تأثیر کانابیس بر باروری مردان - مرکز درمان بازگشت - ترک اعتیاد بازگشت
 

امروز : يكشنبه 28 مرداد 1397

تأثیر کانابیس بر باروری مردان ساخت PDF چاپ ارسال به دوست

کانابیس (حشیش) بر روی اندازه و شکل اسپرم در مردان جوان تأثیر می گذارد

تاریخ مقاله : 6 ژوئن 2014

ترجمه : مسعود صادقی

بر اساس پژوهش انجام شده : مردان جوانی که کانابیس مصرف می کنند به دلیل تأثیر بر اندازه و شکل اسپرمشان ، ممکن است قدرت باروری خود را در معرض خطر قرار دهند .

در بزرگترین پژوهش جهان بررسی شده است که چگونه عوامل شیوه زندگی مشترک ، بر روی اندازه و شکل اسپرم تأثیر می گذارد . یک تیم از دانشگاه های شفیلد و منچستر کشف کرده اند که اندازه و شکل در نمونه های اسپرم گرفته شده در ماه تابستان نامناسب بوده اما در مردانی که از فعالیت جنسی به مدت بیش از شش روز خودداری کرده اند ، بهتر شده است .

اگرچه به نظر می رسد ، عوامل دیگر شیوه زندگی مشترک که توسط مردان صورت گرفته است ، مانند استعمال دخانیات یا نوشیدن الکل ، نیز اثرات کمی داشته اند .

این مقاله در نشریه پزشکی " تولید مثل انسانی medical journal Human Reproduction " منتشر شده است و در ارتباط با آن 2249 مرد را از 14 کلینیک باروری در سراسر انگلستان جذب کرده و از آنها خواسته شد که پرسشنامه هایی را درباره سابقه پزشکی و شیوه زندگی خود ، پر کنند .

اطلاعات جمع آوری شده در باره مورفولوژی اسپرم فقط برای 1970 نفر ، معتبر و قابل اطمینان بود . همچنین محققان ، اطلاعات انتخاب شده از 318 مرد را مقایسه کردند که اسپرم گرفته شده از آنها ، کمتر از 4 درصد دارای شکل و اندازه صحیح بوده و یک گروه کنترل شده 1652 نفری بالاتر از 4 درصد داشته اند و بنابراین مطابق تعاریف حال حاضر پزشکی ، نرمال و طبیعی محسوب می شوند .

دکتر آلن پیسی (Dr.Allan Pacey) سرپرست محققان و مدرس ارشد اندرولوژی (andrology) در دانشگاه شفیلد گفت : " اطلاعات ما درباره عواملی که بر روی شکل و اندازه تأثیر می گذارند بسیار محدود است ، اما با این وجود هنوز رویارویی با تشخیص مورفولوژی اسپرم غیر طبیعی ، خیلی از مردان را نگران می کند تا سعی کرده عواملی را که در شیوه زندگیشان می تواند مسبب آن شود را تشخیص دهند . بنابر این باعث قوت قلب ما است خطرات اندکی که در این زمینه وجود دارد را شناسایی کنیم . اگرچه داده های ما بیان می کند که مصرف کنندگان  کانابیس بایستی به قطع مصرف آن ترغیب شوند در صورتی که در حال برنامه ریزی به منظور تشکیل خانواده هستند " .

تحقیقات گذشته ثابت کرده بود که فقط اسپرم با مورفولوژی طبیعی قادر به عبور از بدن زن بعد از نزدیکی و ادامه دادن راه به تخمدان و ایجاد لقاح است . تحقیقات آزمایشگاهی همچنین نشان می دهد که اسپرم با مورفولوژی غیرطبیعی به کندی شنا کرده و به خاطر شکل نامتعارف از کارآیی آنها کاسته می شود .

دکتر اندرو پاوی (Dr.Andrew Povey) ، از موسسه سلامت مردم وابسته به دانشگاه منچستر گفت : " این پژوهش از دو سال پیش پی ریزی شد که عوامل خطر در تعداد اسپرم های شنا کننده (غلظت جنبنده motile concentration ) را در منی مردان را بررسی و شناسایی کنیم " . 

هر چند این پژوهش موفق به پیدا کردن ارتباط بین مورفولوژی اسپرم و دیگر عوامل شیوه زندگی مشترک ، مانند استعمال دخانیات یا مصرف الکل نشده است ، این امکان وجود دارد که آنها با جنبه های دیگر اسپرم که اندازه گیری نشده اند ، مانند کیفیت DNA موجود در سر اسپرم ، همبستگی داشته باشند .

پروفسور نیکلا چری (Nicola Cherry) که ابتدا در موسسه سلامت مردم دانشگاه منچستر فعالیت داشته است و اکنون در دانشگاه آلبرتا فعالیت می کند ، در یک مقاله موازی و مشابه اخیر که توسط همین گروه در نشریه طب محیطی و حرفه ای (occupational and environmental medicine) چاپ شده ، توضیح داده است : " علاوه بر کانابیس که اثرات آن در این پژوهش آشکار شده ، ما می دانیم مردانی که در معرض پوسته ها و لایه های رنگ و یا سرب قرار دارند نیز در خطر داشتن اسپرمی با مورفولوژی غیرطبیعی هستند" .

این پژوهش ، توسط هیئت اجرایی بهداشت و ایمنی انگلستان ، سازمان محیط زیست انگلستان ، حمل و نقل و مناطق ، سازمان بهداشت و صنایع شیمیایی اروپا در انگلستان ، سرمایه گذاری شده و به دنبال تحقیقات قبلی همین تیم انجام گرفت که ثابت کرد مردانی که با حلال های ارگانیک ، مخصوصاً اترهای گلیکول کار می کنند به احتمال قوی دارای انزالی هستند که تعداد اسپرم مستعد شنا کردن آنها کمتر از حد طبیعی می باشد .

رجوع شود به : cannabis affects sperm size and shape in young men