فلاکا-ماده مخدر نوظهور - مرکز درمان بازگشت - ترک اعتیاد بازگشت
 

امروز : دوشنبه 29 مرداد 1397

فلاکا-ماده مخدر نوظهور ساخت PDF چاپ ارسال به دوست

فلاکا-ماده مخدر نوظهور

تاریخ : 6 مهر 1395 (27 سپتامبر 2016)

ماه اوت گذشته در آمریکا دانشجویی 19 ساله به نام آستین هاروف پس از کشتن دونفر، تکه ای از صورت یکی از آنها را به دندان کشید و خورد . قبلاً هم مردی با هجوم از خانه خود خارج شده و در حالیکه لباس خود را پاره کرده بود شدیداً نعره می کشید . برای گرفتن او پنج افسر تنومند وارد عمل شده بودند زیرا وی نیرویی مافوق انسانی را به نمایش گذاشته بود .

هردو مورد فوق و مواردی دیگر از این دست که در هفته های اخیر رخ داده اند از مصرف ماده مخدر جدید و خطرناکی به نام فلاکا (felakka) حکایت می کنند . مصرف این ماده بدواً در ایالات فلوریدا ، تگزاس و اوهایو گزارش شده است ولی احتمالاً اکنون در بسیاری از ایالات دیگر آمریکا نیز شیوع یافته است . افزایش سریع مصرف این ماده مخدر در آمریکا از این حقیقت ناشی می شود که هنوز به طور رسمی ممنوع نشده است . فلاکا معمولاً از چین وارد آمریکا شده و مجدداً در آمریکا بر حسب گرم بسته بندی می گردد .

در تولید فلاکا همانند نمک های حمام که حاوی MDPV هستند ، از کاتینون استفاده می شود . فلاکا از ترکیبی به نام آلفا پی وی پی (alpha-pvp) تولید می شود که این ماده نیز از کاتینون مشتق می گردد . کاتینون هم از گیاهی به نام خات یا کات (khat) که در سومالی و برخی از کشورهای عربی می روید ، بدست می آید . به دلیل جدید بودن این ماده مخدر ، عوارض جانبی آن مشخص نیست ولی از علائم آن می توان به توهم برانگیخته (excited delirium) ، پارانویا (paranoia) و پرخاشگری شدید (violent aggression) اشاره کرد . این ماده می تواند از طریق تزریق ، بلعیدن ، از بینی بالا کشیدن (snort) و دود کردن استعمال شود . ضمناً به آن ماسه یا سنگریزه (gravel) نیز می گویند زیرا ظاهر آن شبیه به سنگریزه های کوچک و رنگی داخل گلدان های تزیینی است .