امروز : سه شنبه 24 مهر 1397

آیا زنان به اثرات ماریجوانا حساس ترند؟ ساخت PDF چاپ ارسال به دوست

آیا زنان به اثرات ماریجوانا حساس ترند ؟

نویسنده : ماری الیس (Marie Ellis)

ترجمه : مسعود صادقی

در این پژوهش برای اولین بار تأثیر تفاوت های جنسی بر میزان حساسیت به THC که یک ترکیب کلیدی در کانابیس (حشیش) است ، مورد ارزیابی قرار گرفت و محققان دریافتند که تدخین ماریجوانای غلیظ امروزی ممکن است بخاطر هورمون استروژن برای زنان (نسبت به مردان) خطرناک تر باشد .

محققان به رهبری پروفسور ربکا کرفت (prof.Rebecca Craft) از دانشگاه ایالتی واشنگتن ، پژوهش خود را که توسط موسسه ملی سوء مصرف مواد سرمایه گذاری شده بود را در نشریه وابستگی به مواد و الکل (Drug and Alcohol Dependence journal) به چاپ رساندند .  

مطالعات قبلی نشان داده است که زنان نسبت به مردان در وابستگی و سوء مصرف کانابیس (حشیش) مستعدترند . مشاهده شده که در زنان علائم سندروم محرومیت کانابیس مانند تحریک پذیری (irritability)، بی خوابی (sleep disruption) ، و کاهش جذب غذا بسیار شدیدتر است و همچنین زنان در زمان ترک ماده ، احتمال عود بیشتری دارند .

اگرچه با وجود این تفاوت ها که در اثرگذاری ماریجوانا بر مردان و زنان یافت می شود ، اغلب پژوهش های تحمل (tolerance) ماده تترا هیدرو کانابینول (THC) به دلیل پایداری بیشتر در مردان ، بر روی آنها انجام گرفته است .

پروفسور کرفت می گوید که در سال 1993 ، موسسه ملی سلامت و بهداشت توصیه نامه ای که شامل مطالعات بیشتر در زنان می شد را صادر کرد . صرف نظر از اینکه آیا نتایج خوبی بدست می آید یا خیر ، هنوز هم خیلی از دانشمندان از کار کردن با نوسانات هورمون که از طبیعت زیستی ( بیولوژی) زنان نشأت می گیرد ، پرهیز می کنند .

اما پروفسور کرفت تمامی وقت خود را در مطالعه بر روی حساسیت های مواد مخدر بر روی زنان گذاشته است و او و تیمش این آخرین پژوهش خود را نیز بر روی موش ها انجام داده اند . او می گوید : " بطور روتین با دستکاری هورمون ها و دنبال کردن زنان در طول قاعدگی ، مشاهده کردیم که اگر هورمون ها تغییر کنند حساسیت آن ها به ماده مخدر نیز تغییر می کند . و اینکار به دفعات ......بر روی آن ها انجام شده است" .

زنان به طور عمده تحمل بیشتری نسبت به THC از خود بروز داده اند .

محققان بر روی اثرات ضد درد THC بر روی موش های ماده و نر هر دو ، متمرکز شده و دریافتند که بعد از طی 10 روز از دوره درمان ، ماده ها بطور عمده در مقایسه با نرها تحمل دارویی (tolerance) بیشتری نسبت به THC نشان داده اند .

تحمل دارویی زمانی اتفاق می افتد که بدن فرد دوز های بیشتر و بیشتری از THC که برای تولید اثرات همان تجربه با دوز اولیه مورد نیاز است را بدست آورد .

از آنجاییکه محققان می دانستند که ماده ها به THC حساس ترند ، دوز ماده ها را طوری تنظیم کردند که 30 درصد از دوز نرها کمتر باشد . با این حال ماده ها تحمل دارویی بیشتری از خود نشان دادند .

یافته دیگر از پژوهش آنها این است که یک دوز کم از THC چرخه (سیکل) تولید مثلی موش های ماده را مختل نمی کند . این موضوعی است که به مدت طولانی مورد بحث بوده و نیاز به تحقیق و مطالعه بیشتری دارد .

مردان به عارضه مانچی (munchie effect) حساس ترند .

ماریجوانا حاوی بیش از 60 نوع ترکیب است که کانابینوئید (cannabinoids) نامیده می شوند . THC عنصر روانگردانی است که به مصرف کنندگان صفت متمایز نشئه شدن (high) را می دهد . کانابیدیول (cannabidiol) و کانابینول (cannabinol) در غلظت های پایین اثر می کنند و خواص دارویی دارند .

در تمامی گونه های ماریجوانا این سه نوع ترکیب وجود دارند . اما پروفسور کرفت می گوید پرورش گزینشی ماریجوانای تفریحی جدید امروزی منجر به غلظت THC به میزان دو یا سه برابر ماریجوانای دهه 1960 و 1970 شده است .

پروفسور کرفت بیشتر توضیح می دهد : " ماریجوانای امروزی با نوع 40 سال پیش آن بسیار متفاوت است و دارای THC بسیار بیشتر و کانابیدیول کمتر است . بنابراین مصرف مقدار کمی از آن عوارض بسیار زیادی دارد . ما امروزه به احتمال زیاد شاهد عوارض جانبی منفی زیادی مانند اضطراب ، اغتشاش فکری (confusion) ، حملات هراس (panic attacks) ، توهم و پارانویای شدید خواهیم بود و زنان بیشتر از مردان در معرض خطر هستند" .

او اشاره می کند که : " جالب توجه است ، عارضه مانچی (munchies effect) که به موجب آن مصرف ماریجوانا اشتها را افزایش می دهد ، تنها واکنش THC است که در آن مردان حساسیت بیشتری نسبت به زنان از خود بروز می دهند " .

به دلیل اینکه در ایالت هایی مانند واشنگتن و کلرادو به تازگی استفاده از ماریجوانای تفریحی قانونی شده است ، به گفته محققان مسئولیت بیشتری برای درک تفاوت های عوارض جانبی کانابیس در مردان و زنان احساس می شود .

پروفسور کرفت و تیم او اکنون در حال تحقیق بر روی ماریجوانای طبی هستند تا دریابند که چگونه اثرات کانابیدیول می تواند با برخی از عوارض جانبی منفی THC مقابله کند . بنابراین آنها می توانند بفهمند که چطور ماریجوانای طبی می تواند به آنها در درمان دردهای پشت و مفاصل ، سرطان ، بیماری کرون (crohn’s disease) و دیگر مسائل کمک کند .

نشریه اخبار پزشکی امروز (medical news today) اخیراً از یک مطالعه چاپ شده در طب داخلی جاما (Jama hnternal medicine) گزارش کرده است در ایالاتی که ماریجوانای طبی قانونی شده ، مرگ و میر حاصل از ضد درد های مخدر (opioid painkillers) کاهش چشمگیری داشته است .