امروز : دوشنبه 23 مهر 1397

رابطه اعتیاد با فقر هورمون عشق ساخت PDF چاپ ارسال به دوست

ترجمه : مسعود صادقی

تاریخ مقاله : 22 مارس 2014

تحقیقات جدید از استرالیا ، رفتارهای اعتیادآور مانند سوء مصرف مواد و الکل را با فقر و کاهش در توسعه اکسی توسین (oxytocin) که به عنوان " هورمون عشق" در دوران کودکی شناخته می شود ، مرتبط می سازد .

دکتر فمکه بوئیسمن– پیجلمن (Dr.Femke Buisman- Piljman) از دانشکده علوم پزشکی دانشگاه آدلاید گفت : " ما می دانیم که نوزادان تازه متولد شده در لحظه تولد سطح معینی از اکسی توسین در بدنشان دارند و این کمک می نماید که تمامی روابط و پیوند های مهم بین یک مادر و فرزند خود ساخته شود " . وی ادامه داد : "زمانی که به دنیا می آییم ، هنوز سیستم اکسی توسین ما به طور کامل توسعه نیافته است و این رشد تا سن سه سالگی به اتمام نمی رسد . این بدین معنی است که سیستم ما بطور بالقوه در معرض طیف وسیعی از تأثیرات ، چه داخلی و چه خارجی قرار دارد " .


 

بوئیسمن– پیجلمن که دارای سابقه هم در مبحث مطالعات اعتیاد و هم در مطالعات خانواده می باشد ،بیان داشت : عوامل اصلی که بر روی سیستم اکسی توسین ما اثر می گذارند عبارت از سه عامل ژنتیک ، جنسیت و تأثیرات محیطی هستند .

وی گفت : " زمانیکه متولد شدید نمی توانید ژنها را تغییر دهید اما تا زمانیکه سیستم ما به طور کامل توسعه یابد ، عوامل محیطی نقش قابل توجهی در رشد سیستم اکسی توسین ایفا می کنند" . وی افزود : " تحقیقات گذشته نشان می دهد که درجه بالایی از تنوع در سطح اکسی توسین مردم وجود دارد . ما متحیریم از اینکه چگونه و چرا مردم چنین سطح متفاوتی از اکسی توسین را دارا هستند و در اینباره چه می توانیم انجام دهیم که تأثیرات سودمندی در سلامتی و رفاه مردم داشته باشد ".

برای این پژوهش ، بوئیسمن– پیجلمن تحقیقات انجام شده در دنیا را در ارتباط با اکسی توسین ، که به دلیل نقش آن در تسهیل تعاملات اجتماعی ، رفتار مادرانه و مشارکت ، به عنوان هورمون عشق (Love Hormone) یا داروی پیوند (Bonding Drug) شناخته می شود ، مرور کرد .

وی گفت : " بعضی از این مطالعات نشان می دهد که برخی از عوامل خطر در ابتلا به مواد مخدر در قبل از چهار سالگی موجود است". او گفت : " و چون سخت افزار سیستم اکسی توسین به توسعه آن در بدن در حدود سه سالگی پایان می دهد ، می تواند یک دریچۀ حیاتی برای مطالعه باشد . اکسی توسین می تواند لذت از مواد و احساس تنش ها را کاهش دهد ، اما اگر سیستم به خوبی رشد و توسعه یافته باشد" .

نظریه او این است که سختی ها و ناملایمات در دوران اولیه زندگی کلید آسیب دیدگی و اختلال در روند توسعۀ سیستم اکسی توسین است .

او گفت : " این ناملایمات می توانند به شکل یک تولد مشکل ، پیوند و رابطۀ آشفته یا بدرفتاری ، محرومیت یا عفونت شدید بروز نمایند . این موارد فقط چند نمونه از عواملی است که می توان نام برد " . " درک اینکه برای سیستم اکسی توسین در طی چند سال اوّل زندگی چه اتفاقی می افتد ، می تواند ما را در باز کردن این منظر از رفتار اعتیادآور و استفاده از علم و دانش برای درمان و پیشگیری ، یاری رساند ".

این پژوهش در نشریه فارماکولوژی ، بیوشیمی و رفتار (Pharmacology,Biochemistry and Behavior) چاپ شده است .

منبع : دانشگاه آدلاید (the University of Adelaide)