اعتیاد به تلفن همراه و احترام به حقوق دیگران - مرکز درمان بازگشت - ترک اعتیاد بازگشت
 

امروز : يكشنبه 28 مرداد 1397

اعتیاد به تلفن همراه و احترام به حقوق دیگران ساخت PDF چاپ ارسال به دوست

رای کاربران: / 0
ضعیفعالی 

چند وقت پیش که مسیر تنکابن به تهران را با یکی از خودروهای سواری کرایه طی می کردم نکته ای توجهم را جلب کرد که از حقوق اساسی دیگران است . به نظر می رسد این تلفن همراه با همه فوایدی که برای ما انسانها دارد اما اگر بموقع و درست استفاده نشود ، می تواند آسایش دیگران را مختل نماید . ماجرا از این قرار است که تلفن همراه سه نفر از جمع پنج نفری ما که سرنشینان این خودرو محسوب می شدیم ، به فواصل نزدیک زنگ می خورد . یکی از این سه تن که خیلی هم طول می کشید تا پاسخ دهد و صدای آهنگ نامتعارف و بلند زنگ تلفن او را باید تا آخر تحمل می کردیم با همسرش مشاجره می کرد و در خلال کش و قوس همین مشاجره ، با افراد مختلف فامیل ، دوستان و خود همسرش مذاکرات متعددی را در ماشین انجام می داد و ما نیز خواسته و ناخواسته در جریان ماجرای اختلافشان قرار می گرفتیم .

نفر دوم از این سه تن ، زیاد بلند حرف نمی زد اما تمام قرار و مدارهای شغلی اش ، سفارشات و حساب و کتابهایش را با تلفن همراه انجام می داد و سومی جوانی بود که احتمالا" با نامزدش مکالمه می کرد و آهسته سخن می گفت ولی آنقدر این مکالمات پشت سر هم تکرار می شد که توجه بقیه را خود بخود جلب کرده بود .

یادم هست که یک زمانی (موقعی که دوران کودکی را طی می کردم) استعمال دخانیات در اماکن بسته و خودرو های عمومی امری معمول بود و اذیت شدن دیگران را می توانستیم بوضوح ببینیم . سال ها طول کشید تا به مرور زمان کراهت کشیدن سیگار در مکان های بسته و خودروهای عمومی جا افتاد و تقریبا" این رفتار غلط برچیده شد . اما اکنون تلفن همراه همان نقش را به شکلی دیگر بازی می کند . آسایش و آرامش از حقوق اولیه همه انسانهاست و سلب این آرامش یک نوع بی احترامی به حقوق دیگران است . همانطور که هنوز استعمال دخانیات در اماکن عمومی و بویژه راه پله آپارتمان ها و ساختمانهای عمومی موجب آزار عابرین و یا اهالی ساکن در آنها می شود ، استفاده نابجا از تلفن همراه نیز که یک شیوه غلط در زندگی است آسایش و آرامش دیگران را لطمه می زند .

بنابر این همه باید بکوشیم آن قسمت از شیوه و سبک زندگیمان که به خود و دیگران لطمه می زند را تغییر دهیم و با انتخاب شیوه های مطلوب و مناسب زیستن ، در جهت سلامت و راحتی خود و دیگران بکوشیم .

نگارش : بهرام سروری – آبان 1391