امروز : سه شنبه 24 مهر 1397

چربی ها در مغز مانند مخدرهای قوی عمل می کنند ساخت PDF چاپ ارسال به دوست

توسط : دکتر یزدان نیاز  - مورخ  پنج شنبه 28 فروردین 1393

پژوهشگران دریافته اند که چربی ها در مغز مانند مخدرهای قوی عمل می کنند.  پایگاه اینترنتی روزنامه فرانسوی لو پو ئن نوشت، چرا ما می توانیم از خواب شبانه بلند شویم تا یک قطعه شکلات بخوریم اما هرگز برای جویدن هویج از خواب بلند نمی شویم.  گروه پژوهشگران تحت سرپرستی سرژ لوکه در آزمایشگاه دانشگاه پاریس-دیدرو برای پاسخ گویی به این سوال شروع به تحقیق کرد و دست کم به بخشی از پاسخ دست یافتپاسخ این بود که تریگلیسریدها که از طریق چربی های غذایی وارد بدن ما می شوند می توانند در مغز ما تاثیر بگذارند و مانند مواد مخدر مستقیما بر جریان پاداش در مغر تاثیر گذاری کنند . نتایج این تحقیق بر روی موشها در مجله علمی مولکولارسایکیاتری (Molecular Psychiatry) منتشر شده  است .

 

خوردن همواره با حس خوشایندی همراه است و همین حس ما را تشویق به خوردن می کند.قند و چربی ها دو منبع مهم تامین انرژی اندامهای بدن هستند اما مغز فقط از گلوکوز استفاده می کند . با این وجود در مرکز مغز و سازوکار پاداش ، آنزیمی وجود دارد که می تواند تریکلیسیرید را تجزیه کند .

سرژ لوکه و همکارانش برای اینکه علت این موضوع را بدانند بر روی موشها آزمایشهایی انجام دادند.  آنان می دانستند اگر حق انتخابی وجود داشته باشد موشها غذاهای غنی از چربی را به غذاهای ساده ترجیح می دهند. پژوهشگران برای اینکه کار را ساده تر کنند رویکردی را اتخاذ کردند که می توانست تاثیر خوردن یک غذای خوب را شبیه سازی کند و آن تزریق مقادیر اندک چربی به طورمستقیم به مغز موشها بود.  آنان متوجه شدند که با ورود مقدار بسیار کمی تریگلیسیرید به مغز ، انگیزه فعالیت موشها برای اینکه چیز خوبی به دست آورند کاهش می یابد و فعالیت بدنی آنها به نصف می رسد . علاوه بر این موشی که به مغزش چربی تزریق شده بود بین انتخاب غذاهای پرچرب و ساده تعادل برقرار می کرد.

دانشمندان برای تایید دستیافته های خود اقدام به حذف آنزیمی کردند که موجب تجزیه تریگلیسرید در مغز می شود و مشاهده کردند با حذف این آنزیم انگیزه موشها برای دریافت پاداش به شدت افزایش می یابد و اگر حق انتخاب داشته باشند روی آوردن آنها به غذاهای غنی از چربی از حد میانگین بسیار فراتر می رود.  دانشمندان متوجه شدند اگر مقدار تریگلیسرید در خون زیاد باشد مغز به آن عادت می کند و برای اینکه پاداش دریافت کند همانند سازو کاری که در معتادان به مواد مخدر دیده می شود رفتار می کند .