امروز : دوشنبه 23 مهر 1397

اعتیاد و انتخاب (قسمت دوم) ساخت PDF چاپ ارسال به دوست
رای کاربران: / 0
ضعیفعالی 

اعتیاد و انتخاب (قسمت دوم)

نویسنده : Marc Lewis,ph.D. ( 7 آگوست 2012)

مترجم : دکتر داریوش صیادی

خواننده ای در خصوص توصیه های درمانگرش درمورد استقامت ورزیدن هنگام بهبودی با من سخن می گفت . معتادی (سابق) در یک جلسه گروه درمانی درباره بزرگترین ناکامیش اینگونه بیان  می کرد که : هیچگاه نتوانسته است با قاطعیت به همسرش بگوید " دیگر هرگز مصرف نخواهم کرد "

 

درمانگر در جواب گفت : " تقریباً غیر ممکن است که وعده دهیم در هنگام رانندگی هرگز تصادف نخواهیم کرد . در مقابل همواره سعی می کنید که با احتیاط و توجه کافی رانندگی کنید . نه خیلی سخت و محکم و نه خیلی شل و بی بند و بار . شما نه آنقدر از وقوع تصادف در مسیر ، هراسانید که از ترس خشکتان بزند و نه آنقدر شق و رق در صندلی ماشینتان می نشینید که نتوانید مناظر اطراف را بهتر و وسیع تر ببینید . اما نگاهتان را همواره به جاده معطوف می کنید . می خواهید تا حد امکان مهارت خود را به کار گیرید ."

نمی توانید مطمئن باشید که تصادفی نخواهید داشت اما می توانید بخوبی رانندگی کنید - با انعطاف و هشیاری – تا احتمال وقوع تصادف را به کمترین میزان برسانید . انتخاب دقیقاً همینگونه است . نمی توانید ضمانت کنید که همواره بهترین انتخاب را خواهید داشت اما می توانید مهارت های خود را بگونه ای افزایش دهید تا برایتان مفید و کارآمد باشد . همچنین اگر اعتیاد را " اختلال در انتخاب " بنامیم حق مطلب را بدرستی ادا نکرده و فقط گوشه ای از مسئله را عنوان نموده ایم . برای درک انتخاب در مبحث اعتیاد ابتدا باید دریابیم که ، انتخاب چگونه عمل می کند و مخصوصاً بفهمیم که چگونه بر پشت عادات از قبل شکل گرفته ، سوار می شود .

هنگامیکه مدیتیشن (meditation) انجام می دهم (اقرار می کنم که گهگاهی روی می دهد) معمولاً بر روی تنفس خود متمرکز می شوم . دم و بازدم ، دم و بازدم ، و در می یابم که تنفس به میزان بی حد و حصری دلکش و سحرآمیز است . وقتی که بر روی تنفستان تمرکز می کنید ، در لحظه ایکه تنفس آغاز می شود احساس می کنید که دقیقاً همانجا ، در زمان حال حضور دارید . می گویید بسیار خوب ، می خواهم نفسم را فرو دهم و این کار را می کنید . اما زمانیکه بیشتر سست و آرام می شوید و یا ذهنتان منحرف می شود ، درمی یابید که نفس در هر صورت خود بخود بیرون می آید .

آنچه بیش از همه مسئله را روشن می کند ، وضعیتی است که شما به وجه تشابه بین مقوله انتخاب و واکنشهای غیر ارادی خودکار (Automatic reflex) می نگرید . اینجاست که در می یابید انتخاب برای شروع تنفسی دیگر دقیقاً با وقوع یک تکانه یا ضربه ای (impulse) که از قبل در جریان بوده است همزمان می شود . مانند کفی بر روی موج – موجی که دارای ریتم و آهنگی بیولوژیکی و عادی (از روی عادت) (habitual biological rhythm) است . تنفس دارای اندازه حرکت (نیروی جنبش آنی یا momentum) مربوط به خودش است ، پدیده ای خودمختار است ، حتی هنگامیکه عمداً و آگاهانه تنفس می کنید . بنابراین چه مقدار از تنفستان واقعاً به انتخاب شما بوده است .

به طور مشابه " انتخاب " برای رسیدن به یک بطری یا به یک تلفن ( زنگ زدن به فروشنده ) یا برای باز کردن در یخچال تنها انتخابی جزئی است . همچنین ضربه یا تکانه ای جزئی است – جمع شدن و سپس تخلیه انگیزش یا اندیشه ای اصولی – که با یکدیگر ، از روی اراده و آگاهانه درآمیخته اند . همچنانکه نیروی قصد و اراده شما مانند یک قایق کوچک که بر موج سوار است ، رانده می شود .

اگر واقعاً انتخاب اینگونه عمل می کند ، پس می توان برای تغییر شکل این امواج خدعه ای بکار بست – آنقدر در تمرین و بکار بردن عادات ماهر شوید تا انتخابی که می خواهید انجامش دهید را آسان نماید .

برگزیدن انتخابهای خوب نیازمند عادات خوب است ، اما عادات سخت و دشوار مانند اعتیاد همانند عادات فرآیند تنفس ساخته نمی شوند (شکل نمی کیرند) . و این خوب است . این همان چیزی است که به ما اجازه می دهد روی اینگونه عادات کار کنیم و آنرا بهبود ببخشیم . از طریق تلاش و تمرین . عادات خوب اجازه می دهند که بارقه های انتخاب در مسیری درست هدایت شوند .

این تمرین کوچک تنفس ، راهی بزرگ و عالی برای مطالعه انتخاب است ، از درون – و شروعی برای درک بهتر آن . اما ما می توانیم جلوتر برویم . در چند روز آتی بخش سوم این مقاله را درج خواهم کرد – نگاهی به آنچه که مغز شما در لحظه انتخاب کردن انجام می دهد .

 

مترجم : دکتر داریوش صیادی (14 شهریور 1392)