امروز : دوشنبه 23 مهر 1397

کانابیس(حشیش) و دردهای روماتیسمی ساخت PDF چاپ ارسال به دوست

محققان بیماران روماتولوژی را از مصرف کانابیس (حشیش) منع می کنند .

مترجم : مسعود صادقی  -  تاریخ مقاله : 6 مارس 2014

بیماران با عارضه های روماتیسمی به کاهش علائم نیازمندند و برخی از آنان به کانابیس های گیاهی به عنوان یک گزینه درمانی می نگرند . با این حال اثر بخشی و ایمنی ماری جوانای طبی (medical marijuana) برای درمان علائم عارضه های روماتیسمی مانند آرتریت روماتوئید (rheumatoid arthritis) ، لوپوس (lupus) یا فیبرو میالژیا (fibromyalgia) توسط مدارک و شواهد پزشکی تأیید نمی شود . در یک مقاله منتشر شده در نشریه مراقبت و تحقیقات آرتریت (Arthritis care&research) از دانشکده روماتولوژی آمریکا ACR (American College of Rheumatology) – محققان مرکز بهداشت و سلامت دانشگاه مک گیل MUHC (Mc Gill University Health Centre) با کشف خطرات ناشی از استفاده کانابیس گیاهی برای مقاصد پزشکی و دارویی به ارائه دهندگان مراقبت های پزشکی توصیه کردند که بیماران روماتولوژی را از مصرف این ماده بعنوان یک شیوه درمانی منع کنند .

 

دلیل علاقه پزشکی در استفاده از کانابیس گیاهی این است که بدن انسان سیستم کانابینوئیدی گسترده ای متشکل از مولکولها و گیرنده های عصبی ای دارد که بر روی بسیاری از عملکرد ها از جمله مدولاسیون درد تأثیر دارند . کانابیس های طبی معمولاً در خوددرمانی درد های شدید حاصل از آرتریت (درد مفاصل – arthritis) و اسکلتی- عضلانی (musculoskeletal pain)  استفاده می شود . همچنین از ژوئن 2013 ، مطابق لیست دفتر کمیساریای اطلاعات کانادا (the office of Information Commissioner of Canada) تخمین زده می شود که آرتریت شدید دلیل 65 درصد از کانادایی ها یی بوده است که اجازه یافتند از ماری جوانا برای مقاصد پزشکی استفاده کنند .

دکتر ماری آن فیتز کارلس (Dr Mary-ann Fitzcharles) توضیح می دهد که : " با اعتراض عمومی برای درمان با کانابیس گیاهی ، دولت های جهان قوانینی برای استفاده دارویی از آن وضع کردند". وی که یک روماتولوژیست (rheumatologist) و محقق انستیتوی تحقیقاتی MUHC و همچنین استاد (professor) پزشکی در دانشگاه مک گیل است ادامه می دهد : " پزشکانی که بیماران خود درمان با ماری جوانا را معالجه می کنند ، نیاز به درک مفاهیم سلامت در استفاده از این مواد دارند . هدف از بر رسی ما ارائه مفاهیم بهداشت و سلامت تخصصی است که با شواهد و مدارک پزشکی درباره استفاده از ماری جوانای طبی در بیماران مبتلا به عارضه های روماتیسمی (rheumatic conditions) همراه شده باشد" .

مقاله حاضر دوز دارو ، تجویز دارو ، کارآمدی و میزان خطر کانابیس های گیاهی را در معالجه درد بیماران در عارضه های روماتیسمی بررسی می کند . غلظت های تترا هیدرو کانابینول THC (ماده ای که در کانابیس ساتیوا (cannabis sativa) برای بهبود کاهش درد و تغییر عملکرد مغز (تأثیرات روانی) کشف شد ) که در انواع گیاهی تا 33% و نرخ جذب 2% تا 56% ، متغیر است ، دوز کانابیس گیاهی را نامطمئن و غیر قابل اعتماد می سازد . با وجودیکه کانابیس می تواند بلعیده شود ، اغلب مصرف کنندگان ترجیح می دهند برای نتیجه سریع تر این ترکیب را در ریه خود فرو ببرند . با این حال تدخین سیگاری بوسیله کمیته های پزشکی به جهت اثرات مضر هیدرو کربن ها ، قطران و منو اکسید کربن بر روی سیستم تنفسی توصیه نمی شود .

علاوه بر این مطالعات تفصیلی کوتاه مدت و بلند مدتی در باره کارآیی و سودمندی کانابیس گیاهی در بیماران مبتلا به بیماری های روماتیسمی وجود ندارد . مطالعاتی که اثر مفید و موثر کانابیس را برای سرطان و درد های نوروپاتیک (neuropathic) نشان دهد ، نمی تواند برای بیماری های روماتیسمی تعمیم داده شود زیرا مکانیزم عملکرد درد های مختلف متفاوتند .

نویسندگان مطالعه حاضر متذکر شده اند که استفاده از ماریجوانای طبی با خطر های ذاتی و ماندگاری مانند خطر عارضه های شناختی و حرکتی- روانی (psychomotor) همراه است . استفاده دراز مدت کانابیس ممکن است موجب بیماری های ذهنی و عقلی ، وابستگی ، اعتیاد و پیامدهای یادگیری و حافظه شود .

دکتر فیتز کارلس نتیجه می گیرد که : " در این زمان با توجه به فقدان اطلاعات کافی از اثربخشی ، آسیب بالقوه ماده مخدر و دسترسی به روش های درمانی دیگر برای معالجه درد ما نمی توانیم کانابیس گیاهی را برای معالجه درد های آرتریت توصیه کنیم ". وی اضافه می کند که " پزشکان باید بیماران روماتیسمی را از مصرف ماری جوانای طبی بعنوان درمان منصرف نمایند" .

منبع :

www.medicalnewstoday.com - researchers discourage rheumatology patients from using cannabis