زنان و مت آمفتامین - مرکز درمان بازگشت - ترک اعتیاد بازگشت
 

امروز : دوشنبه 29 مرداد 1397

زنان و مت آمفتامین ساخت PDF چاپ ارسال به دوست

زنان و مت آمفتامین

نویسنده : شکوفه رستمی نژاد - کارشناس ارشد و دانشجوی دوره دکتری روانشناسی بالینی

 

مت آمفتامین ماده مخدری است که مشکلات منحصر بفرد و زیادی را برای زنان بوجود می آورد . میزان مصرف مت آمفتامین در بین زنان ، نسبت به انواع دیگر مواد مخدر بیشتر است . در تاریخچه زندگی زنانی که به مت آمفتامین معتاد می شوند ، نشانه هایی از سوء استفاده های جسمی و جنسی دیده می شود . آنها اغلب با مشکلاتی مانند افسردگی ، اضطراب و عزت نفس درگیرند . پرداختن به چالش های خاص مرتبط با اعتیاد مثل ایجاد محیطی امن برای این زنان و کودکان آنها ، نتایج درمانی را بهبود می بخشد . 

چرا مت آمفتامین برای زنان و دختران جاذبه دارد

عوامل معینی در اینکه چرا زنان به مصرف مت آمفتامین روی می آورند ، مشترکند :

·         اغلب توسط یک دوست پسر با مت آمفتامین آشنا می شوند . سعی در مصرف مت آمفتامین بعنوان حالتی از ابراز مهر و علاقه و ارتباط عرضه می شود . " مت برای جشن و سرور بسیار خوب است و ما می توانیم اوقات بسیار خوبی با هم داشته باشیم "

·         اشتها را کاهش می دهد و می تواند کاهش وزن سریع و قابل توجهی را موجب شود .

·         به وضعیت روانی و خلق و خو کمک می کند . از آنجاییکه نرخ افسردگی در بین زنان بالا است ، افزایش خلق و حال خوشی که توسط مت آمفتامین تولید می شود ، می تواند راهی برای " خوددرمانی " افسردگی باشد .

·         انرژی را افزایش و خستگی را کاهش می دهد . خیلی از زنان با نیازهای چالش برانگیز کاری و مسئولیت های شخصی/خانوادگی مواجه می شوند که احساس خستگی و ناتوانی در مولد بودن را در آنها بر می انگیزاند . مت آمفتامین در مراحل اولیه مصرف می تواند پیشرفتی را در زمینه بهره وری و بازدهی کاری ظاهر کند که این امر قابلیت اعتیادآوری آنرا تقویت می نماید .

·         راهی را برای فرار از احساسات و موقعیت های دردناک فراهم می کند. شواهد موجود حاکی از آن است زنانی که به مت آمفتامین معتاد می شوند ، خشونت و آسیب های روانی شدیدی را در گذشته و حال تجربه می کنند . مصرف مت آمفتامین با ایجاد سرخوشی کاذب ، احساسات ناخوشایند ناشی از این تجارب دردناک را می کاهد .

آثار مت آمفتامین بر زندگی خانوادگی زنان

اعتیاد به مت آمفتامین هر جنبه و منظری از خانواده را به سرعت تنزل داده و می شکند .

روابط با همسر

این روابط اغلب با خشونت فیزیکی و سوء استفاده های احساسی توصیف می شوند که معمولاً توسط یک شریک مرد روی می دهد . در خیلی از موارد مردان معتاد به مت آمفتامین ممکن است از شریک مونث شان رفتارهای خطرناک جنسی طلب کنند و زنان نافرمان ممکن است خشونت های فیزیکی و آسیب های جسمی را تجربه کنند . میل جنسی زنان با نشئگی (intoxication) حاصل از مت آمفتامین افزایش می یابد و این امر می تواند اعمال جنسی و برون ریزی (acting out)  آن را رواج دهد که به نوبه خود آسیب های فیزیکی و انتقال جنسی بیماریها را موجب می شود . پارانویای ایجاد شده از اعتیاد طولانی مدت به مت آمفتامین ، سوء ظن و تهمت را به وجود می آورد که احتمال به یقین سوء رفتارهای خانوادگی را افزایش می دهد .

روابط با کودکان

افرادی که درگیر مت آمفتامین هستند نمی توانند نقش خود را به عنوان یک والد به خوبی انجام دهند . پارانویا ، اضطراب و تحریک پذیری (irritability) بوجود آمده بر اثر اعتیاد به مت آمفتامین ، به طور جدی و خطرناکی به مهارت های فرزندپروری خوب آسیب می رساند . استعمال مداوم مت آمفتامین که در طی آن توجه اندکی به غذا ، خواب یا بهداشت می شود ، همگی بطور زیان آوری بر روی سلامت ، ایمنی و رفاه کودکان درگیر ، تأثیر می گذارد . غالباً آثار زیان آور اعتیاد به مت آمفتامین مادر بر روی کودکان (نسبت به موقعیت) خدمات حفاظتی برای آنها را الزامی می کند : خدمات حفاظتی و نگهداری مادرانی که مت آمفتامین مصرف می کنند نسبت به کودکانشان کاهش می یابد .

تمامی این عوامل می تواند احساس شرمندگی و گناه چشمگیری را برای زنان به ارمغان بیاورد و عمیقاً به عزت نفس آنها آسیب برساند . ناسازگاری و احساس گناه در رابطه با پیامدهای مربوط به فرزندپروری برای زنان معتاد به مت آمفتامین ، بایستی در برنامه درمان و بازیابی آنها لحاظ شود .

ضرورت های درمان برای زنان معتاد به مت آمفتامین

به نظر می رسد که نتایج درمان زنان معتاد به مت آمفتامین همانند مردان و نیز زنان معتاد به انواع دیگر مواد مخدر باشد . با توجه به اینکه پاسخ زنان به درمان مت آمفتامین مثبت است ، نیازمند توجه به برخی از موارد بالینی خاص زیر می باشد .

·         قرار دادن در گروه درمانی یا برنامه هایی که فقط زنان شرکت دارند . (women-only treatment)

·         فرآیندهای درمان غیر مقابله ای  (Non-confrontational treatment processes)

·         تأمین مکانی امن برای زندگی خود و فرزندانشان به عنوان درمان جو

·         جدا کردن وی از محیط و ارتباطاتی که برای یک معتاد به مت آمفتامین برانگیزاننده هستند .

استراتژی های درمان

عناصر درمانی موفقیت آمیز در زنان معتاد به مت آمفتامین شبیه به برنامه های درمانی سایر مواد می باشد ، با این حال لازم است بر چند مورد خاص تأکید شود :

·         اتخاذ دستورالعمل " توانمند سازی " که در آن زنان برای بهبود عزت نفس خود و احساس ارزشمندی ، پشتیبانی می شوند - زنانی که بخاطر اعتیاد به مت آمفتامین وارد درمان می شوند ، اغلب سابقه سوء استفاده های جسمی و جنسی دارند که گاهی اوقات به دوران کودکی یا نوجوانی آنها برمی گردد . بایستی از درمان های مقابله ای و تهاجمی که روح این زنان را جریحه دار می نماید ، جداً خودداری شود .

·         استفاده از درمان هایی که تمامی روش های شناخته شده آسیب را در بر دارد (بعنوان مثال : راهنمای تهیه شده توسط ناجاویتس (Najavits) و کاوینگتون (Covington)) - این دستورالعمل ها می توانند بر روی نقش مواد به عنوان پوششی برای پنهان کردن احساسات دردناک مرتبط با آسیب های روانی (که می توانند مدار برانگیزاننده را برای مصرف تحریک نمایند) متمرکز شده و راهبرد های لازم برای غلبه بر این احساسات دردناک و نشانه های مرتبط با آنها را فراهم نمایند .

·         کمک به زنان در حال بهبودی برای بکارگیری شیوه های تغذیه و تمرینات ورزشی و همچنین استفاده از نقش بدن برای تقویت عزت نفس - افزایش وزن اغلب به عنوان یک برانگیزاننده اصلی برای عود محسوب می شود .

·         فراهم کردن جلسات درمان منحصر به زنان ( حداقل بعنوان یک جزء از درمان) - حداقل هر درمان باید فرصت مناسبی را برای زنان فراهم آورد تا مکانی امن را برای بحث و طرح موضوع در یک مجمع زنانه داشته باشند .

·         می دانیم که یکی از رایج ترین سناریوهای مشترک عود در بین زنانی که دوران بازیابی و پاکی از مت آمفتامین را تجربه می کنند ، برقراری روابط عاطفی مجدد با همسر و یا شریک معتاد به مت آمفتامین است – این سناریو بایستی در بین زنان تحت درمان به خوبی بحث شود و از هر یک از آنها برای آوردن شریک زندگی و همسر خود به درمان و یا اجتناب از برگشت به این موقعیت ، حمایت شود . این موضوع برای جلوگیری از عود بسیار مهم است .

برای شرکت در جلسات درمانی ماتریکس ( درمان ویژه مت آمفتامین یا شیشه) مخصوص بانوان ، می توانید با این مرکز تماس حاصل نمایید.