گزارش بهار 1392- واحد روانشناسی و مشاوره مرکز - مرکز درمان بازگشت - ترک اعتیاد بازگشت
 

امروز : يكشنبه 28 مرداد 1397

گزارش بهار 1392- واحد روانشناسی و مشاوره مرکز ساخت PDF چاپ ارسال به دوست

نگارش : بهرام سروری

 

تاریخ : 11 تیرماه 1392

 

 

با آغاز سال جدید واحد روانشناسی و مشاوره علاوه بر فعالیت متداول خود شامل : انجام مشاوره های فردی مدد جویان ، برگزاری جلسات هفتگی کادر درمانی جهت بررسی عملکرد و ارتقاء خدمات ، انجام جلسات درمانی مواد محرک ( روش ماتریکس ) ، نگارش مقاله در سایت اینترنتی ، پاسخگویی و درج مطالب آموزشی و .... در تالار گفتمان این سایت ، فعالیت ها و اقدامات زیر را انجام داده است :

 

الف – فعال تر شدن بخش مشاوره به لحاظ کمی و کیفی : در اولین ماه سال 92 با ایجاد تغییرات ساختمانی و زیبا سازی محیط کلینیک ، هر سه روانشناس مرکز دارای اتاقی مستقل شدند تا مشاوره ها در فضایی بهتر و با کمیت و کیفیت بالاتری انجام شود بطوریکه در پایان سه ماهه بهار ، تعداد مشاوره ها و نظم و ترتیب انجام آنها و همچنین اجرای مشاوره با اعضای خانواده بیماران و ..... بهتر و بیشتر گردید . ضمن اینکه نمای کلی مرکز مانند اتاق پزشک ، کریدور و .... بهسازی شد.

ب – سخنرانی روانشناس مرکز بازگشت در شبکه بهداشت و درمان تنکابن : جلسه روانشناسان شاغل در مراکز درمان سوء مصرف مواد شهرستان تنکابن صبح روز دوشنبه مورخ 92/2/2 در سالن اجتماعات شبکه بهداشت و درمان تنکابن برگزار گردید . سرکار خانم شکوفه رستمی نژاد روانشناس مرکز درمانی بازگشت به عنوان سخنران اصلی این جلسه به تشریح ایعاد مختلف درمان اعتیاد در کلینیک های درمانی و نقش روانشناسان در دوران درمانی این بیماران ، بویژه در سوء مصرف مواد محرک (شیشه) به روش ساختار یافته ماتریکس پرداخت . ایشان در پاسخ به سوالات حاضرین به مواردی از روش های درمانی اجرا شده توسط خود و سایر روانشناسان مرکز بازگشت اشاره نمود . لازم به توضیح است که در پایان ، مسئولین برگزارکننده این جلسه تمایل خود را جهت اجرای این کلاس های آموزشی در آینده با همکاری مرکز بازگشت اعلام نمودند .

ج – جلسات گروه درمانی : روز های یکشنبه و چهارشنبه هر هفته جلسات گروه درمانی با شرکت تعدادی از مددجویان و با حضور درمانگران مرکز در فصل بهار نیز چون فصول گذشته ادامه یافت . موضوعات و عناوین مختلف و همچنین مشکلات جاری بیماران در جلسات مورد بحث و بررسی قرار گرفت و " انواع افکار ناکارآمد و تحریفات شناختی " توسط روانشناسان ، آموزش داده شد که در جلسات متعدد با بیان مثال توسط مددجویان بحث گردید . تعدادی از عناوین جلسات در فصل بهار به شرح زیر است :

افکار منفی – خطاهای (تحریفات) شناختی- رفتار های دوران اعتیاد- ذهن خوانی- تفاهم و توافق در ازدواج- فاجعه آمیز پنداری- تغییر رفتار- اهمیت اشتغال- پیشگویی- حل مسئله به روش استخوان ماهی- شنونده خوب بودن- همه یا هیچ- من که پاک شدم چرا؟- آگاهی درون- سفید و سیاه دیدن- هذیان و توهم- آیا همه چیز را باید تجربه کرد ؟- عبارتهای باید دار- چرخه احساس، فکر و رفتار- حال بد، باورها- تبعیض و توجه انتخابی- مستقل شدن و ............

د – جلسه با خانواده ها : با دعوتی که از تعدادی از خانواده های بیماران مرکز بعمل آمده بود ، جلسه درمانگران با خانواده ها در روز دوشنبه مورخ 27/3/92 برگزار گردید . این جلسه با توضیحات روانشناسان و شرکت خانواده ها در مباحث ، حول محور مطالب زیر ادامه یافت :

اهداف درمانی مرکزبازگشت – نقش خانواده در درمان اعتیاد – نقش آزمایشات و تست ها – بی اعتمادی در خانواده – عوارض مصرف نابجای دارو. در پایان سوالات خانواده ها مطرح وضمن پاسخدهی، بحث و بررسی نیزانجام گرفت.