تأثیر تفاوت های جنسیتی در داروهای روانگردان - مرکز درمان بازگشت - ترک اعتیاد بازگشت
 

امروز : يكشنبه 28 مرداد 1397

تأثیر تفاوت های جنسیتی در داروهای روانگردان ساخت PDF چاپ ارسال به دوست

داروهای روانگردان بر روی مردان و زنان تأثیر متفاوتی دارند

مسکن های تجویزی ، ضد افسردگی ها و دیگر داروهای موثر بر مغز دارای اثرات خاص جنسیتی هستند .

تاریخ مقاله : 12 ژوئن 2014

نویسنده : رونی جاکوبسن (Roni Jacobson)

مترجم : مسعود صادقی

تأثیر تفاوت های جنسی در پاسخ و واکنش بدن نسبت به دارو ، مدت های مدیدی نادیده گرفته شده است . در حقیقت تا سال 1990 مشارکت زنان در مطالعات بالینی در ایالات متحده ممنوع بوده است . هنوز هم برای زنان در حدود دو برابر مردان داروهای روانگردان تجویز می گردد و تحقیقات بیان می کند که تفاوت های هورمونی ، ترکیب بدن و سوخت و ساز (متابولیسم) زنان ممکن است آنها را به داروهای معینی حساس تر کند . علاوه بر این ، زنان بین 50 تا 75 درصد بیشتر از مردان ممکن است عوارض جانبی حاصل از داروهای فوق را تجربه کنند . سال گذشته سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) اولین راهنماهای مقدار داروی خاص جنسیت (sex-specific dosing guidelines) برای داروهای در ارتباط با سیستم روان (psychopharmaceutical drug) را اعلام کرد : داروهای خواب آور  ambien (زولپیدم) که بطور مضاعفی برای زنان قوی تر بود ، کشف گردید- اما تحقیقات تازه شروع شده است .

 

داروهای مسکن تجویزی (Prescription painkillers)

درد زنان با مصرف مسکن های مخدر (اپیوئید) بیشتر تسکین می یابد . شاید به دلیل وجود استروژن ، که در طول چرخه قاعدگی نوسان دارد ، پاسخ به درد را تعدیل می کند .

مردان بیشتر از زنان احتمال دارد که توسط مسکن های مخدر ، اوردوز (overdose) کنند ، ولی هنگامیکه زنان اعتیاد پیدا می کنند ، زمان ترک بلند تر و سخت تری دارند . آنها احتمالاً ولع مصرف بیشتری دارند - خصوصاً در اواسط چرخه قاعدگی ، هنگامیکه گلوکز مغز در حد پایین تری است . لازم به ذکر است که گلوکز برای خود کنترلی (self-control) لازم و ضروری است . 

داروهای ضد افسردگی (Antidepressants)

پژوهش های چندگانه بیان می کند که زنان نسبت به مردان به داروهای SSRI ضد افسردگی بهتر پاسخ می دهند (خصوصاً داروی Zoloft ) . در حالیکه مردان ممکن است اقبال بهتری با داروهای سه حلقه ای (Tricyclics) داشته باشند .

برخی از داروهای ضد افسردگی برای زنان مؤثرتر هستند . زنان ظرفیت اتصال کمتری در خون خود دارند ، بدین معنی که پروتئین خون آنها برای پاک و دفع کردن مواد خارجی کمتری ، مصرف می شود . اگر با داروهای دیگری مصرف شوند ، داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای معین (مانند آمی تریپتیلین) می توانند در جریان خون سرریز شوند ، که بطور بالقوه سبب عوارض جانبی بیشتری می شوند . علاوه بر این معده زنان نسبت به مردان کمتر اسیدی بوده ، بطوریکه SSRI ممکن است خیلی سریع تر جذب شود ، که می تواند سمّیت (toxicity) آنها را افزایش دهد . همچنین چربی بدن زنان ممکن است داروهای ضد افسردگی را در بدن به مدت طولانی تر گرفتار سازد .

داروهای خواب آور (Sleep Aids)

اغلب داروهای روانگردان در کبد متابولیزه می شوند . چون که بدن زنان ، Ambien و سایر داروهای خواب آور را کندتر از مردان تجزیه می کند ، به طور معمول در صبح روز بعد داروی بیشتری در سیستم خود نگه می دارند که این مسئله در زمانی که آنها برای کار یا رانندگی آماده می شوند مشکل ایحاد می کند .

داروهای ضد اضطراب (Antianxiety)

اسیدیته کم معده زنان ، ممکن است موجب شود آنها احساس کنند که داروهای ضداضطراب سریع تر و موثر تر اثر می کند و این داروها می تواند در دوز های استاندارد برای زنان بیشتر مسمومیت ایجاد کند .

کلیه مردان ترکیبات دارو را سریع تر از زنان تصفیه می کند . بنابراین ممکن است زنان مدت بیشتری نیاز داشته باشند که برای گرفتن دوز بعدی منتظر بمانند . مخصوصاً بنزودیازپانها مانند زاناکس (Xanax) .

بنزودیازپانها (Benzodiazepines) طوری طراحی شده اند که برای عبور از جریان خون در مغز ، در چربی حل شوند . از آنجاییکه زنان چربی بیشتری در بدن دارند ، این داروها می توانند مدت زیادی در سیستم معطل بمانند و بطور بالقوه سمّیت و اثرات جانبی در دوزهای پایین تر را سبب شوند .

داروهای ضد جنون (Antipsychotics)

داروهای ضد جنون نسل اول یا تایپیکال مانند هالوپریدول (Haloperidol) ، به نظر می رسد برای مدیریت توهم ها و هذیان ها در زنان موثرتر باشد و مردان نیازمند دوزهای بالاتری برای بهبودی علائم خود هستند .

داروهای ضد تشنج و سایر (Anticonvulsants and more)

آنزیم های کبدی CY P3A4 به طور خاص در زنان جوان فعال است ، تحویل برخی از داروها – مانند داروهای ضد تشنج کمتر صورت می گیرد. تحقیقات اولیه نشان می دهد که چندین آنزیم کبدی وجود دارد که در سرعت های متفاوتی در مردان نسبت به زنان کار می کنند ، که ممکن است چگونگی واکنش و پاسخ بدن نسبت به داروهای ضد افسردگی ، ضد اضطراب ، مسکن ها و داروهای دیگر را تحت تأثیر قرار دهد .

انحراف در تفسیر آزمایشات (Testing Bias)

از پژوهش هایی که بر روی حیوانات انجام می گیرد تا آزمایشات بالینی ، داروها اغلب و فقط بر روی مردان آزمایش می شوند . با این حال مطابق یک گزارش دولتی ، 8 عدد از ده دارویی که توسط FDA بین سال های 1997 تا 2001 از بازار بیرون کشیده شده ، خطر سلامتی و بهداشتی بیشتری برای زنان نسبت به مردان داشته است . بایاس (Bias) در آزمایش می تواند عمدی و یا غیر عمدی باشد- خیلی از آزمایشات بالینی ، زنان را مستثنی و محروم کرده اند زیرا هورمون های متفاوت آنها یک « متغیر گیج کننده » محسوب می شود . همچنین به طور معمول ، زنان باردار به دلیل ایمنی و سلامتی در آزمایشات بالینی شرکت داده نمی شوند . اما شواهد و دلایل متعددی وجود دارد که تغییرات هورمون های آنها می تواند اثرات داروهای معینی را تغییر دهند . به عنوان مثال پژوهشی در سال گذشته نشان داد که زنان باردار با اختلال دوقطبی به دوز بالاتری از داروی لامیکتال (Lamictal) برای کنترل افسردگی خود نیاز دارند . علاوه بر این ، داروهایی که فقط توسط زنان مصرف می شوند ، مانند قرص های کنترل بارداری ، ممکن است با داروهای روان گردان با عواقب ناشناخته در تعامل و تداخل باشند . FDA اخیراً اعلام کرد که تلاش و کوشش خود را مضاعف خواهد کرد تا تفاوت های جنسی را در آزمایشات بالینی به حساب آورند .

متن اصلی این مقاله به زبان انگلیسی در نشریه “Gendered Medicine” چاپ شده است .