امروز : سه شنبه 24 مهر 1397

گزارش عملکرد شش ماهه اول سال 1393 ساخت PDF چاپ ارسال به دوست

گزارش عملکرد شش ماهه اول سال 1393

گروه روانشناسی و مشاوره مرکز بازگشت

نگارش : بهرام سروری – کارشناس ارشد روانشناسی مرکز

مشاوره فردی = طبق برنامه تنظیمی مشاوره فردی با بیماران توسط روانشناسان مرکز بصورت هفتگی یا پانزده روز انجام می گیرد و راهکار های لازم برای طی مسیر درمان و بهبودی ، ارزیابی وضعیت رفتاری روانشناختی و ..... به اجرا در می آید .

خانواده درمانی = جلسات گروهی و انفرادی مشاوره با اعضای خانواده بیماران مرکز با تعدادی از خانو.اده ها به اجرا در آمده و راهکارهای مدیریت و حمایت بیمار در منزل و محیط خانواده انتقال یافت .

درمان ماتریکس = تعدادی از بیماران بویژه بیماران مبتلا به سوء مصرف مواد محرک (خصوصاً شیشه) در جلسات درمانی ماتریکس قرار گرفته و با استفاده از این شیوه ، دوره درمان و بهبودی را طی می کنند .

استفاده از دستگاه TDCS = از اردیبهشت سال 93 بخش درمان الکتریکی فرا جمجمه ای (TDCS) در اتاقی مجزا و با استفاده از تجهیزات و دستگاه های مربوطه راه اندازی شده و تا پایان شهریور قریب به یکصد جلسه برای کمک به درمان بیماران توسط این روش به اجرا گذاشته شد . 

صندوق همیاری = صندوق حمایت از بیماران (صندوق همیاری) کماکان به فعالیت خود ادامه داده و به دهها تن از مددجویان مرکز کمک مالی در قالب قرض الحسنه نموده است .

سایت اینترنتی بازگشت = سایت و تالار گفتمان این سایت کماکان فعال بوده و درمانگران با نوشتن مقالات و مطالب آموزشی به گفتمان با بیماران و کاربران عادی سایت می پردازند .

فعالیت های خارج از مرکز = روانشناسان در بیرون از مرکز بازگشت نیز فعال بوده و به عنوان مثال سرکار خانم کسرایی در جلسات برگزار شده توسط واحد بهداشت روان شبکه بهداشت و درمان شهرستان حضوری فعال دارند.خانم رستمی نژاد نیز برای خانواده ها جلسات مهارت های زندگی را برگزار نمودند و با مراکز آموزشی شهرستان همکاری فعال دارند. آقای بهرام سروری ضمن تدریس دروس روانشناسی در دانشگاه ، در شهریور ماه 93 برای کارکنان بیمارستان شهید رجائی تنکابن در موضوع مهارت های ارتباطی و آموزش پیش از ازدواج سخنرانی نمودند .

شرکت و ارائه مقاله در کنگره اعتیاد = در هشتمین کنگره بین المللی دانش اعتیاد جناب دکتر صیادی و سرکار خانم رستمی نژاد شرکت فعال داشته و خانم رستمی نژاد با ارائه مقاله به ایراد سخنرانی برای حاضران در این کنگره پرداختند .

پذیرش در دوره دکترا = سرکار خانم شکوفه رستمی نژاد با سعی و تلاش مضاعف در دوره دکترای تخصصی روانشناسی سال تحصیلی 94-93 پذیرفته شدند .

گروه درمانی = جلسات گروه درمانی مرکز بازگشت با حضور مددجویان و نظارت درمانگران بصورت هفتگی در موضوعات مختلف برگزار می گردد . تعدادی از موضوعات مورد بحث در شش ماه گذشته به قرار زیر است :

احساس ، فکر ، رفتار- مسئولیت پذیری – جرأت مندی – کار و اشتغال – ابراز وجود – عوارض جانبی دارو ها – روز جهانی مبارزه با مواد مخدر – اعتماد در خانواده – انتظارات و واقعیت ها – وسوسه و مهار آن – تفریح و سرگرمی – طناب های اطمینان – اعتماد سازی – انتقاد و انتقاد پذیری و .......

برگزاری جشن های پاکی و جلسه با خانواده ها = در 6 ماه اول سال 93 برای تعداد چهار تن از مددجویان در جلساتی مجزا جشن یک سالگی پاکی برگزار شده و تجربیات این عزیزان به سایر مدد جویان انتقال یافته و در انتها ، جلسه با ایراد پرسش و پاسخ به پایان رسید . همچنین در روز های پایانی شهریور با دعوت از خانواده ها ، جلسه ای صمیمی تشکیل شد و ضمن ارائه مطالب آموزشی به خانواده و توزیع برگه های اطلاع رسانی در مورد اعتیاد ، به سوالات این عزیزان پاسخ داده شد .