امروز : سه شنبه 24 مهر 1397

اعتیاد و اختلالات در خواب ساخت PDF چاپ ارسال به دوست

نوشته : Karen – 17 ژانویه 2014

مترجم : فاطمه حسینیان

امروزه مطالعات روز افزونی درباره اهمیت و جایگاه خواب صورت می گیرد . اینکه چگونه فقدان خواب کافی می تواند بر وزن اثر گذاشته و موجب افسردگی و حتی اعتیادگردد. تحقیقات نشان می دهد که افراد وابسته به مصرف مواد 5 تا 10 برابر بیشتر از افراد عادی (کل جمعیت) به اختلالات خواب دچار می شوند . از این بدتر ، نداشتن خواب کافی یکی از علل عود و بازگشت به اعتیاد به شمار می رود .

 

همچنین مشکلات خواب عامل خطری (risk factor) برای سایر اختلالات روانپزشکی است . زمانی که مردم به تشخیص دوگانه فکر می کنند ، معمولاً فکرشان به سوی سوء مصرف مواد و اختلالات سلامت روانی مثل افسردگی یا دوقطبی  کشیده می شود . اختلالات خواب در این لیست نمی گنجد ، اما هم با سوء مصرف مواد و هم با مشکلاتی از قبیل افسردگی مرتبط است .  کمبود خواب خوب و راحت می تواند به مشکلات متعدد و بی شمار سلامتی مانند افزایش وزن ، التهاب مزمن که به بیماری های قلبی منجر می شود کمک کند .

معمای مرغ و تخم مرغ نیز بر رابطه میان مشکلات خواب و اعتیاد دلالت می کند . کدام یک سبب بوجود آمدن دیگری است ؟ احتمالاً هر دو به یک راه ختم می شوند . افرادی که از بی خوابی رنج می برند ، سعی می کنند که با مصرف الکل ، بنزودیازپین ها (benzodiazepines) یا قرص های خواب آور به خواب فرو روند اما غافل از این که سرانجام اینکار ، بخشی از اعتیاد می شود . بعضی ها بر این باورند که الکل به خوابیدن کمک می کند . ممکن است الکل شما را خواب آلود کند ، اما خوابی کم کیفیت و بی ارزشی به شما می دهد . بنابراین هنگام بیدار شدن همچنان احساس خستگی می کنید . یا حتی آن هایی که بر اثر مصرف زیاد داروها و الکل ، میزان خواب طبیعی شان مختل شده و بر اختلالات خوابشان افزوده شده است ، سعی می کنند که با خود تجویزی داروهای بیشتر خود را درمان کنند . این اختلال خواب در زمان ترک ، مشکلات خواب را رواج می دهد اما علاج پذیر است .

متخصصان می گویند که این مشکلات خواب ممکن است تا ماهها بعد از کسب سلامتی (پاک شدن از مواد یا الکل) طول بکشد و دوام این مشکلات باعث می شود که فرد دوباره به مصرف مواد روی بیاورد .

اگر شما مشکلات خواب را در هر زمان (همزمان یا بعد از ترک مواد) تجربه کردید ، دکتر خود را در جریان بگذارید . چندین راه برای درمان مشکلات خواب وجود دارد که همه آنها اعتیادآور نیستند . هم روش های رفتار درمانی و هم درمان با داروهایی که اعتیاد نمی آورند . حتی ممکن است در خواب دچار وقفه تنفسی (apnea) شوید یعنی در خواب نفستان قطع و مختل می شود . در نتیجه بدون اینکه متوجه شوید از خواب می پرید . نوتوانی (rehab) نظم را به زندگیتان – نزد مردم – کار و جسمتان بر می گرداند که به معنی خواب و بیداری به موقع است .

فاطمه حسینیان – تاریخ یکم بهمن 1392