امروز : سه شنبه 24 مهر 1397

عوارض ماریجوانای گل بر روی جنین در دوران بارداری ساخت PDF چاپ ارسال به دوست

عوارض ماریجوانای گل بر روی جنین در دوران بارداری

توسط : دکتر یزدان نیاز – مورخ  15 اسفند 1392

امروزه اثرات مخدر ماریجوانای موجود در بازار تا 20 برابر قویتر از اثرات آن در 40 سال قبل شده است . در مقاله ای که در مجله  آزمایش و تجزیه مواد مخدر در آمریکا نوشته شده است ، عنوان شده : این استدلال که مصرف ماریجوانا بی ضرر است دیگر اعتباری ندارد . محبوبیت ماری جوانا در بین جوانان و نوجوانان باعث شده است که این گروه بیشتر در معرض خطرات استفاده از ماریجوانا باشند . امروزه استفاده از ماریجوانا در بین زنان باردار یکی از مهمترین خطرات است .

ظهور مهندسی زیستی برای ساخت شاهدانه های جدید (مخدر گل)

ظهور محصولات مهندسی زیستی باعث تولید گونه های ماریجوانای دارویی (medical marijuana) که در ایران به نام مخدر گل شناخته می شود ، شده است . این بدان معنی است که ماریجوانایی که امروز جوانان مصرف می کنند دیگر آن ماریجوانایی که جوانان در سال های بین 1970 و اوایل دهه 1980 استفاده می کردند نیست .

 

برخی از انواع جدید ماریجوانا ، گونه هایی با قدرت و توانایی بالا هستند که از آنها می توان به نوع کانی چانگ (connie chung) و بسیاری دیگر اشاره کرد که حاوی ماده مخدر THC (که تشکیل دهنده اثرات روانگردان در گیاه ماریجوانا می باشد) به میزان بیشتر از 20 برابر نسبت به ماریجوانای سنتی در سالهای 1970 و اوایل 1980 است . دکتر Delphine Psychoyos از مرکز پزشکی ژنتیکی و محیطی در دانشگاه تگزاس A&M ، عنوان می کند که علاوه بر این نوع ماریجواناهایی که به صورت ژنتیکی ساخته شده اند انواعی از کانابیس های صنعتی با نام ادویه یا اسپایس (spice) نیز در بازار مواد مخدر وجود دارند .

مخدر اسپایس (ادویه) ، یک نام تجاری برای انواعی از ماریجوانای مصنوعی است که با نام علف هرز جعلی (fake weed) به فروش می رسند . این نوع کانابیس صنعتی شامل آنالوگ بسیار قوی THC و همچنین کانابینوئیدهای مصنوعی مانند AM694 (نام تجاری Euphoric) و HU210 موجود در ادویه طلا است که هر دو 500 تا 600 بار قوی تر از ماده THC موجود در ماریجوانای طبیعی است .

اثرات مخدر گل و شاهدانه مصنوعی بر روی زنان حامله

قدرت و توانایی بالای ماریجوانای گل ( ماریجوانای اثر بالا – high potency marijuana ) و آنالوگ THC موجود در محصولات اسپایس (کانابیس صنعتی) به طور بالقوه برای رشد و نمو جنین مضر است . مخدر گل و مخدر اسپایس می توانند باعث مداخله در اولین مرحله شکل گیری مغز جنین ، در ماه اول حاملگی بشوند . این اثرات اغلب در دوهفته پس از لقاح دیده می شود یعنی زمانی که زنان ممکن است هنوز متوجه باردار شدن خود نشده باشند و زمانی که متوجه بارداری خود شده که دیگر اثرات تراتوژنیک مخدر گل یا اسپایس بر روی مغز جنین کامل شده است و دیگر کاری نمی توان کرد .

در یک مطالعه تخمین زده شده است که این اثرات با شیوع 20 درصد در زنان بارداری که از مخدر گل یا شاهدانه مصنوعی استفاده کرده اند دیده می شود . تحقیقات اخیر (در 5 سال گذشته) نشان داده است که قرار گرفتن در معرض ماریجوانای گل یا مخدر اسپایس در دوران بارداری باعث ایجاد فقدان مغز و سر در جنین ( انسفالی anencephaly ) می شود و در جنین ، مغز و قسمتی از جمجمه تشکیل نمی شود .

منبع : High potency and synthetic marijuana pose real dangers in first weeks of pregnancy