پارا متوکسی ان متیل آمفتامین (Para-Methoxy-N-Methylamphetamine-PMMA) - مرکز درمان بازگشت - ترک اعتیاد بازگشت
 

امروز : جمعه 26 مرداد 1397

پارا متوکسی ان متیل آمفتامین (Para-Methoxy-N-Methylamphetamine-PMMA) ساخت PDF چاپ ارسال به دوست

پارا متوکسی  ان متیل آمفتامین که از نظر شیمیایی methyl-MA و 4-MMA نیز شناخته می شود یک ماده مخدر روانگردان و محرک است که ارتباط نزدیکی با ماده مخدری سروتونرژیک و از خانواده مت آمفتامین به نام پارا متوکسی آمفتامین (PMA) دارد . پارا متوکسی ان متیل آمفتامین ، آنالوگ 4 – متوکسی از مت آمفتامین است و در خیابان های اروپا و آمریکا با نام های PMMA و میتسوبیشی قرمز (red Mitsubishi) شناخته می شود .

اطلاعات کمی درباره خواص دارویی ، سوخت و ساز (متابولیسم) و سمیت PMMA وجود دارد ولی ساختمان شیمیایی آن شباهت زیادی با PMA دارد که سمیت آن بر روی انسان شناخته شده است . تصور بر این است که PMMA برای ایجاد عوارض جانبی و همچنین مرگ در اثر مصرف بیش از حد (اوردوز) ، پتانسیل زیادی دارد . در اوایل سال 2010 در مصرف کنندگان ماده مخدر MDMA (اکستاسی) مرگی هایی اتفاق افتاده که ظاهراً در اثر مصرف قرص یا کپسول های بی نشان و حاوی PMMA بوده است .

عوارض آن بر روی انسان شبیه به PMA است اما بطور طبیعی دارای طبع همدلی یا امپاتوژنی (more empathogenic) بیشتری است . در دوزهای پایین گرایش کمتری برای تولید هایپر ترمیای شدید دارد اما در دوز های بالا، عوارض جانبی و خطر مرگ آن کاملاً شبیه به PMA است .

سنتز و عوارض PMMA را یک شیمیدان آمریکایی به نام الکساندر شولگین (Alexander Shulgin) در کتاب خود به نام پیکال  (Pihkal) توصیف کرده که در آن نام  شیمیایی Methyl-MA را به جای شکل متیل شده N از 4-MA (PMA) ترجیح داده است . شولگین عنوان کرده است که PMMA در دوز های بالاتر از صد میلی گرم ، موجب افزایش در فشار خون و ضربان قلب می شود اما هیچگونه عوارض روانی (psychoactive) را ایجاد نمی کند .

مصرف تفریحی :

PMMA بصورت قرص و کپسول یافت می گردد که معمولاً هم بعنوان اکستاسی فروخته می شود. یک سری از مرگ و میرها به اینگونه قرص ها که علاوه بر PMMA حاوی مواد دیگر مانند PMA نیز بوده اند ، مربوط می شود. مرگ زمانی اتفاق می افتد که یک مصرف کننده اکستاسی باور دارد که در حال مصرف دوز تفریحی MDMA است درحالیکه در حقیقت دارد ماده مخدر دیگری با آثار مشابه را مصرف می کند. وجود PMA می تواند نگرانی خاصی را ایجاد کند زیرا نه تنها موجب رهاسازی سروتونین می شود بلکه بعنوان بازدارنده مونوآمین اکسیداز monoamine oxidase inhibitor (MAOI))) نیز عمل می کند . اگر همراه با MDMA (اکستاسی) یا مواد دیگری شبیه به آن مصرف شود ، می تواند منجر به سندروم سروتونین (serotonin syndrome) گردد .

وجود PMMA را می توان با کیت های تست قرص آشکار ساخت.

مرگ های گزارش شده بر اثر PMMA :

یک شرکت نروژی در ژانویه 2011 گزارش کرد که طی یک دوره شش ماهه ، 12مرگ مرتبط با PMMA در این کشور رخ داده است . در مارس 2011 تلویزیون آلمان ، رویداد 4 مرگ در استان لیمبورگ را از نوامبر 2010 ، و نیز یک رسانه ایسلندی در آوریل 2011 مرگ یک زن جوان را بر اثر مصرف PMMA گزارش کرده اند .

سال 2011 - 4 مرگ بر اثر مصرف قرص های اکستاسی که حاوی PMMA بوده اند در اسکاتلند ثبت شد.

ژانویه 2012 - چند مورد از مرگ های ناشی از اکستاسی در کانادا مربوط به اوردوزهای مرتبط با PMMA در سال قبل بوده اند.

سپتامبر 2012 - مرگ دو مرد در کانتی کورک ایرلند (County cork-Ireland) با اوردوز ناشی از PMMA مرتبط بوده است . در همان ماه مصرف بیش از حد PMMA ، عامل مرگ مردی در کوئینزلند استرالیا شناخته شد .

چندین مرگ در انگلستان در دسامبر 2012 و ژانویه 2013 با مصرف PMMA مرتبط بوده اند .

ژوئن 2013 - مرگی مرتبط با PMMA در شهر هلندی اس-هرتوگنباخ (S-Hertogenbosch) و دو ماه بعد در اوت 2013 مرگی محتمل به مصرف PMMA در نزدیکی شهر اسلیدرخت (Sliedrecht) روی داده است .

ژانویه 2015 - در انگلستان ، 4 نفر مظنون به دریافت اکستاسی حاوی PMMA بر اثر اوردوز مردند و در همان ماه در سوئد مردی بر اثر مصرف اکستاسی حاوی PMMA فوت شد.

یک زن جوان در می 2015 بعد از مصرف ماده ای مشکوک به PMMA در دوبلین ایرلند جان باخت .

آوریل 2016 - چهار جوان آرژانتینی و یک اروگوئه ای در طول یک دیوانگی سهمگین موسوم به " ریسمان زمان time warp " در بوئنوس آیرس مرده و پنج نفر دیگر نیز بستری شدند که در بدن همه آنها اثری از PMMA مشاهده شده است.

وضعیت حقوقی

در آمریکا

در سطوح ایالتی (فدرال) PMMA در طبقه بندی ایالات متحده آمریکا فهرست نشده است اما می تواند آنالوگی از PMA محسوب شود که در این صورت خرید و فروش یا در اختیار داشتن برای مصارف انسانی ، طبق قانون آنالوگ فدرال (federal analog act) می تواند پیگرد قانونی داشته باشد.

در انگلستان

PMMA در فهرست I از طبقه بندی A داروها و مواد مخدر انگلستان قرار دارد.