گزارش سه ماهه پاییز 1391 – واحد روانشناسی و مشاوره - مرکز درمان بازگشت - ترک اعتیاد بازگشت
 

امروز : يكشنبه 28 مرداد 1397

گزارش سه ماهه پاییز 1391 – واحد روانشناسی و مشاوره ساخت PDF چاپ ارسال به دوست

 

اهم فعالیت های واحد روانشناسی و مشاوره مرکز بازگشت در فصل پاییز به شرح زیر است :

مشاوره فردی : بیماران طبق برنامه تنظیمی توسط روانشناسان مرکز مورد مشاوره فردی قرار گرفتند . در این جلسات روند درمان و بهبودی ، موارد وسوسه و لغزش احتمالی و مشکلات شایع بیماران مورد بررسی و پایش قرار گرفته و ضمن بحث و گفت و شنود ، آموزش های لازم بر حسب مورد به بیماران ارائه گردید .

جلسات درمانی مواد محرک (ماتریکس) : درمان های منسجم روانشناختی با روش درمانی ماتریکس برای تعدادی از بیماران بویژه آنهاییکه تحت درمان اعتیاد مواد محرک می باشند ، بطور منظم هفته ای دو باردر جلساتی ساختار یافته انجام شد .  

گروه درمانی : الف – جلسات گروه درمانی مرکز به طور مرتب هفته ای دو بار در طول روز های فصل پاییز هم تداوم یافته و مطالب زیر به بحث گذاشته شد :

پایه های اعتماد به نفس – قاطعیت نه گفتن – توانمندی های خود – وضع ظاهر – هدف از تشکیل گروه – خود آگاهی – تخلیه هیجانی – احترام به دیگران – انتهای تخریب کجاست ؟ - مرور خاطرات خوشایند – ارتباط بین فردی – رفتار های اعتیاد گونه – مراسم ایام محرم – هدف داشته باشیم – راستگویی – مشکلات اجتماعی شایع و ..........

ب- صندلی پرسش نیز مانند فصول گذشته هر دو هفته یکبار ادامه یافته و تعدادی از مددجویان در هر جلسه پس از ارائه شرحی از زندگی ، اعتیاد و سیر درمان خود مورد پرسش سایر اعضای گروه قرار گرفتند.

ج- جلسه عمومی با خانواده ها در این فصل در دو نوبت و با ارسال دعوتنامه به اجرا گذاشته شد . در این جلسات که بصورت گفت و شنود برگزار شد ، مطالبی در مورد اعتیاد و انواع مواد مخدر ، نحوه برخورد با بیماران و وظایفی که خانواده فرد بیمار به عهده دارد ارائه گردید و در نهایت به سوالات آنها نیز پاسخ داده شد . در ضمن جزوه ای آموزشی که توسط روانشناسان مرکز نگارش و آماده شده بود به خانواده ها تحویل شد .

سایت اینترنتی مرکز : همانند گذشته در سایت مرکز مقالات متعدد جهت استفاده کاربران به رشته تحریر درآمده و در تالار گفتمان سایت نیز باب گفتگو و پاسخ به سوالات کاربران باز بوده و مطالب کوتاهی برای آگاهی کاربران نگارش گردیده است .همچنین یک انجمن جدید در بخش تالار گفتمان تحت عنوان " گزارشات گروه درمانی مرکز" راه اندازی شده که از جلسات گروه درمانی گزارش درج می نماید .  

جلسات هفتگی درمانگران : طبق روال دائم و پیوسته مرکز در فصل پاییز نیز هر هفته جلسات گروه درمانگران و کارکنان مرکز با مدیریت آقای دکتر صیادی تشکیل شده و راه کارهای ارتقاء و کیفیت کار مرکز و رفع نواقص موجود مورد بحث و بررسی قرار گرفت . در ضمن رویت و بررسی نامه های موجود در صندوق پیشنهادات و انتقادات نیز در این جلسات صورت می پذیرد .

جلسه شبکه بهداشت و درمان : بنا به دعوتی که شبکه بهداشت و درمان شهرستان تنکابن از کلیه مراکز درمان سوء مصرف مواد شهرستان بعمل آورد ، روانشناس ارشد مرکز به نمایندگی در این جلسه به تاریخ 24/8/91 شرکت نموده و ضمن بهره گیری از آموزش های ارائه شده به بیان نقطه نظرات خود و مرکز بازگشت پرداخت .

گزارش : بهرام سروری 91/9/30