گزارش عملکرد سه ماهه تابستان 1392- گروه روانشناسی - مرکز درمان بازگشت - ترک اعتیاد بازگشت
 

امروز : يكشنبه 28 مرداد 1397

گزارش عملکرد سه ماهه تابستان 1392- گروه روانشناسی ساخت PDF چاپ ارسال به دوست

گزارش عملکرد سه ماهه تابستان 1392- گروه روانشناسی

گزارش : بهرام سروری – 3 مهر 1392

انجام مشاوره توسط روانشناسان :

الف – مشاوره فردی : تمام بیماران مرکز طبق برنامه مورد مشاوره قرار گرفته و مهمترین نکات و یادداشتهای مشاورین در پرونده بیماران ثبت می گردد .

ب – مشاوره خانواده و پیش از ازدواج : با طی نمودن دوره های مختلف مهارت و دانش افزایی توسط روانشناسان مرکز ، در جهت کمک به بیماران و خانواده های آنان در زمینه مشکلات و مسائل خانوادگی و همچنین تصمیم گیری در امر مهم ازدواج ، در این زمینه ها در مرکز بازگشت ، مشاوره انجام می گیرد .

ج – جلسات درمانی ماتریکس و ACT : درمان با شیوه ساختار یافته ماتریکس در بیماران سوء مصرف مواد محرک همچنان ادامه یافته ضمن اینکه با طی کردن آموزش درمان به روش ACT (شیوه ای نوین در درمان اعتیاد) توسط ریاست مرکز و انتقال این آموزشها به روانشناسان ، زمینه اجرای تکنیک های این روش درمان در مرکز فراهم آمده است .

راه اندازی مجدد صندوق همیاری مرکز :

در جهت یاری رساندن به بیماران در بعضی مقاطع که به کمک مالی نیاز پیدا می کنند و به پیشنهاد تعدادی از بیماران ، صندوق همیاری مرکز بازگشت که در سالهای گذشته نیز فعال بود دوباره شروع به کار نموده و با جمع آوری هدایا و کمک های مالی ، زیر نظر هیئتی مرکب از نماینده بیماران ، روانشناسان و ریاست مرکز به واگذاری وام به بیماران طبق مقررات اجرایی صندوق (بعدأ در سایت به منظور آگاهی بیماران درج می گردد) اقدام می نماید .

همکاری مرکز در رساله دکترای یک محقق :

یکی از محققین حوزه اعتیاد از سال گذشته با حضور در جلسات گروهی مرکز و با انجام مصاحبه با بیماران و روانشناسان ، از همکاری مرکز در انجام تحقیق خود تحت عنوان " سیر بهبودی در اعتیاد" استفاده نموده و روز های پایانی رساله و ارائه مقالات در زمینه فوق را می گذراند .

گزارش جلسات گروه درمانی :

الف – جشن های یک سالگی پاکی : طبق روال فصول گذشته ، در تابستان امسال نیز در چندین نوبت برای بیمارانی که اولین سال پاکی خود را تجربه کرده و می گذرانند به ابتکار مرکز ، جشن یکسالگی با پخش شیرینی ، دادن هدایا و بیان تجربیات به اجرا در آمد .

ب – گرامیداشت روز جهانی مبارزه با مواد مخدر : در روز پنجم تیر ماه جلسه گرامیداشت روز جهانی مبارزه با مواد مخدر در مرکز با حضور بیماران برگزار گردیده و مباحث مختلف حول این محور مورد بحث و بررسی قرار گرفت .

ج – جلسه با خانواده ها : طبق برنامه فصول قبل در روز های پایانی فصل تابستان نیز جلسه گروهی با خانواده های بیماران مرکز برگزار گردیده و مهمترین سوالات و مشکلات خانواده ها مورد بحث و بررسی قرار گرفت . در آخرجلسه هم به سوالات آنها توسط درمانگران مرکز پاسخ داده شد .

د – موضوعات مطرح شده در جلسات گروه : اهم مباحث مطرح شده در جلسات یکشنبه و چهرشنبه گروه درمانی مرکز در فصل تابستان به شرح زیر بوده است : شدت تخریب – صبر و آرامش – شروع کننده ها – تغییر – کار و بهبودی – سیگار و اعتیاد – علائم جسمانی ترک – سلامت روانی – پاک ماندن – علل گرایش به مواد – محیط کار – عوارض معنوی اعتیاد – ورود به درمان – سیر بهبودی – فراموشی و اعتیاد – عوارض اجتماعی اعتیاد – مشکلات جاری بیماران – با گذشته مان چه کنیم و .......

گزارش : بهرام سروری