فلاکا ماده مخدر خطرناکی است اما شما را زامبی نمی کند - مرکز درمان بازگشت - ترک اعتیاد بازگشت
 

امروز : دوشنبه 29 مرداد 1397

فلاکا ماده مخدر خطرناکی است اما شما را زامبی نمی کند ساخت PDF چاپ ارسال به دوست
فهرست صفحات
فلاکا ماده مخدر خطرناکی است اما شما را زامبی نمی کند
صفخه 2
صفخه 3

فلاکا ماده مخدر خطرناکی است اما شما را زامبی نمی کند

Flakka is a dangerous drug, but it doesn't turn you into a zombie

نویسنده : Joseph Palamar

تاریخ : 29 نوامبر 2016

ترجمه : مسعود صادقی

روایات جرم های وحشتناکی که در اثر مصرف مواد مخدر روی می دهند بیش از یک قرن است که توسط رسانه ها تبلیغ می شوند. اینگونه داستانها با کوکائین در سال 1914 شروع شد و توسط داستانهای " جنون سیگاری ، reefer madness " در سال 1930 و گزارش " مقتول های LSD ، LSD murders " در سال 1960 ادامه یافت. آخرین روایات مواد مخدر ما نیز به داستانهای مرگبار نمک حمامی "bath salt"  بنام فلاکا مربوط می شود که برخی از رسانه ها آنرا " ماده مخدر زامبی ، zambie drug " نامیده اند. این اصطلاح عامیانه از ارتباط ماده مخدر مذکور با رفتار عجیب و غریب و خشونت بار برخی از مصرف کنندگان این ماده نشأت گرفته است.

در ماه اوت ، آستین هاروف 19 ساله (Austin Harrouff) به یک زوج در منزلشان در فلوریدا حمله کرد و آنها را کشت و او را در حالی یافتند که صورت و شکم یکی از قربانیان خود را با دندان کنده بود. والدین مهاجم گزارش کردند که او در طی ماه های قبل از حادثه از خود رفتارهای عجیب و غریب بروز داده بود و احتمالاً از اسکیزوفرنی تشخیص داده نشده رنج می برد. با اینحال مقامات باور داشتند که هاروف احتمالاً تحت تأثیر زیاد ماده مخدر خیابانی جدیدی به نام فلاکا بوده است. کما اینکه قبلاً هم نسبت دادن مصرف مواد با حوادث گسترده عجیب و غریب و گاهی اوقات رفتارهای خشونت بارسابقه داشته است.

با اینحال در 23 نوامبر پوشش رسانه ای از آزمایش های سم شناسی هاروف نشان داد که فلاکا در سیستم بدن هاروف تشخیص داده نشده است. بنابراین برخلاف اعتقاد گسترده ای که وجود داشت ، این حادثه " آدمخواری" به مصرف ماده مخدر مربوط نمی شود.

فلاکا-ماده مخدر مصنوعی جدید

با این وجود فلاکا یک ماده مخدر صنعتی جدید و بطور بالقوه خطرناک است. فلاکا یک نام خیابانی برای آلفا – پی وی پی (alpha-PVP) که یک ماده مخدر کاتینون صنعتی بسیار قوی است ، می باشد. کاتینون های صنعتی گونه ای جدید از مواد مخدر خیابانی شبه آمفتامین هستند که معمولاً با عنوان " نمک حمام ، bath salt " شناخته می شوند.

فلاکا ماده محرکی بسیار قوی و ارزان قیمت است. در حقیقت بسیار قوی تر از آمفتامین ظاهر می شود و باور بر این است که پتانسیل اعتیادآوری بالاتری دارد. کشف شده است که فلاکا با پارانویا ، هذیان و توهم ارتباط دارد (که ممکن است تا حدودی بستگی به مصرف مکرر/ یا گسترده داشته باشد). در طی 16 ماه (2014-2015) در فورت لاودردال (Fort Lauderdale) و حومه آن به تنهایی 63 مصرف کننده فلاکا از مسمومیت حاد ، تصادفات ، خودکشی و قتل درگذشتند.

فلاکا برای ارتباط داشتن با شدت رفتارهای عجیب و غریب به ویژه در فلوریدا و اخیراً در استرالیا بسیار بدنام است.

نمک های حمامی مانند فلاکا در اثر پوشش های رسانه ای مصرف کنندگانی که ظاهراً به زامبی و یا آدمخوار تبدیل شده اند ، سریعاً به ماده مخدری بسیار ننگین تبدیل می شوند. به عنوان کسی که بر روی همه گیری (epidemiology) مصرف مواد مطالعه می کند فکر می کنم بسیار مهم است هنگامیکه با مواد مخدر سروکار داریم ، حقیقت را از افسانه جدا کنیم.