امروز : دوشنبه 23 مهر 1397

اکسی کونتین در صدر سوء مصرف از داروهای نسخه ای ساخت PDF چاپ ارسال به دوست

اکسی کونتین در صدر سوء مصرف از داروهای نسخه ای

Oxycontin tops list of abused prescription drugs: survey

ترجمه : مسعود صادقی

تحقیقات نشان می دهد که : مسکن های ضد درد مانند ویکودین (Vicodin) همچنین محبوب مردم هستند .

دوشنبه 9 دسامبر 2013 – بخش اخبار  Health Day-  یک مطالعه تازه نشان داده است که : اکسی کودون (oxycodone) - عنصر سازنده فعال در اکسی کونتین (oxycontin) و هیدروکودون (hydrocodone) جزو محبوب ترین داروها در میان مردم آمریکا هستند که به عنوان مسکن های نسخه ای (prescription painkillers) سوء مصرف می شو ند .

اکسی کونتین و پرکوست (percoset) نام تجاری داروهایی هستند که حاوی اکسی کودون می باشند . نام تجاری داروهایی که شامل هیدروکودون هستند عبارت است از : ویکودین و لورتاب (Lortab) .

 

محققان از بیش از 3500 معتاد به مسکن های نسخه ای در 160 برنامه آزمایشی دارو و مواد مخدر در ایالت متحده آمریکا تحقیق کرده اند . آنها دریافتند که 45 درصد از شرکت کنندگان در آزمایشات به مصرف اکسی کودون و 30 درصد آنها به مصرف هیدروکودون علاقه مند بوده اند.

هردو دارو به شکل قرص توزیع می شود اما تقریباً 64 درصد از سوء مصرف کنندگان اکسی کودون و فقط یک چهارم از سوء مصرف کنندگان هیدروکودون ، قرص ها را خرد کرده و آنرا استنشاق می کردند . یک پنجم سوء مصرف کنندگان گفتند که آنها گاهی اوقات اکسی کودون را در آب حل کرده و سپس آنرا تزریق می کردند . کمتر از 5 درصد نیز گفتند که هیدروکودون را تزریق می کردند .

جنسیت ، شخصیت و سن عواملی بودند که از بقیه عوامل در سوء مصرف دارو اهمیت بیشتری داشتند . اکسی کودون مورد توجه آنهایی بود که دوست داشتند ریسک کنند و ترجیح می دادند که برای کسب برانگیختگی بیشتر ، دارو را تزریق کرده و یا آنرا بالا بکشند(snorting) . مردان جوان احتمالاً در این الگو گنجانده می شوند – نکته ای است که محققان اشاره کردند

مطابق با مطالعه چاپ شده در نشریه ماه دسامبر درد (pain) -  هیدرو کودون در میان بانوان ، افراد مسن ، کسانی که نمی خواستند دارو را تزریق کنند و آنهایی که ترجیح می دادند با پزشک و یا یک دوست معامله کنند تا یک فروشنده مواد مخدر ، محبوبیت داشت .

هر دو دارو ماده مخدر اپیوئیدی (opioid drug) هستند و در طبقه بندی نارکوتیک ها (narcotics) قرار می گیرند .

" داروهای مخدر (اپیوئیدها) برای درمان درد تجویز می شوند اما در سالهای اخیر سوء استفاده از آنها بصورت چشمگیری افزایش یافته است ". محقق اصلی تئودور سیسرو (Theodore Cicero) که محقق دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس است و کسی است که در باره سوء مصرف داروهای نسخه ای (prescription drugs) تحقیق کرده در انتشار اخبار دانشگاه بیان نمود. " هدف ما این است که ویژگیهای شخصی افرادی را که مستعد سوء مصرف دارو هستند را درک کنیم ، بدین صورت ما می توانیم مشکلات موجود را جلوتر از زمان وقوع آشکار نماییم ."

این بررسی نشان داد که 54 درصد از شرکت کنندگان برانگیختگی حاصل از اکسی کودون را ترجیح می دهند در حالیکه 20 درصد گفتند که برانگیختگی هیدروکودون بهتر است .

سیسرو گفت :" از جمله دلایلی که معتادان اکسیکودون را ترجیح می دهند این است که می توانند آنرا به صورت خالص اش بدست بیاورند ". وی که یک پروفسور فارماکولوژی اعصاب در روان پزشکی است افزود :" تا همین اواخر تمام دارو های با هیدروکودون به عنوان عنصر تشکیل دهنده آنها حاوی محصولات دیگر مانند استامینوفن ، به عنوان کشنده درد در تیلنول (Tylenol) نیز بوده است . این اتفاق خیلی مهم است چونکه معتادان استامینوفن را دوست ندارند".

استامینوفن وقتی تزریق می شود تحریک پذیری (irritation) قابل توجهی را سبب می شود . وقتی که در مقادیر زیاد بلعیده شود می تواند صدمات کبدی بسیار شدیدی را موجب گردد .

سیسرو گفت : "جالب توجه است معتادان زمانیکه با یک بار مراجعه و مصرف این داروها به سلامتی خود آسیب می رسانند ، اطلاع رسانی درباره عوارض جانبی منفی و بالقوه استامینوفن خیلی مهم و نگران کننده خواهد شد".