عارضه دهانی مت (meth mouth) - مرکز درمان بازگشت - ترک اعتیاد بازگشت
 

امروز : دوشنبه 29 مرداد 1397

عارضه دهانی مت (meth mouth) ساخت PDF چاپ ارسال به دوست

عارضه دهانی مت (meth mouth)

ترجمه : مسعود صادقی

-          عارضه دهانی مت با دندان شکسته ، تغییر رنگ یافته و پوسیده مشخص می شود .

-        این ماده موجب می شود که غدد بزاقی خشک شده و با این عمل اجازه می دهد اسیدهای دهان به مینای دندان ها صدمه زده و موجب پوسیدگی گردند .

-       هنگامیکه مصرف کنندگان دچار دندان قروچه وسواسی می شوند ، بطور مفرط از غذاها و نوشابه های سرشار از مواد قندی استفاده می کنند و کمتر مسواک زده یا برای مدت زمان طولانی از نخ دندان استفاده نمی کنند ، دندان ها بیشتر آسیب می بینند . 

 

 

 متن :

یک علامت شایع در سوء مصرف مت آمفتامین (شیشه) پوسیدگی شدید دندان ها است . عارضه ای که در رسانه ها به « عارضه دهانی مت meth mouth » شناخته می شود . مصرف کنندگان با دهان مبتلا به " عارضه دهانی مت " دارای دندان های سیاه ، چرکین و پوسیده اند که اغلب نمی توان آن ها را حتی در مصرف کنندگان کوتاه مدت یا جوان حفظ نمود . علت دقیق عارضه دهانی مت بطور کامل شناخته نشده است . در گزارشات مختلفی پوسیدگی و اضمحلال دندان ها به اثرات خورندگی مواد شیمیایی موجود در مواد ، مانند آمونیاک خشک ( موجود در کود شیمیایی) ، فسفر قرمز ( موجود در کبریت ها ) ، و لیتیوم ( موجود در باتری ها ) نسبت داده می شود . زمانی که مت آمفتامین (شیشه) دود یا استنشاق (snort) می شود ممکن است موجب فرسایش روکش محافظت کننده مینای دندان شود ، اگرچه بسیار محتمل است این درجه از پوسیدگی دندان بوسیله مجموعه ای از عوارض جانبی که بر اثر سرخوشی (نشئگی) بوجود می آیند ، حادث شود .

وقتی که مت آمفتامین بلعیده می شود ، موجب می گردد که رگ های خونی مصرف کننده منقبض شده ، جریان خون را که برای تغذیه دهان جهت سالم ماندن دندان ها مورد نیاز است ، محدود سازد . با تکرار انقباض ، رگ ها مرده و بافت های دهان پوسیده می شوند . به طور مشابه ، مصرف مت آمفتامین (شیشه) خشکی دهان ( زروستومیا xerostomia ) و فقدان بزاق کافی برای خنثی کردن اسید های ناخوشایند دهان را سبب می شود . این اسید ها دندان ها و لثه ها را از بین برده و موجب ایجاد حفره های سست و کم دوامی می شوند که دندان ها را برای کرم خوردگی و پوسیدگی مستعد می سازند . کرم خوردگی ها سپس توسط رفتار های رایج مصرف کنندگان سرخوش (نشئه) از مت آمفتامین مانند : تمایل قوی یه مصرف غذا و نوشابه های شیرین و سرشار از مواد قندی ، دندان قروچه وسواسی ، مسامحه و اهمال متداول در مسواک زدن و نخ کشیدن دندان بطور منظم ، تشدید می گردد .

میزان پوسیدگی دندان ها به طور گسترده ای در میان مصرف کنندگان مت آمفتامین متفاوت است . گزارشی از سال 2000 که در نشریه پریودنتولوژی (periodontology) به چاپ رسیده بود ، عنوان کرد مصرف کنندگانی که مت آمفتامین (شیشه) را استنشاق (snort) کرده اند ، بطور قابل توجهی دارای پوسیدگی دندان هایی به مراتب بدتر از مصرف کنندگان تزریقی یا بصورت دود کردن ، بوده اند . اگرچه در کل همه رقم از مصرف کنندگان مت آمفتامین از مشکلات مربوط به دندان ها رنج می برند . همچنین شواهد حاکی بیان می کند که میزان تخریب و پوسیدگی دندان ها لزوماً به مدت زمان مصرف مت آمفتامین بستگی ندارد . دکتر آتنا بتگر (Dr.Athena Bettger) ، دندان پزشکی که هفته ای دو روز را در زندان شهرستان مولت نوما (Multnomah) ، منطقه معادن سنگ آهن پرتلند (Portland) کار می کند می گفت : " شخص محترمی را دیدم که طبق گفته اش ، مدت چهار ماه مت آمفتامین را مصرف کرده بود و هیچ چیز به جز نوک ریشه دندانها در دهان او موجود نبود و شخص دیگری را دیدم که طبق گفته اش به مدت چهار سال از مت آمفتامین استفاده کرده بود و .... فکر می کنم فقط سه دندان وی نیاز داشت که کشیده شود و دو جفت از دندان هایش نیز بخاطر ایجاد حفره نیاز به پر کردن داشت " .

دندان پزشکانی مانند دکتر بتگر که در زندان های آمریکا کار می کنند ، بدترین و وخیم ترین موارد را از " عارضه دهانی مت "  نظاره گرند . احساس می شود تأسیسات تأدیبی ایالت در تأمین بودجه های خود تحت فشار قرار دارند . در آگوست 2005 ، رادیوی همگانی ملی گزارش کرد که هزینه های دندانپزشکی در دوایر تأدیبی مینی سوتا در پنج سال گذشته به دلیل انجام کار گسترده دندانی در معتادان مت آمفتامین (شیشه) دو برابر شده است . هر چند تحقیقات قابل ذکری در مورد سندیت این پدیده وجود ندارد و گزارشات و شواهد عینی است که این روند را تأیید و تصدیق کرده اند . دکتر کریس هرینگ لیک (Dr. Cheris Heringlake) دندانپزشکی در تأسیسات تأدیبی سنت کلود (st.cloud) در مینی سوتا ، به NPR ، رادیوی همگانی ملی (national public radio) گفت که او در ابتدا " عارضه دهانی مت " را فقط در هشت سال پیش شنیده است ولی اکنون هر روز آنرا با چشم خود می بیند. دکتر بتگر همچنین در اورگان (Oregon) این مطلب را متذکر شده است که : " این روند کلی را که من مشاهده می کنم از افزایش قطعی و روشنی در این روند حکایت می کند ...... دندان های بیشتر و بیشتری وجود دارند که نیازمند یاری هستند و زندانی های بیشتر و بیشتری وجود دارند که به کمک نیازمندند " .

 

نام مقاله : how meth desroy your body

نگاه شود به : آدرس   http://www.pbs.org/wgbh/pages/frontline/meth/body/