنید ؟ ما می توانیم به شما در عدم مصرف آن یاری رسانیم . میسون گفت : ما فقط به پنجاه داوطلب نیازمند بودیم ولی خیلی سریع بیش از 700 نفر که مشتاق به ترک کانابیس بودند ، به دست آوردیم . برخی از مردم انکار می کنند که کانابیس می تواند اعتیادآور باشد اما نظر سنجی ها بیانگر اینست : در هر سال 16 تا 25 در صد از پذیرش درمان برای مصرف کنندگان مواد مخدر در سراسر جهان مربوط به کسانی است که  اولین بار با مصرف حشیش شروع کرده سپس گرفتار شده اند .

در دو بار آزمایش ، بسیاری از داوطلبین از مصرف کانابیس پرهیز داشته اند :

این آزمایش در لابراتوار مرکز تحقیقاتی اسکریپس به عنوان آزمایش پایه قرار گرفت . نیمی از 50 داوطلب جذب شده که بطور تصادفی انتخاب شده بودند ، روزانه مقدار 1200mg گاباپنتین و مابقی معادل آن کپسول دارونما دریافت داشتند . متجاوز از 12 هفته میسون و همکارانش متشکل از یک تیم پزشکی از نزدیکی درمانگاه اسکریپس با انجام آزمایش بر روی داوطلبین موارد مختلف را بررسی نمودند .همچنین با بهره گیری از روشهای رفتار درمانی استاندارد به بیماران (داوطلبین) برای استقامت در درمان مشاوره دادند .

گزارشهای افراد و آزمایشهای عینی ادرار نشان داد که گاباپنتین در مقایسه با دارونما به میزان قابل توجهی مداومت در مصرف کانابیس را کاهش داده است . میسون گفت : در دوبار طرح مطالعاتی ، بسیاری از آنهایی که گاباپنتین مصرف نمودند در تمامی مدت مطالعه استعمال مجدد کانابیس نداشته و در چهار هفته آخر مطالعات تمامی آنهایی که طرح را به اتمام رساندند ، پاک باقی ماندند . (مترجم :کانابیس استعمال ننمودند)

همچنین گاباپنتین علائم سندروم محرومیت گزارش شده مانند اختلالات خواب ، ولع مصرف مواد و بی قراری را به طور بارزی کاهش می دهد . با وجودیکه گاباپنتین معمولا" یک داروی آرام بخش است که می تواند باعث خواب آلودگی به عنوان عارضه جانبی گردد ولی شواهدی موجود است که نشان می دهد سبب افزایش دقت شناختی در میان استعمال کنندگان کانابیس می شود . درست قبل از شروع هفته چهارم مطالعه ، 7 بیمار مصرف کننده گاباپنتین و 10 مصرف کننده دارونما برای آزمایش های توجه ، کنترل تکانه و دیگر عملکرد های اجرایی انتخاب شدند . پس از طی چهار هفته که بیماران از مصرف پرهیز داشتند مشخص شد که مصرف کنندگان گاباپنتین نسبت به مصرف کنندگان دارونما از امتیاز بالاتری برخوردار هستند .

کمک به افزایش استقامت در برابر ولع :

محققان در زمینه اعتیاد اکنون می دانند که یکی از اثرات استفاده مکرر مواد ، ضعیف شدن عملکرد های اجرایی (executive functions) است که می تواند از طریق تحریک بیش از حد مدار پاداش و تنش های حاصل از سندروم محرومیت اتفاق افتد . میسون گفت : تضعیف مدارات مربوط به  خود کنترلی مغز در زمینه پرهیز از مواد (self-control- related circuits) می تواند مقاومت در برابر ولع مصرف را برای کسانی که در حال ترک هستند دشوارتر نماید اما گاباپنتین می تواند این مدارها را با کاهش تنش و توانمند سازی بیماران در بهتر خوابیدن ، ترمیم نماید . همچنین این عملکرد ها در زمان بیداری هم بهتر عمل می نمایند .

میسون به موازات مطالعه داروهایی که مدار تنش مغز را مورد هدف قرار می دهند مشغول مطالعات تاکیدی جامع تری در زمینه تاثیر گاباپنتین بر روی استعمال کنندکان کانابیس می باشد .

میسون گفت : مردمی که در جامعه درمان قرار دارند به من می گویند راغبند که نتایج این آزمایشها هرچه زودتر مشخص شود زیرا تا کنون هیچ دارویی دیده نشده که هم برای جلوگیری از عود مجدد بکار رفته و هم برعلیه سندروم محرومیت موثر باشد .

مترجم : مسعود صادقی