امروز : سه شنبه 24 مهر 1397

اهمیت شناخت خود ساخت PDF چاپ ارسال به دوست

تاریخ : 22 اسفند 1392

نویسنده : بهرام سروری – کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

عدم شناخت و آگاهی درست هر کس از خود ، از زمینه هایی است که فرد را می تواند به استفاده از روشهای ناسالم در زندگی مانند استفاده از مواد مخدر سوق داده و او را به ورطۀ اعتیاد بکشاند . بر این اساس به اهمیت این شناخت و خودآگاهی می پردازیم :

 

شناخت خود

یکی از مهمترین عواملی که به انسان کمک می کند زندگی خوب و موفقی داشته باشد ، این است که خود را بشناسد ، احساس خوبی در مورد خود داشته و از آنچه هست شاد و راضی باشد . مهارت خودآگاهی و شناخت خود یکی از مهارت های زندگی است . این مهارت به فرد کمک می کند تا بتواند شناخت بیشتری نسبت به خود ، خصوصیات ، نیازها ، خواسته ها ، اهداف ، نقاط ضعف ، نقاط قوت ، احساسات ، ارزش ها و هویت خود داشته باشد . مطالعات نشان می دهد که ضعف در شناخت خود با بسیاری از بیماری ها و آسیب های روانی – اجتماعی همراه است . از جمله مشکلات روانی – اجتماعی مرتبط با خودآگاهی ضعیف می توان به افسردگی ، اضطراب ، احساس حقارت ، اعتماد به نفس پایین ، مشکلات ارتباطی ، احساس تنهایی ، فرار ، " سوء مصرف مواد " و ....... اشاره کرد .

خصوصیات افرادی که خودشان را می شناسند عبارت است از :

1-       نقاط مثبت ، توانایی و استعدادهای خود را می شناسند و به آنها افتخار می کنند .

2-       خصوصیات منفی و نقاط ضعف خود را می شناسند ، می پذیرند و در جهت اصلاح آنها تلاش می کنند .

3-       موفقیت ها و شکست های خود را می شناسند ، به موفقیت هایشان افتخار می کنند و از شکست هایشان درس می گیرند .

4-       به خود و دیگران احترام می گذارند .

5-       برای رسیدن به اهداف خود تلاش می کنند .

6-       مسئولیت اعمال و رفتار خود را می پذیرند .

فواید خودشناسی و خودآگاهی

با شناخت درست از خود و رسیدن به خودآگاهی می توانید :

1-       احساسات خود را شناسایی کنید ، از آنها آگاه شده و این احساسات را کنترل کنید . ناتوانی در کنترل احساسات می تواند به اعتیاد ، بزهکاری ، خشونت ، بدرفتاری و ...بیانجامد .

2-       بر نقاط ضعف و قدرت خود آگاه شده و با تکیه بر نقاط قوت ، نقاط ضعف خود را کاهش دهید . آگاهی از نقاط ضعف باعث می شود که فرد با استفاده از این آگاهی بتواند تسلط بیشتری بر خود داشته باشد .

3-       از نیاز های خود آگاه شده و از مسیرهای سالم به رفع نیاز های خود بپردازید . با شناخت نیازهای خود می توانید راه و روش بهتری برای مقابله با نیازهای خود بیابید .

4-       اهداف واقع بینانه ای برای زندگی خود تعیین کنید . تنظیم اهداف غیر واقع بینانه باعث بزهکاری ، ناکامی ، خشم و خشونت ، خودکشی ، اعتیاد ، بی بندوباری و نظایر آن می شود .

5-       بتوانید از ملاک های ارزشمندی خویش آگاه شده و ارزش خود را در زندگی بیابید . به این ترتیب از دنبال کردن ارزش های کاذب خودداری نموده و زندگی خود را با رضایت و آرامش بیشتری طی کنید .