گزارش فعالیت های گروه مشاوره و روانشناختی در بهار 91 - مرکز درمان بازگشت - ترک اعتیاد بازگشت
 

امروز : يكشنبه 28 مرداد 1397

گزارش فعالیت های گروه مشاوره و روانشناختی در بهار 91 ساخت PDF چاپ ارسال به دوست

گروه  مشاوره  و روانشناسی مرکز درمانی بازگشت در ادامه فعالیت های خود از ابتدای سال 1391 به انجام فعالیت های متداول از قبیل انجام  مشاوره و مصاحبه های روانشناختی و ثبت آن در پرونده بیماران و مداخلات لازم بر حسب مشکلات بیماران نموده است .

راه اندازی تالار گفتمان مر کز : تالار گفتمان این سایت از اردیبهشت سال 91 در ادامه فعالیت های اینترنتی مرکز نیز راه اندازی گردید که دارای بخش های مختلف و متنوع از قبیل:  اعتیاد و انواع مواد مخدر، اعتیاد و خانواده ، روانشناسی و جامعه شناسی ، تجربیات و گفتگو ، تولد سلامت یافتگان ، پاسخ به سوالات ، اینترنت و کامپیوتر ، موسیقی و غیره می باشد .

مطالب و موضوعات مختلف توسط مدیران این بخش ها نوشته می شود که قابل دسترسی عموم بوده و امکان پاسخ و نظر دهی به این مطالب و انجام بحث ، سوال  و گفتگو بین همه کسانی که به این تالار وارد شوند وجود دارد . با این که مدت زمان کمی از شروع به  کار این تالار گذشته اما مطالب و بحث های جالب و قابل تأملی در آن مطرح گردیده و روز به روز مباحث و گفتگو ها کاملتر و سود مند تر از گذشته قابل استفاده می باشد .

گزارش گروه درمانی :

در ادامه جلسات سال گذشته ، گروه درمانی از ابتدای سال در روزهای شنبه و چهار شنبه ادامه پیدا کرده و اعضای گروه در حضور روانشناسان و پزشک معالج مرکز ضمن طرح مسائل جاری خود در جلسات ، به بحث در موضوعات زیر پرداختند :

آغاز سال جدید – موقعیت شما اگر بیمار نبودید – کنترل افکار منفی – لزوم یاری یکدیگر در مقاطع حساس – مشکلات شایع در اعتیاد - نقش فرزندان در قبال پدر و مادر – تأ ثیر دوران سربازی در زندگی – امید واری – در میان گذاشتن اعتیاد با خانواده - انگیزه های تلاش برای بهبودی - حمایت خانواده - مهارت و تصمیم گیری - بی اعتمادی خانواده و جامعه و ....

در ضمن با نظر خواهی از اعضای گروه موضوعاتی که اولویت بیشتری دارند مشخص گردیده که در جلسات آتی به ترتیب اهمیت مورد بحث گروهی قرار می گیرند .

در گروه علاوه بر مباحث فوق دو برنامه دیگر به اجرا گذاشته میشود:

یکی برگزاری جشن تولد پاک شدن و رهایی از مواد است که در فصل بهار در مورد سه تن از عزیزان رها یافته از اعتیاد اجرا گردید و هدایایی از طرف مدیریت مرکز به این عزیزان اهدا شد .

برنامه دیگر اجرای جلسات «صندلی پرسش » است که به صورت یک هفته در میان اجرا شده و هر بار یکی از بیماران که  از قبل مشخص گردیده روی صندلی پرسش می نشیند و ضمن بازگو نمودن خلاصه ای از زندگی و تجربه اعتیاد و درمان خود ، مورد پرسش های  صریح  سایر اعضای گروه قرار گرفته و سعی در پاسخ دهی به سوألات می کند . جلسات صندلی پرسش فرصتی جهت تخلیه هیجانات ، بیا ن تجربیات ، پاسخگویی به انتقادات ، بیان نقاط قوت و ضعف اعضاء  بوده و در روند درمان و ارتقاء اعضاء نقش بسزایی دارد .

نگارش : بهرام سروری