امروز : دوشنبه 23 مهر 1397

گامهای کوچک برای نوزادان ، گامهای بزرگ برای بوپرنورفین ساخت PDF چاپ ارسال به دوست

ترجمه : ماریتا کسرایی

تاریخ : 15/10/1392

حاملگی یکی از دلپذیر ترین فصل های زندگی یک زن به شمار می آید . آشکار است که چرا آنها مادران «منتظر» نامیده می شوند . البته این امر در مورد زنان باردار معتاد صدق نمی کند . او بیشتر باید یک مادر عصبی یا آشفته نامیده شود ، اما لزوماً یک مادر منتظر نیست . او با ننگی به نام اعتیاد که به او چسبیده روبرو است . این ننگ هنگام حاملگی او دوچندان می شود . ما در اینجا قصد نداریم اثرات مواد مخدر را روی جنین داخل رحم مادر شرح دهیم و یا اینکه هنگام زایمان چه اتفاقی می افتد . مادر معتاد برای احساس گناه کردن در مورد خود و شرایط کودکش دلیل دارد. 

 

کودکانی که از مادران معتاد متولد می شوند ، گاهی اوقات «معتادان جوان» نامیده می شوند زیرا در معرض مواد مخدری که مادر استفاده کرده است ، قرار داشته اند . وقتیکه به دنیا می آیند ناگهان این تماس با مواد قطع می شود و نوزادان علائم ترک را از خود نشان می دهند که سندرم ترک نوزادی (NAS=Neonatal Abstinence Syndrome) نامیده می شود . بطور کلی ممکن است NAS در کودکان متفاوت باشد . در کل وی میزبان یک سری مشکلات از جمله مشکلات خواب (بی خوابی) ، گرفتگی ، استفراغ ، گریه شدید ، مشکلات تغذیه ای ، اسهال ، تب ، کم آبی بدن ، تعریق ، لرز و تند خویی خواهد بود . هیچ مادری نمی خواهد که کودکش با این شرایط روبرو شود .

تحقیقات اخیر ، امید هایی را برای این نوزادان و مادرانشان به همراه آورده اند . در تحقیقی به حمایت موسسه ملی بهداشت ، مادرانی که با متادون یا بوپرنورفین تحت درمان بوده اند نسبت به مادران معتادی که از این دو دارو استفاده ننموده اند ، کودکانی با بیشتر از 50 درصد کاهش NAS به دنیا آورده اند . در تحقیقات مشابه ، این نتیجه حاصل شد که بوپرنورفین از متادون در کاهش NAS در نوزادان به مراتب موثرتر است .

کودک مادرانی که در هنگام بارداری از بوپرنورفین استفاده کرده اند پس از تولد ، NAS خفیف تری داشته و به درمان کمتری نیاز داشته اند . نوزادانی که مبتلا به NAS هستند به توجه و مراقبت پزشکی نیاز دارند بنابر این باید مدت بیشتری را در بیمارستان سپری کنند . اگرچه کودکانی که مادرشان با بوپرنورفین درمان شده اند ، تنها ده روز در مقایسه با 17.5 روز مورد نیاز برای نوزادان مادرانی که درمان متادون داشته اند ، در بیمارستان می مانند .

تحقیق مشابهی با تحقیقات NIH ، توسط محققین دانشگاه جان هاپکینز انجام شد. در این تحقیقات اثبات شده است که بوپرنورفین منجر به کاهش وابستگی به دارو ، شدت کمتر NAS ، نیاز کمتر به مورفین برای درمان NAS و مدت اقامت کمتر در بیمارستان می شود . متادون درمان استانداردی است که در طی 40 سال برای اعتیاد به تریاک به کار می رفته است . درمان با متادون همراه با درمان های مشاوره ای و رفتاری شیوه ای موثر و مطمئن بوده است .

بوپرنورفین هم حدود حداقل ده سال کاربرد داشته است . اثر بخشی آن برای افراد وابسته به مواد مخدر غیر حامله نیز مشخص شده بود . تحقیقات اخیر نشان داده که نه تنها برای زنان حامله بی ضرر است بلکه برای کودکان آنها نیز مثمر ثمر می باشد .

در تلاشی همه جانبه برای مقابله با اپیدمی مواد ، هر ابزار موجود باید برای بهترین مزایا برای هر شهروند بویژه ناتوان ترین آنها بکار رود .