امروز : سه شنبه 24 مهر 1397

ماریجوانا و عوارض قلبی و عروقی ساخت PDF چاپ ارسال به دوست

مصرف ماریجوانا با عوارض قلبی و عروقی و مرگ مرتبط است

تاریخ مقاله : پنج شنبه 24 آوریل 2014

نویسنده : Honor Whiteman  

ترجمه : مسعود صادقی

اثرات منفی که ماریجوانا می تواند بر روی مغز ایجاد کند قبلاً بطور گسترده گزارش شده است ولی اکنون پژوهش جدید چاپ شده در ژورنال انجمن آمریکایی قلب (journal of the American heart association) بیان می کند که مصرف این ماده مخدر ممکن است خطر عوارض قلبی و عروقی را ، خصوصاً در جوانان و افراد میان سال افزایش داده و حتی به مرگ منتهی شود .

ماریجوانا که به عنوان کانابیس نیز شناخته می شود، ماده مخدر غیر قانونی است که در آمریکا بیشتر از همه مصرف می گردد . مطابق موسسه ملی سوء مصرف مواد مخدر (National Institude of Drug Abuse) ، در حدود 52 درصد از آمریکاییهای بین 18 تا 25 سال ، در طول زندگی خود ماریجوانا مصرف می کنند . در حالیکه این آمار برای افراد 26 سال و مسن تر تقریباً 44 درصد است .

 

بخوبی مشخص است که این ماده مخدر می تواند اختلالات مغزی را سبب شود . اخبار پزشکی امروز (medical news today) اخیراً پژوهشی را چاپ کرد که بیان می دارد حتی مصرف گاه و بیگاه ماریجوانا می تواند سطوحی از مغز را که با هیجانات و انگیزش سرو کار دارند را تغییر دهد .

اما محققان این مطالعه اخیر ، با رهبری دکتر امیلی جوانجس (Emilie jouanjus,PhD) از مرکز دانشگاهی- بیمارستانی تولوز در فرانسه (Centre Hospitalier Universitaire de Toulouse) ، می گویند که گروه در مطالعات گذشته ، کشف کرد که خیلی از مصرف کنندگان جوان ماریجوانا به سبب عوارض قلبی و عروقی در بیمارستان بستری بوده اند . برای تحقیق بیشتر ، این گروه داده های شبکه کشیک شبانه اعتیاد (addictovigilance network) در فرانسه را بین سالهای 2006 تا 2010 آنالیز کرده تا عوارض گزارش شده در ارتباط با مصرف ماریجوانا را بررسی کنند .  

شواهد قانع کننده در مورد اثرات قلبی و عروقی ماریجوانا

این گروه از 1979 عارضه گزارش شده در ارتباط با ماریجوانا ، 35 مورد مرتبط با عوارض قلبی و عروقی را شناسایی کردند . اکثر این موارد مردانی با سن ، بطور متوسط 34.3 سال بودند .

گروه می گوید که 22 مورد از موارد مذکور با ناراحتی های قلبی ارتباط داشته که 20 نفر از آنها دچار حمله قلبی شده بودند . ده مورد دارای بیماری های جنبی مرتبط با عروق اندامها بوده در حالیکه 3 نفر هم با عوارض عروقی در مغز مرتبط بوده اند . 9 نفر نیز از بیماران نامبرده در اثر این عوارض قلبی و عروقی فوت کرده بودند .

محققان می گویند که به نظر می رسد ماریجوانا به افرادی که قابلیت آسیب پذیری های قلبی و عروقی از قبل را دارند ، بیشتر آسیب می رساند .

اظهار نظر درباره یافته ها ، نشریه می گوید :

" در حال حاضر شواهد قانع کننده ای در مورد خطر رشد عوارض قلبی و عروقی مرتبط با ماریجوانا ، مخصوصاً در افراد جوان وجود دارد . از این رو مهم است که پزشکان به انضمام کاردیولوژیست ها (cardiologists) از این امر آگاه باشند و مصرف ماریجوانا را بعنوان یکی از عامل های بالقوه در بیماران مبتلا به اختلالات قلبی و عروقی در نظر بگیرند ."

محققان می گویند محتمل است که مصرف ماریجوانا و خیلی از مشکلات بهداشت و سلامت مرتبط با آن به حد کافی و به درستی گزارش نشده باشد .

1.2 میلیون مصرف کننده منظم ماریجوانا ، فقط در فرانسه وجود دارد ، این بدان معنی است که خیلی از عوارض بهداشت و سلامت مرتبط با مواد مخدر ممکن است توسط شبکه کشیک شبانه اعتیاد فرانسه آشکار نشده باشد . این مشکلی است که می تواند در سطح جهان صادق باشد .

بنابراین جوانجس تأکید می کند که می طلبد ، اطلاعات آشکارشده در مورد خطرات بالقوه سلامت توسط ماریجوانا – مانند داده های موجود در این مطالعه اخیر –در راستای از میان بردن منظر و دیدگاه عمومی در باره اینکه « ماریجوانا بی ضرر است » به عموم ، سیاست گذاران و ارائه دهندگان مراقبت های بهداشت و سلامت ارائه گردد .

این تنها پژوهشی نیست که ماریجوانا را به نارسایی های قلبی و عروقی ربط می دهد . سال گذشته ، نشریه اخبار پزشکی امروز (medical news today) پژوهشی را گزارش نمود که بیان می کرد مصرف ماریجوانا ممکن است خطر سکته قلبی را در میان افراد جوان دو برابر کند . (marijuana use may double the risk of stroke among young adults)

رجوع شود به مقاله :  Marijuana use linked to cardiovascular complications  and death در سایت medical news today