امروز : سه شنبه 24 مهر 1397

گزارش عملکرد واحد روانشناسی مرکز بازگشت - تابستان 91 ساخت PDF چاپ ارسال به دوست

 

 

گزارش عملکرد واحد روانشناسی و مشاوره مرکز بازگشت – سه ماهه تابستان 1391

 

تابستان به واسطه وجود گرمای هوا ، تعطیلات ، رفتن به مسافرت و تفریح ، تعدد میهمانی ها ، بیدار ماندن های شبانگاهی و ..... زمینه های وسوسه و لغزش را در بیماران ترک اعتیاد می تواند فراهم کند . به این دلیل تأکید واحد روانشناسی و مشاوره مرکز در فصل تابستان بر موضوع وسوسه ، پیشگیری و مقابله با آن متمرکز شده به طوریکه در مشاوره های فردی ، جلسات گروه درمانی و مطالب درج شده در بخش مقالات و تالار گفتمان سایت اینترنتی مرکز بازگشت بر موضوع وسوسه تأکید بیشتری معطوف گردید .

در تابستان امسال جلسات « صندلی پرسش » به طور مرتب هر پانزده روز یکبار در روزهای چهارشنبه با استقبال اعضای گروه درمانی برگزار شده و هر بار سرگذشت ، وضعیت اعتیاد و سیر درمان یکی از بیماران مرکز با سوالات اعضاء و جواب های وی به بحث و تبادل نظر نهاده شد .

مشاوره های فردی توسط گروه روانشناسی مرکز به طور مرتب اجراء گردید به صورتی که اکثر بیماران حداقل هفته ای یکبار مورد مشاوره قرار گرفته و گزارش مشاوره ها در پرونده بیماران ثبت گردید .

ضمنا" پزشک و روانشناسان مرکز به صورت غیر حضوری به مشکلات و سوالاتی که افراد مختلف و معمولا" ناشناس  در سایت مرکز مطرح نموده و یا به email آنها فرستاده شده پاسخ داده و می دهند . 

در انتهای گزارش به تعدادی از عناوین موضوعاتی که در جلسات گروه درمانی ( دو روز در هفته) مورد بحث ، آموزش و گفتگوی گروهی قرار گرفته اند اشاره می شود : اوقات فراغت ، تغییر شیوه زندگی ، شروع کننده های وسوسه ، اعتماد در اقدام به ازدواج ، پیشگیری از وسوسه ، کار و اشتغال در دوره درمان ، آشنایی با NA ، هنگام وسوسه چه باید کرد ؟ ، استفاده نابجا از دارو ، ولع مصرف ، خود آگاهی ، لغزش در جشن ها ، جرأت مندی ، برنامه ریزی در زندگی و ..........

توضیح آخر اینکه : جهت افزایش آگاهی ، کمک به رفع مشکلات و پاسخ به سوالات بیماران ، از کتابخانه کوچک مرکز که در حال حاضر در حدود دویست کتاب دارد بر حسب مورد به بیماران متقاضی کتاب به امانت داده می شود .

                                                                                                          تهیه و نگارش : بهرام سروری

                                                                                                                  31 شهریور 1391