امروز : سه شنبه 24 مهر 1397

مصرف مواد می تواند ازدواج را به نابودی بکشاند ساخت PDF چاپ ارسال به دوست

نویسنده : تیم لانیگون (tim lonigon)

 مترجم : سروش صادقی


سخنی معروف که می گوید : " مادر ! من می توانم او را تغییر دهم "

پیدا کردن یک مرد یا زن مناسب بحد کافی مشکل است ولی شما سرانجام کسی که علایقش را با شما قسمت می کند ، کسی که جذاب و دلسوز است و از بودن با شما لذت می برد را انتخاب می کنید . فقط مشکلی موجود است : او مواد مصرف می کند . شاید مصرف او یکبار یا دوبار در ماه و یا شاید آخر هر هفته باشد . با خود می گویید : " خوب اشکالی ندارد ، هیچکس کامل نیست و هر کس حداقل یک نقطه ضعفی دارد ."

بغیر از شما هیچکس نمی تواند در اینباره نظر دهد . اما شما می توانید تصمیم بگیرید که با یک مصرف کننده مواد مخدر ازدواج کنید ؟ ولی قبل از اینکه این تصمیم را بگیرید تأمل کنید ، مسائلی است که باید در نظر گرفته شوند .

اکثر مصرف کنندگان مواد مخصوصاً آنهایی که زیاد مصرف می کنند تنها یک عشق بزرگ دارند و آنهم اعتیادشان است . هر چه بیشتر درگیر مواد می شوند ، زمان بیشتری را صرف سیراب کردن عطش اعتیادشان می کنند . زندگیشان به یک چرخه تبدیل می شود : یافتن مواد ، استعمال آن ، و تأمین مخارج مصرف دوباره . عشق به خانواده – و زمان برای امور خانوادگی در مرتبه ای دور و بعد از عشق به مواد قرار می گیرند .

اشتغال ، درآمدزایی و مواد مخدر

به استناد مطالعات سازمان سلامت و خدمات انسانی آمریکا در سال 2007 : " اغلب مصرف کنندگان مواد مخدر از وضعیت مالی خوبی برخوردار نیستند . تعداد زیادی هم فاقد شغل هستند . حتی آنهایی که دارای شغل تمام وقتند ،خیلی بیشتر از کسانی که مصرف نمی کنند منجر به برکناری از شغلشان می شوند . " در حقیقت کسانی که مواد مصرف می کنند سالیانه بیشتر از دو برابر افراد سالم تغییر شغل می دهند .

وقتی شما اسیر مواد هستید ،حفظ کردن یک شغل واقعاً سخت است و برای مصرف کنندگان مواد یافتن یک شغل خوب به مراتب سخت تر است . یکی از مستندات پی بی اس (PBS) در سال 2003 بیان می کند که : حقیقتاً تمام 500 شرکت تحت پوشش فورچون (Fortune) ، تست مواد مخدر را برای نیروهای جدید ، قبل از اینکه استخدام شوند ضروری کرده اند و برای کارمندان شاغل نیز آزمایش ناگهانی و تصادفی را اجرا می کنند . زیرا مصرف مواد مخدر با مقوله ای به نام کار و اشتغال سازگار نیست .

مواد مخدر خرج آفرین است ، بسیار پر خرج . پولی که صرف مصرف مواد می شود ، هزینه ای است که معمولاً بایستی صرف خوراک ، پوشاک ، نگهداری از یک خانواده ، مخارج تحصیل فرزندان و هزینه هایی که برای رشد و ارتقاء خانواده لازم است گردد . و هزینه های مرتبط با مواد مخدر خیلی فراتر از خود مصرف مواد است . اور دوز (Overdose) یا مصرف بیش از حد مواد ، بیماری های ناشی از مصرف مواد ، تصادفات رانندگی حاصل از مصرف : همه اینها بخشی از مسائلی هستند که مردم را روانه بخش اورژانس بیمارستان می کنند . اگر همسر شما مانند همسر بسیاری از مصرف کنندگان مواد ، بین دو شغل (between jobs) و بیکار باشد ، یا اینکه از بیمه سلامتی برخوردار باشید شانس آورده اید وگرنه مجبور خواهید بود که تمام مخارج درمان را از جیب خودتان پرداخت کنید .

( مترجم : ظاهراً در آمریکا و شاید بعضی از کشورهای اروپایی ، همزمان با بیکاری شما اگر همسرتان بیکار و در وضعیت انتقال از شغلی به شغل دیگر باشد (between jobs) همسر یا تمامی اعضای خانواده از درمان رایگان بهره مند می شوند.)

رابطه قوی و محکمی بین مصرف مواد مخدر و ارتکاب جرم و جنایت وجود دارد . برخی از این جرایم بخاطر بدست آوردن پول برای مصرف مواد روی می دهد . اما اکثر جرایم خشونت بار از کسانی سر می زند که تحت تأثیر مواد مخدر هستند ، کسانی که هیچگاه در زمان هشیاری مرتکب این جرایم نخواهند شد. متاسفانه بیشتر این جرایم در خانه شخص صورت می گیرد . روایت های زیادی موجود است که از ارتباط اینگونه جرایم با سوء مصرف مواد حکایت می کنند .

تأثیر مصرف مواد بر اعضای خانواده

داستانیکه سال ها پیش تیتر اول روزنامه ها را به خود اختصاص داده بود مربوط به یکی از وکلای شهر منهتن می شد . کسی که دختر 6 ساله خویش را به سوی دیوار پرت کرده و سپس بر بالین دختر ، با همنشین خویش که یک ویراستار و نویسنده کتاب بود به استعمال کوکایین مشغول شد . در حالیکه دختر وی به کما رفته بود و سرانجام نیز دارفانی را وداع گفت . همچنین هنگامیکه افراد پلیس وارد آپارتمان شدند ، پسر 17 ماهه ای را یافتند که آغشته به ادرار ، در کثافات خود غوطه ور و از مدتی قبل با طناب به گهواره ای کثیف بسته و خفه شده بود . چه دلیلی می تواند وجود داشته باشد که این دو انسان عاقل و هوشمند مرتکب چنین رفتار بی پروا و بی ملاحظه ای شوند جز اینکه ذهن آنها بر اثر ماده مخدر آلوده و آشفته شده باشد؟

مصرف کنندگان مواد و خانواده هایشان مبدل به دوستان خطاکار و نابابی برای اجتماع می شوند . این دوستان جدید و کار هایی که از آنها سر می زند همه قسمتی از آداب و فرهنگ مواد مخدر (Drug Culture) هستند : مصرف کنندگان حشیش و ماریجوانا ، معتادان کراک و کوکایین ، دلالان هرویین ، هم سلولی های زندان – حتی بدتر از آن خود توجیهی  (self-rationalizations) ، دروغ به خانواده –دوستان و کارفرمایان ، سرقت از مغازه ، دزدی از والدین ، سرقت های خیابانی و خفت گیری ، فحشا ، روانه شدن به اورژانس بیمارستان و غالباً مرگ .

اغلب اوقات تمامی اعضای خانواده گرفتار فرهنگ مواد مخدر می شوند . چه بسا کودکان ده ساله ای که توسط مادرانشان روانه خیابانها می شوند تا برای آنها کراک خریداری کنند . و چه بسا کودکان 6 ساله ای که زنده زنده می سوزند و می میرند هنگامیکه آزمایشگاه های خانگی مت آمفتامین (شیشه) والدین آنها منفجر می شود . برخی از تحقیقات در زمینه مواد مخدر بیانگر این اندیشه اند که : مصرف کنندگان مواد مخدر از نیازها و تمایلات زندگی گریزانند ، و سپس بارها پی می برند که روش جدیدی را برای زندگی یافته اند ، برخی حتی بد تر از آن هم تصور می کنند- و دسته ای هم فرار را غیر ممکن می دانند . ولی اغلب آنها خانواده هایشان را با خود همسو می کنند .

اگر یکبار مواد مخدر مصرف کنید ، دست کشیدن از آن واقعاً سخت است . آورام گلداشتاین (Avram Goldstein) پزشک و استاد بازنشسته فارماکولوژی در دانشگاه استانفورد اینگونه در کتاب " اعتیاد (addiction) " خود آورده است " این گفته حقیقت دارد که :" یک بار مصرف مساوی است با یک عمر اعتیاد" . کسانی که هرگز مواد مخدر مصرف نکرده اند با کسانیکه سابقاً اعتیاد داشته و خاطرات و تجربیاتی از اعتیاد دارند صمیمی نمی شوند و با یکدیگر به اصطلاح بر نمی خورند . و این رفتار ها تحت شرایطی مناسب می تواند زمینه عود را فراهم کند".

آیا می توانید او را تغییر دهید؟ هر چیزی ممکن است . اما قبل از اینکه دل به دریا بزنید در مورد اینکه چه نوع از زندگی را آرزومندید بطور جدی فکر کنید و این بسیار مهم است که بدانید چه آینده ای را برای فرزندان خود دوست دارید و می خواهید که درآینده چگونه زندگی کنند .