امروز : سه شنبه 24 مهر 1397

مصرف مواد مخدر و میوکلونوس (گرفتگی عضلانی)(myoclonus) ساخت PDF چاپ ارسال به دوست

مخدر ها (opioids) مانند مسکن های معمول و تریاک وهروئین ، برخی از موادی هستند که در کشور به طور گسترده ای سوء مصرف می شوند . بعضی از این سوء مصرف ها که به طور معمول انجام می گیرند بخاطر اثرات مطلوب و موثری است که این مواد تولید می کنند . میوکلونوس یا گرفتگی عضلانی می تواند توسط عوامل مختلفی مانند موارد زیر بوجود آید :

-          ژنتیک

-          بیماری صرع

-          نارسایی کلیه

-          شرایط التهابی خود ایمنی

-          اختلالات متابولیک

-          و یکی از مهم ترین عوامل میوکلونوس مصرف بیش از حد و طولانی مدت مواد مخدر است .

 

ارتباط بین مصرف مواد مخدر و میوکلونوس

مصرف مواد مخدر می تواند موجب میوکلونوس شود و میوکلونوس نیز می تواند به مصرف داروها یا مواد مخدر منجر شود . هنگامیکه یک فرد شروع به سوء مصرف مواد مخدر می کند ممکن است میوکلونوس را تجربه کند که شامل اسپاسم های عضلانی غیر ارادی مانند کشیدگی یا انقباض ناگهانی (twitching) ، لرزش (shaking) و تکان ناگهانی (jerking) می شود . این می تواند درد حاصله را خیلی بدتر نماید و نیز می تواند موجب شود که شخص برای تسکین درد مقدار بیشتری از مواد یا داروی مخدر استفاده کند . از جهتی دیگر علائم میوکلونوس می تواند موجب شود که فرد برای کاهش درد شروع به مصرف مواد مخدر کند . موارد زیر برخی از عوارض جانبی میوکلونوس که می تواند منجر به استفاده از مواد مخدر شود را بیان می کند :

-          غیر قابل پیش بینی بودن : میوکلونوس می تواند بسیار شرمسار کننده باشد . به خصوص بصورت پرشهای عضلانی غیر ارادی و کشیدگی یا انقباض ناگهانی که اغلب غیر قابل پیش بینی هستند . این عموماً به فرد اجازه می دهد که همواره انتظار وقوع اتفاق یا حادثه ای را داشته باشد و از این بابت احساس نگرانی کند و این مسئله احتمال اینکه فرد برای بیحس کردن سیستم و کنترل این حرکات به مصرف مواد مخدر رو بیاورد را بیشتر می سازد .

-          درد : اسپاسم هایی که با میوکلونوس همراه هستند اغلب بسیار دردناکند که آنها را برای مقابله پیچیده و نا خوشایند می سازد . به عنوان یک نتیجه ، یک فرد ممکن است دوز دارو یا ماده مخدرخود را به منظور کاهش درد افزایش دهد .

-          تداخل : این غیر ممکن نیست که میوکلونوس زندگی روزمره یک شخص را بهم بزند ، بعنوان اسپاسم می تواند آنقدر وخیم شود که در مقابل فعالیت های روزانه شروع به ایستادگی نماید . وقتی که وقوع این اتفاقات بیشتر می شود احتمال اینکه یک فرد به منظور انقطاع آن و کاهش احساسات و هیجانات شروع به مصرف مواد مخدر نماید ، زیاد است .

در حالیکه در بسیاری از موازد میوکلونوس خود محصولی از مصرف مواد مخدر است . همچنین این اختلال می تواند عوارض جانبی مرموزی را سبب شود که فرد را جهت مقابله با آن به سمت مصرف مواد سوق دهد .

درمان برای میوکلونوس و مصرف مواد مخدر

افرادیکه از هر دو عامل میوکلونوس و مصرف مواد مخدر رنج می برند بایستی شروع به سم زدایی و قطع مصرف مواد مخدر نمایند . این عمل کمک خواهد کرد تا مشخص شود که مصرف مواد مخدر به دلیل میوکلونوس بوده یا اینکه مصرف مواد موجب این اختلال گردیده است . سپس آنها می توانند به طور همزمان برای اعتیادشان و هم برای اثرات جانبی وفیزیکی میوکلونوس ، خدمات درمانی دریافت کنند . روشهای مقابله ای توسعه یافته ای طراحی شده تا به مدیریت هر دو عامل کمک نماید . تداوم در انجام مهارت های پیشگیری از عود (relapse prevention skills) ومکانیزمهای مقابله ای مثبت (positive coping mechanisms) به افرادیکه با این دوپیامد مرموز درگیرند یاری می رساند تا زندگی سالمی را تجربه کنند .