امروز : سه شنبه 24 مهر 1397

دانشمندان اکنون می توانند اعتیاد به مورفین و هروئین را ساخت PDF چاپ ارسال به دوست
رای کاربران: / 1
ضعیفعالی 

دانشمندان اکنون می توانند اعتیاد به مورفین و هروئین را مسدود نمایند .

 

ساینس دیلی (science daily) - آگوست 2012

 ترجمه : مسعود صادقی

گروهی از دانشمندان در دستیابی به یک موفقیت بزرگ ثابت نمودند که اعتیاد به مورفین و هروئین در حالیکه همزمان مولفه تسکین درد افزایش می یابد ، می تواند بلوک (مسدود) شود .

گروهی از دانشگاه های آدلاید و کلرادو مکانیزم کلیدی و مهمی را در سیستم ایمنی بدن کشف نمودند که اعتیاد به مواد اپیوئیدی را تقویت می نماید . مطالعات آزمایشگاهی نشان داده است داروی مخدر بعلاوه نالوکسان (+naloxone) می تواند به صورت انتخابی پاسخهای ایمنی اعتیاد را بلوک نماید .

 

نتایجی که حقیقتا" می تواند منجر به ساخت داروهای ترکیبی گردد که ضمن کمک به مصرف کنندگان هروئین در غلبه بر اعتیادشان ، به بیماران با درد شدید نیز یاری رساند . این مطالب در 16 آگوست در نشریه نورو ساینس (neuro science) چاپ خواهد شد .

رهبر گروه مطالعاتی دکتر مارک هاچینسون (dr.Mark Hutchinson) فلوی پژوهشی شورای پژوهش استرالیا در دانشگاه علوم پزشکی آدلاید می گوید : مطالعات ما نشان داده اند که می توانیم بدون آنکه سیمکشی مغز را مورد هدف قرار دهیم از طریق سیستم ایمنی مغز ، اعتیاد را بلوک نماییم . هم سیستم عصبی مرکزی و هم سیستم ایمنی نقش مهمی در بوجود آمدن اعتیاد ایفا می کنند ولی مطالعات ما بیان می دارند که برای پیشگیری از ولع مصرف مواد اپیوئیدی فقط نیازمند بلوک کردن  پاسخ های ایمنی در مغز هستیم .

گروه تحقیقاتی تلاش های خود را در مطالعه بر روی گیرنده های ایمنی تحت عنوان TLR4 که مخفف عبارت گیرنده های شبیه خطوط تلفن (tell-like receptors) می باشد ، متمرکز نمود . دکتر هاچینسون می گوید : مواد اپیوئیدی نظیر مورفین و هروئین به همان روشی که سیستم ایمنی در حالت طبیعی به باکتریها پاسخ می دهد ، به گیرنده TLR4 می چسبد . مشکل آنجاست که گیرنده TLR4 نقش تقویت کننده را برای اعتیاد بازی می کند .

داروی موثر بعلاوه نالوکسان (+naloxone) به صورت خودکار سبب خاموش شدن فرآیند اعتیاد می شود به عبارتی موجب می گردد نیاز به مصرف اپیوئید فروکش نموده ، رفتارهایی که در ارتباط با اعتیاد است متوقف شده و واسطه شیمیایی عصبی به نام دوپامین (dopamine) که در اثر پاداش به مصرف مواد مخدر در مغز تولید می شود ، مهار گردد .

پروفسور ارشد لیندا واتکینز (Linda Watkins) از مرکز علوم اعصاب دانشگاه بولدر کلرادو (Colorado Boulder) می گوید : این تحقیقات اساسا" آنچه را که در مورد اپیوئید ها ، عمل پاداش و اعتیاد می دانیم ، تغییر می دهد . برای مدت چند سال گمان بر این بود که TLR4 ممکن است کلیدی برای بلوک نمودن اعتیاد باشد اما اکنون ما آنرا به اثبات رساندیم .

دارویی که برای بلوک نمودن اعتیاد مورد استفاده قرار دادیم تصویر آیینه وار غیر اپیوئیدی از دارویی است که در سال 1970 میلادی توسط دکتر کنر رایس (dr.Kenner Rice) ساخته شده بود . ما معتقدیم که ترکیب فرموله شده این دارو با مورفین بسیار سودمند خواهد بود بطوریکه بیماران نیازمند به تسکین دردهای شدید ، تسکین می یابند در حالیکه معتاد نخواهند شد .

پروفسور واتکینز می گوید : این دارو قابلیت آن را دارد که منجر به پیشرفت های عمده ای در مراقبت های بیمار و تسکین درد گردد . محققان بیان می دارند که در طی 18 ماه آینده آزمایشات بالینی امکان پذیر خواهد شد .

این مطالعه توسط موسسه ملی مواد مخدر (NIDA) در ایالت متحده و شورای پژوهش استرالیا (ARC) انجام گرفته است .

ترجمه و نگارش : دکتر داریوش صیادی)uhng ,hCi hk'gdsd ی از واژه بلوک یا بلوکه کردن )ودند که اعتیاد به مورفین و هروئین در حالیکه همزمان مولفه تسکین درد افزایش می یا