کافئین و افسردگی - مرکز درمان بازگشت - ترک اعتیاد بازگشت
 

امروز : دوشنبه 29 مرداد 1397

کافئین و افسردگی ساخت PDF چاپ ارسال به دوست
فهرست صفحات
کافئین و افسردگی
صفخه 2
صفخه 3
صفخه 4
صفخه 5
صفخه 6

کافئین چه اثری بر روی افسردگی دارد ؟ (?What effect does caffeine have on depression)

نویسنده : گرت استراچان (Gareth Strachan) - ترجمه : مسعود صادقی

تاریخ مقاله : 9 نوامبر 2016

بسیاری از مردم نمی توانند روز را بدون برخی از انواع کافئین آغاز کنند. کافئین موجود در چای و قهوه اغلب قسمتی از تشریفات روزانه ای است که مردم را با انرژی بخشیدن در طی روز یاری می رساند.

هنگامیکه منافع و مضرات کافئین موضوع بحث باشد ، می توان دنیای پزشکی را به قسمت های مختلف تقسیم کرد. اما تأثیر آن بر روی سلامت ذهن و روان همواره به شدت مورد بحث بوده است. خیلی ها باور دارند که کافئین می تواند افسردگی را کاهش دهد در حالیکه برخی دیگر هشدار می دهند که ممکن است آنرا بدتر نماید.

این مقاله تلاش خواهد کرد تا هردو جنبه مورد بحث را به یک اندازه مورد کنکاش قرار دهد، درحالیکه به تأثیر مواد غذایی گوناگون بر روی افسردگی نیز نظر خواهد داشت.

 

 

              «برخی از مطالعات بیان می کنند که قهوه می تواند بر ضد عوارض منفی افسردگی عمل کند»

عوارض احتمالی مثبت کافئین بر افسردگی

مطالعات پزشکی در زمینه ارتباط بین میزان جذب کافئین و افسردگی ، به خصوص زمانیکه با چای و یا قهوه مصرف می شود ، اغلب نشان می دهند که کافئین می تواند میزان بروز افسردگی را کاهش دهد. حتی برخی پیشتر رفته و بیان می کنند که علاوه بر آن کافئین می تواند میزان وقوع خودکشی را نیز کاهش دهد.

مطالعات انجام شده در چین بین سال های 1980 تا 2015 نشان داده که افسردگی مرتبط با کافئین از مقدار نسبتاً پایینی برخوردار بوده است.( با ابتلا کمتر از یک درصد از افراد در همه موارد)

پژوهش ها همچنین نشان داده اند که خطر افسردگی بعنوان یک نتیجه از مصرف کافئین وقتیکه افراد مصرف خود را در روز افزایش دهند ، واقعاً کاهش می یابد.

محققان به این نتیجه رسیده اند که مصرف کافئین و قهوه به طور قابل توجهی خطر افسردگی را کاهش می دهد.

مطالعه ای 12 پژوهش دیگر مرتبط با کافئین و افسردگی را در بین 346913 نفر و 8146 مورد افسردگی ، آنالیز کرده است. این مطالعه نشان داده است که کافئین (بخصوص در قهوه) اثرات محافظتی در جلوگیری از افسردگی دارد و چای با مقدار کافئین کمتر در فنجان ، دارای حفاظت کمتری در جلوگیری از افسردگی می باشد اما هنوز هم تا حدی موثر است.

چرا ممکن است قهوه نسبت به چای در کاهش خطر افسردگی بهتر باشد ؟

بخشی از دلیل موثرتر بودن قهوه نسبت به چای را می توان در اجزای آن که به نظر می رسد در تقابل با عوارض منفی افسردگی است ، پیدا نمود. قهوه حاوی اسید کلروژنیک ، اسید فرولیک و اسید کافئیک است . این اسیدها می توانند التهاب سلول های عصبی را که توسط افسردگی ایجاد می شود را کاهش دهند.

همراه با خواص آنتی اکسیدانی طبیعی ،کافئین می تواند بعنوان یک ضد التهاب در نقاط آسیب دیده مغز عمل کند. این عمل ممکن است برخی از رنج و اندوه ناشی از افسردگی را که مربوط به التهاب است را کاهش دهد.

همه چای ها در کاهش خطر افسردگی از تأثیرات کمتری نسبت به قهوه برخوردار نیستند. چای سبز با خواص آنتی اکسیدانی بالای خود به اندازه قهوه بر علیه افسردگی نیز می تواند موثر باشد. همچنین چای سبز حاوی مواد شیمیایی زیر است که می توانند به درمان افسردگی کمک نمایند.

·         فولات (Folate) : یکی از ویتامین های B که طیف گسترده ای از دانشمندان عقیده دارند بعنوان یک تقویت کننده خلق و خو می تواند موثر باشد.

·         پلی فنول ها (Polyphenols) : که دارای خواص ضد افسردگی (anti-depressive) است.

·         تیانین (Theanine) : که نشان داده است میزان دوپامین و سروتونین را در مغز افزایش می دهد.

یک پژوهش ژاپنی با مطالعه بر روی مقطعی از جمعیت فعال به این نتیجه رسیده است که مصرف چای سبز ، قهوه و کافئین تماماً  نقشی محافظتی در جلوگیری از افسردگی بازی می کنند.

عوارض احتمالی منفی کافئین بر افسردگی

تمامی اشخاص در دنیای پزشکی با این مطلب که کافئین یک محافظت کننده موثر بر افسردگی است ، موافق نیستند. این اشخاص معتقدند که در واقع می تواند برخی چیزها را بدتر کند.

همچنین مصرف سنگین قهوه و کافئین می تواند برخی از علائم ناگوار را نتیجه دهد. مانند :

·         اضطراب

·         سردرد

·         افزایش فشار خون

·         تپش قلب

·         حالت تهوع

·         بی قراری

هرکدام از این علائم با پاسخ های " جنگ یا پرواز fight or flight " بدن مرتبط است. اگر این علائم بر اثر مصرف کافئین بیش از حد بوجود بیایند ، می توانند به التهاب یا بیماری منجر شوند.

همچنین برخی از مطالعات بین مصرف قهوه و افزایش افسردگی رابطه ای یافته اند. مطابق یک پژوهش ، مصرف کافئین حتی می تواند افسردگی را در افراد مبتلا به اختلالات خلق و خو افزایش دهد. ضمناً این پژوهش تمایل به اضطراب شدید را خصوصاً در افراد مستعد به حملات هراس (panic attacks) بطور برجسته ای نشان داده است.

کافئین فقط یک تقویت زودگذر و آنی را در سیستم عصبی فراهم می آورد. در نتیجه افراد مبتلا به افسردگی ممکن است در وهله ای که اثر کافئین از بین می رود ، افت شدیدتری را در خلق و خوی خود تجربه کنند. بنابر این مصرف سنگین کافئین فقط به افرادی که دارای افسردگی هستند ، توصیه می شود.

مواد غذایی که افراد مبتلا به افسردگی باید اجتناب کنند

چندین نوع مواد غذایی هستند که در زمان مبارزه با عوارض افسردگی بایستی از آنها اجتناب شود .

یکی از اصلی ترین آنها اجتناب از شکر تصفیه شده است. شکر تصفیه شده چه بصورت شکلات مصرف گردد و یا در قهوه حل شود ، موجب بر انگیختگی اشخاص می شود. اما این برانگیختگی پس از مدتی از بین رفته و اشخاص از نظر خلق و خو نسبت به قبل سریعاً تقلیل یافته و به اصطلاح خالی می شوند.

مواد غذایی دیگری که افراد در معرض خطر ابتلا به افسردگی بایستی به حداقل رسانده و یا پرهیز کنند عبارتند از :

·         شیرین کننده های مصنوعی : آنها تولید سروتونین را مسدود می کنند.

·         مواد غذایی فرآوری شده : مانند نان سفید ، غلات ، پاستا (نوعی ماکارونی ایتالیایی) ، اسنک ها (تنقلاتی مانند بادام زمینی ، گندمک و ....) . اینها عوارضی مانند شکر دارند.

·         روغن های هیدروژنه : مانند مرغ یا ماهی یا سیب زمینی سرخ شده در روغن زیاد (deep fry) . هر چیزی که در چربی های ترانس یا چربی های اشباع شده سرخ شود ، می تواند شریان ها را مسدود کرده و از جریان خون در مغز جلوگیری نماید.

·         غذاهای پرنمک : مقادیر زیاد نمک می تواند عصب ها و سیستم ایمنی را مختل کرده و موجب خستگی گردد.

·         الکل : یک سرکوب کننده شناخته شده سیستم اعصاب مرکزی است.

کافئین همچنین می تواند سبب هیجان زدگی (agitation) ، لرزش ، عصبی بودن (nervousness) و بی خوابی شود. تمامی این علائم می توانند اثر منفی در خلق و خو را موجب شوند.

مواد غذایی که می توانند با افسردگی مقابله کنند

متخصصین رژیم غذایی (dieticians) و متخصصین تغذیه (nutritionists) اغلب رژیم غذایی غربی را با دیگر نقاط جهان مقایسه می کنند. بسیاری از مردم  رژیم غذایی مدیترانه ای را  که الگوی مناسبی برای اندازه گیری تغذیه و سلامتی ایده ال است را بکار می برند.

هرچند رژیم غذایی موسوم به مدیترانه ای با رژیم اصلی آن منطقه متفاوت است اما سبزیجات ، میوه جات ، آجیل ، حبوبات ، غلات ، روغن زیتون و ماهی را شامل می شود.

ثابت شده است که این رژیم غذایی برای قلب و مغز مناسب بوده و بعنوان کاهش دهنده التهاب نیز شناخته شده است. به همان میزان که بر مواد غذایی گیاهی تمرکز دارد تا حد زیادی نیز حاوی مقادیر زیاد اسیدهای چرب امگا است. اینها همه به نگه داشتن ذهن و جسم در بهترین حالت سلامتی و بهداشت خدمت می کنند.

کلینیک مایو (Mayo clinic) برخی از مولفه های کلیدی رژیم غذایی مدیترانه ای را به شرح زیر طرح ریزی نموده است :

·         عمدتاً تناول میوه ها و سبزیجات ، تمام غلات ، حبوبات و آجیل ها

·         جایگزینی کره و روغن با چربیهای سالم تر مانند روغن زیتون

·         طعم دادن مواد غذایی با گیاهان معطر و ادویه جات به جای نمک

·         تناول گوشت قرمز کمتر از چند وعده در ماه

·         تناول ماکیان و ماهی حداقل دوبار در هفته

·         غذا خوردن همراه خانواده و دوستان

·         ورزش به حد کفایت

رژیم غذایی پر شکر و سرشار از کربو هیدرات (carb-rich) می تواند شما را به سمت سطوح بالاتر افسردگی سوق دهد. در مقابل تمرکز بر روی حبوبات ، آجیل ها ، میوه جات ، سبزیجات و ماهی (رژیم غذای مدیترانه ای) می تواند با روش های متنوع غذایی ، افسردگی را از شما دور کند.

این غذاها همراه با تأکید بر روی مقادیر کم گوشت قرمز ، هر چیزی  که بدن شما نیاز دارد تا در اندازه ایده ال و آرمانی خود بماند را فراهم می آورند.