امروز : دوشنبه 23 مهر 1397

ترکیبات طبیعی ، اثرات مت آمفتامین را کاهش می دهند ساخت PDF چاپ ارسال به دوست

19 نوامبر 2013 – مطالعات انجام شده نشان می دهد رسوراترول (resveratrol) که یک ترکیب طبیعی موجود در سبزیجات رنگی ، میوه جات خصوصاً انگور است ، می تواند اثرات بیماری پارکینسون ، سکته مغزی و بیماری آلزایمر را در کسانی که رژیم غذایی سالمی دارند یا کسانی که به طور منظم مکمل های رسوراترول را دریافت می کنند ، کاهش دهد . ولی اکنون محققان در دانشگاه میسوری پی برده اند که رسوراترول می تواند اثرات قوی ترین ماده اعتیادآور یعنی مت آمفتامین را نیز مسدود (block) نماید .

 

دنیس میلر (Dennis Miller) دستیار پروفسور در دپارتمان علوم روانشناسی دانشکده علوم و هنر و همکار تحقیقاتی مرکز علوم بوند لایف (Bond Life Sciences Center) و همچنین محقق مرکز علوم اعصاب انتقالی در MU (دانشگاه میسوری) است که بر روی درمان های اعتیاد به مواد مخدر و اختلالات تخریبی عصبی (neuro degenerative disorders) مطالعه می کند . تحقیقات وی و همکارانش ، درمان سوء مصرف مت آمفتامین را نشانه گرفته و بر روی نقش نوروترنسمیتر دوپامین در اعتیاد به مواد مخدر متمرکز شده است . پس از مصرف مت آمفتامین ، سطح دوپامین در مغز به طور ناگهانی و به شدت افزایش می یابد . این افزایش با وجود عواقب نا مطلوب آن ، با انگیزش و میل ادامه دادن به مصرف همراه است . بنابراین با تکرار مصرف مت آمفتامین ممکن است نورون های دوپامین تخریب شده و اختلالات عصبی و رفتاری ، شبیه آنچه در افراد مبتلا به بیماری پارکینسون دیده شده است را سبب شود .

میلر گفت : " دوپامین برای گسترش و پیشرفت اعتیاد به مت آمفتامین امری حیاتی است – در گذاری از مصرف ماده مخدر بخاطر یک دوست داشتن یا کسب لذت به مصرف ماده مخدر بخاطر یک ولع یا مصرف بالاجبار (compulsively) ". " رسوراترول نشان داده است که می تواند نورونهای دوپامین را تنظیم نماید و در اختلالی که نورونهای دوپامین تخریب می شوند از بیماری پارکینسون محافظت کند. اگر چه ما به دنبال آن هستیم تا مشخص کنیم که رسوراترول می تواند بر تغییرات مت آمفتامین القاء شده (induced)در مغز تأثیر بگذارد ".

با بکار گیری دستورالعمل های موجود از تحقیقات بیماری های پارکینسون و آلزایمر ، به موشها یک وعده در روز و متناسب با میزانی که یک انسان از یک برنامه غذایی سالم دریافت می کند ، به مدت 7 روز پیاپی رسوراترول داده شد. بعد از یک هفته مصرف رسوراترول ، محققان شروع به اندازه گیری اینکه چه مقدار دوپامین توسط مت آمفتامین آزاد شده است ، نمودند . آنها دریافتند که رسوراترول بوضوح توانایی مت آمفتامین را در افزایش سطح دوپامین در مغز کاهش داده است . علاوه بر این رسوراترول توانایی مت آمفتامین را نیز در افزایش فعالیت موشها کاهش داده است . رفتاری که فعالیت بیش از حد (hyperactivity) مشاهده شده در افرادیکه مواد محرک مصرف می کنند را الگوسازی می کند.

میلر گفت : " مردم توسط پزشکان و متخصصان تشویق می شوند که مواد شامل رسوراترول را در برنامه غذاییشان بگنجانند و ممکن است حفاظت در برابر اثرات مضر مت آمفتامین پاداشی غیر منتظره برای آنان باشد." وی افزود : " علاوه بر آن هیچ درمان موثر و پایداری برای کمک به افراد وابسته به مت آمفتامین وجود ندارد . تحقیقات اولیه ما بیان می کند که رسوراترول می تواند در رژیم درمانی برای معتادان به مت آمفتامین اضافه شود و پتانسیل آن را دارد که ولع و میل به مصرف مواد را کاهش دهد . رسوراترول در غذاهای مفید و رنگی پیدا می شود و چندین اثر جانبی دارد . همه ما بایستی رسوراترول را برای سلامت مغز مصرف کنیم .تحقیقات ما اظهار می دارد که این ماده ممکن است از تغییرات مغز که بر اثر پیشرفت اعتیاد به ماده مخدر رخ می دهد پیشگیری نماید ."

ترجمه : مسعود صادقی – مورخ 29 آذر 1392