امروز : دوشنبه 23 مهر 1397

یک اپیدمی پنهان : کودکان خیابانی ، نمایش سطح بالایی از م ساخت PDF چاپ ارسال به دوست
رای کاربران: / 0
ضعیفعالی 

12 ژوئیه 2013

استفاده از مواد مخدر در میان کودکان خیابانی شیوع یافته است و ضمن اینکه برای سلامت کودک تهدیدی جدی محسوب می گردد احتمال پیوستن به جامعه را نیز کاهش می دهد. برنامه ریزی جهت کاهش مصرف مواد مخدر در میان کودکان خیابانی بدون درک درست از مشکلات ، امری سخت و دشوار می باشد و تا به حال تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته اندک و عمدتاً به مطالعات محلی با نتایج متناقض محدود بوده است . بررسی سیستماتیکی که نشریه اعتیاد (addiction) از 50 مطالعه انجام شده درباره استفاده از مواد مخدر در میان کودکان خیابانی در 22 کشور ، چاپ کرده ، شعاع نور تازه ای است که با پرتو خود بزرگی و عظمت این مشکل ، علل و پیامدهای بهداشتی مصرف مواد مخدر در میان کودکان و نا هنجاری مناطق زندگی آنها را آشکار کرده و نیاز به تحقیقات جدید در این زمینه را به خوبی نمایان می سازد.

 

با توجه به بررسی این تحقیقات که توسط محققان از دانشگاه موئی (Moi university) در کنیا ، دانشگاه ایندیانا آمریکا ، انستیتوی ریجنستریف (Regenstrief Institude) آمریکا و دانشگاه تورونتو کانادا انجام گرفته ، شایع ترین مواد مخدر مورد مصرف کودکان خیابانی در کشور های با درآمد کم و متوسط عبارت از مواد استنشاقی فرار مانند چسب ، استن ، بنزین و تینر رنگ می باشد . گرایش این کودکان به مواد استنشاقی به دلیل ارزانی و قانونی بودن آن است که منجر به دسترسی آسان آن می شود . در مقابل کودکان خیابانی در کشور های با درآمد بالا به تزریق و مصرف مواد مخدر مانند هروئین تمایل دارند .

استفاده از حلال های فرار مثل چسب و بنزین مانع عمده ای برای سرو سامان گرفتن مجدد و داشتن یک زندگی سالم و مولد پس از خارج نمودن این کودکان از خیابان ها است . مواد حلال کودکان را به اختلالات شناختی و عصبی و وابستگی های جسمی و روانی مبتلا کرده و همچنین مرگ های ناگهانی ناشی از آریتمی قلبی و عوامل دیگر نیز با مصرف آنها ارتباط دارند .

گستردگی و شیوع مصرف مواد مخدر در میان کودکان خیابانی در میان کشور های مختلف ، از 14% در نیجریه به 92% در هندوراس و برزیل متفاوت است . این تخمین ها چندین برابر برآورد های سازمان بهداشت جهانی در مورد استفاده از مواد مخدر در میان جوانان غیر خیابانی در سطح جهان است . شایع ترین علل استفاده از مواد مخدر در کودکان خیابانی را فشار همسالان ، فرار از واقعیات ، لذت ، کنجکاوی و افزایش شجاعت و قدرت برای زندگی در خیابان تشکیل می دهد .

دکتر پاولا برایت اشتاین (Dr.Paula Braitstein) محقق ارشد این مطالعه می گوید که یکی از با ارزش ترین نتایج این بررسی این مطلب است که اکنون می دانیم در تحقیقات آینده باید چه کاری را انجام دهیم . " بعنوان یک نتیجه از این مطالعات ما فهمیدیم که واقعاً نمی دانیم چه چیزی موجب می شود که کودکان خیابانی شروع به مصرف مواد کرده و یا آنرا متوقف می نمایند . همچنین دریافتیم که خیلی از مطالعات انجام شده در مورد کودکان خیابانی بر روی پسران متمرکز شده است و ما در مورد دختران خیابانی که مواد مصرف می کنند اطلاعات بسیار کمی داریم . در نهایت اگر چه ما می دانیم بعضی از کودکان خیابانی روابط جنسی را جایگزین مصرف مواد کرده و یا تحت تأثیر مواد مخدر مبادرت به این عمل می نمایند ولی با این وجود اطلاعات بسیار کمی درباره ارتباط مصرف مواد و رفتارهای جنسی مخاطره آمیز در میان کودکان در دسترس است . در این زمینه چندین شکاف بسیار مهم در دانش ما وجود دارد که بایستی پر شود " .

رجوع شود به : A Hidden Epidemic: street children show high levels of Drug use