متادون - مرکز درمان بازگشت - ترک اعتیاد بازگشت
 

امروز : جمعه 26 مرداد 1397

متادون ساخت PDF چاپ ارسال به دوست
فهرست صفحات
متادون
صفخه 2
صفخه 3
صفخه 4
صفخه 5
صفخه 6
صفخه 7

متادون

ترجمه از سایت Wikipedia

مترجم : مسعود صادقی

متادون (که همچنین سیمورون  symoron ، دولوفین dolophine  ،آمیدون amidone ، متادوز methadose ، فیسپتون physeptone ، هپتادون heptadon و ........ نیز نامیده می شود ) یک ماده مخدر (اپیوئید) صنعتی است که از نظر پزشکی بعنوان یک ضد درد (analgesic) و یک نگهدارنده ضد افزایش اعتیاد و یک تقلیل دهنده مرحله آماده سازی (preparation) برای استفاده بیماران وابسته به مواد مخدر (opioids) است . متادون برای اولین بار در آلمان در سال 1937 ، عمدتاً به دلیل نیاز آلمان به یک منبع داخلی مورد اعتماد از مواد مخدر تهیه شد . از آنجاییکه متادون به عنوان آنالوگ غیر چرخه ای (acyclic analog) مورفین و یا هرویین محسوب می شود ، بر روی همان گیرنده های اپیوئیدی این مواد عمل می کند و بنابر این بسیاری از اثرات مشابه و یکسان آنها را داراست . همچنین متادون با توجه به مدت زمان طولانی تأثیر و عمل ، اثر ضد درد بسیار قوی ، و قیمت بسیار پایین آن ، در مدیریت درد های مزمن شدید مورد استفاده قرار می گیرد . متادون در ایالات متحده در سال 1947 توسط الی لیلی (Eli Lilly) و شرکت وی ساخته شد . سوء مصرف متادون هر ساله موجب حدود 5000 مرگ بر اثر مصرف بیش از حد (over dose) ، در ایالات متحده می شود . 

متادون در اصل در درمان وابستگی به مواد مخدر (اپیوئیدی) استفاده می شود . دارای تحمل دارویی متقابل (cross tolerance) (تحمل دارویی به داروها یا مواد مشابه ) با مواد مخدر دیگر شامل هروئین و مورفین است و اثرات مشابه زیادی را ، اما با مدت اثر بیشتر ارائه می دهد . دوز خوراکی متادون می تواند بیماران را با تسکین سندروم ترک مواد مخدر (اپیوئیدی) یا با فراهم آوردن قدرت تحمل بیشتر ، تثبیت و متعادل سازد . دوز بالاتر متادون می تواند اثرات نشئه آور هروئین ، مورفین و مواد مشابه را مسدود (block) کند . در نتیجه دوز صحیح متادون در بیماران ، می تواند استفاده از این مواد مخدر را کاهش داده یا متوقف کند.

متادون برای موارد مختلف در کشور های مختلف مورد تأیید قرار گرفته است . ولی بعنوان ضد درد (analgesic) و برای درمان وابستگی به مواد مخدر (اپیوئیدی) به طور مشترک در تمامی کشور ها تأیید شده است *. متادون برای کاهش مصرف مواد یا داروهای غیر مخدر (اپیوئیدی) مانند مت آمفتامین و الکل در نظر گرفته نشده است و مورد تأیید نمی باشد .

* متادون در طبقه بندی I  از تنها کنوانسیون داروهای مسکن (نارکوتیک) در سال 1961 قرار داده شده و به همان روش اصلی که مورفین ، در اغلب کشورها بعنوان یک دست آورد تنظیم شده ،قرار گرفته است . در ایالات متحده در طبقه بندی II مواد مسکن (نارکوتیک)  کنترل شده با یک ACSCN ،9250 قرار دارد و سهمیه تولید انبوه سالیانه در ایالات متحده در سال 2013 ، 25 تن بوده که کمتر ازمقدار 30 تن در سال 2012 می باشد . همچنین یک واسطه در فرآیند تولید ، 4- سیانو-2- دیمتیلامینو-4 ، 4- دیفنیل بوتان ، است که در طبقه بندی II مسکن (نارکوتیک) مواد واسطه کنترل شده با ACSCN ، 9254 و تولید 32.5 تن متریک قرار می گیرد . لوو متادون (levomethadone) بعنوان یک ایزومر متادون احتمالاً در طبقه بندی II قرار دارد . نمک های متادون در استفاده پزشکی رایج هیدرو کلراید (پایه آزاد نسبت تبدیل 0.89) و هیدروبروماید (0.79) است . (در گذشته از تارتریت (tartrate) استفاده می شد)

شرکت های دارویی متعددی متادون را تولید و توزیع می کنند . هیدروکلراید راسمیک (racemic hydrochloride) از مارس 2008 تنها نوع قابل استفاده در اغلب کشورها مانند هلند ، بلژیک ، فرانسه و ایالات متحده است . آنانتیومر راست گردان متادون (dextro rotary enantiomer) که دکسترو متادون (dextromethadone) نامیده می شود یک آنتاگونیست NMDA است که بجای آگونیست ماده مخدر (اپیوئید) بکار می رود . اگرچه متادون برای درمان اعتیاد به مواد مخدر (اپیوئیدی) استفاده می شود اما گاهی اوقات فقط حاوی لوومتادون levomethadone) ) ، یا همان آنانتیومر چپ گردان متادون(levorotary enantiomer) است . لوو متادون تحت نام های تجاری پولامیدون و هپتادون (در بین نام های دیگر) موجود است . این دارو در لیست سازمان جهانی سلامت و بهداشت (world health organization) ( لیستی از اغلب داروهای مورد نیاز در سیستم اصلی سلامت و بهداشت ) قرار دارد .

در حال حاضر یک ترکیب یا سنتز نامتقارن برای تولید لوومتادون [R-(-)-methadone] و همچنین دکسترومتادون [S-(+)- methadone] وجود دارد .