کانابینوئیدهای صنعتی - مرکز درمان بازگشت - ترک اعتیاد بازگشت
 

امروز : جمعه 26 مرداد 1397

کانابینوئیدهای صنعتی ساخت PDF چاپ ارسال به دوست

کانابینوئیدهای صنعتی چیستند ؟

کانابینوئیدهای صنعتی به تعداد فزاینده ای از مواد شیمیایی و روانگردان ساخته شده توسط انسان که بصورت اسپری و یا مواد گیاهی خرد و خشک شده هستند ، نسبت داده می شوند ، که می توانند دود شوند (بخورهای گیاهی herbal incense ) یا بصورت مایعاتی فروخته شوند که در سیگارهای الکترونیکی و دستگاه های دیگر بخار و استنشاق می گردند (بخورهای مایع liquid incense ) .

این مواد شیمیایی کانابینوئید نامیده می شوند زیرا به مواد شیمیایی موجود در گیاه ماریجوانا مرتبط هستند. به دلیل همین شباهت کانابینوئیدهای صنعتی گاهی به غلط " ماریجوانای صنعتی " (یا علف جعلی fake weed ) نامیده شده و اغلب به عنوان " ماده ایمن " و جایگزینی قانونی برای این ماده مخدر به بازار عرضه شده اند. در حقیقت ممکن است آنها با قدرت بسیار بیشتر از ماریجوانا بر روی مغز اثر بگذارند ; اثرات واقعی آنها می تواند غیر قابل پیش بینی و در برخی موارد شدید و حتی مرگبار باشد.

 

کانابینوئیدهای صنعتی شامل گروهی از مواد مخدر هستند که بنام مواد روانگردان جدید یا NPS (new psychoactive substance) شناخته می شوند. NPS مواد روانگردان غیر قابل تنظیمی (تغییر دهنده مغز – mind-altering) هستند که به تازگی در بازار عرضه و به کپی کننده اثرات مواد مخدر غیر قانونی تبدیل شده اند. برخی از این مواد ممکن است به مدت چندین سال در حاشیه مانده باشند اما پس از تغییر به اشکال شیمیایی دیگر یا با توجه به محبوبیت دوباره ، مجدداً به بازار ورود کرده باشند.

سازندگان ، این تولیدات بخور گیاهی را در بسته بندی های زرورق رنگی و تولیدات بخور مایع را همانند مایعات سیگار الکترونیکی دیگر ، در بطری های پلاستیکی می فروشند. آنها این تولیدات را تحت طیف وسیعی از نام های تجاری خاص عرضه می کنند . در سال های گذشته نام های K2 و ادویه (Spice) رایج بودند ولی اکنون صدها نام تجاری دیگر وجود دارد که بعنوان مثال می توان به نام های ژوکر (joker) ، مامبای سیاه (black mamba) ، کوش (kush) و کرونیک (kronic) اشاره نمود.

ترکیبات کانابینوئید صنعتی برای چندین سال براحتی در فروشگاه های پنهان مواد مخدر ، مغازه های نوظهور ، ایستگاه های گاز و در اینترنت قابل خریداری بوده است. از آنجاییکه مواد شیمیایی مورد استفاده در آنها پتانسیل بالایی برای سوء مصرف داشته و هیچگونه فایده پزشکی نیز نداشتند ، مقامات ایالات متحده و برخی از کشورهای دیگر آنرا برای خرید و فروش و دارا بودن برخی از این مواد شیمیایی غیر قانونی اعلام کردند. اگرچه سازندگان سعی کردند که با تغییر دادن فرمول های شیمیایی در ترکیبات آن ها ، این قوانین را دور بزنند.

به احتمال زیاد دسترس آسان و این باور که محصولات کانابینوئید صنعتی " طبیعی" و در نتیجه بی ضرر هستند به افزایش مصرف آنها در میان جوانان کمک کرده است. یکی دیگر از دلایل مصرف آنها این است که آزمایش های استاندارد مواد مخدر به راحتی نمی توانند بسیاری از مواد شیمیایی مورد استفاده در این محصولات را تشخیص دهند.

چگونه افراد کانابینوئیدهای صنعتی را مصرف می کنند ؟

مصرف کنندگان معمولاً گیاه خشک شده ای که کانابینوئیدهای صنعتی بر روی آنها اسپری شده اند را دود می کنند. آنها گاهی اوقات ماده گیاهی اسپری شده را با ماریجوانا مخلوط کرده یا آنرا مانند چای دم می کنند. مصرف کنندگان دیگر به منظور تبخیر و دود کردن توسط چوب سیگارهای الکترونیکی ، محصولات کانابینوئید صنعتی ای که بصورت مایع هستند را خریداری می کنند.

چگونه کانابینوئیدهای صنعتی بر روی مغز اثر می کنند ؟

کانابینوئیدهای صنعتی بر روی همان گیرنده های سلول های مغزی ای عمل می کنند که دلتا-9- تتراهیدروکانابینول (THC)  عنصر روانگردان و تغییر دهنده مغز (mind-altering) در ماریجوانا اثر می کند.

تا کنون مطالعات علمی کمی درباره اثرات کانابینوئیدهای صنعتی بر روی مغز انسان وجود داشته است ، اما پژوهشگران می دانند که برخی از آنها بسیار قوی تر از ماریجوانا به گیرنده های سلولی تحت تأثیر THC متصل می شوند و ممکن است عوارضی بسیار قوی تر تولید کنند. بنابراین نتیجه آثار سلامتی و بهداشتی می تواند غیرقابل پیش بینی باشد.

از آنجاییکه ترکیب شیمیایی بسیاری از محصولات کانابینوئید صنعتی ناشناخته است و می تواند از دوره ای به دوره دیگر تغییر کند ، این محصولات احتمالاً حاوی موادی هستند که بطور چشمگیری اثرات متفاوت از آنچه که مورد انتظار مصرف کنندگان است را سبب می شوند.

مصرف کنندگان کانابینوئیدهای صنعتی برخی از اثرات مشابه با عوارض زیر که توسط ماریجوانا تولید می شود را گزارش کرده اند :

·         خلق و خوی بر انگیخته (elevated mood)

·         آرامش (relaxation)

·         تغییر در ادراک (altered perception) – هشیاری نسبت به اشیاء اطراف و شرایط

·         علائم روان پریشی (symptoms of psychosis) – افکار مختل شده یا متوهم و دور از واقعیت

اثرات روانی شامل :

·         اضطراب شدید (extreme anxiety)

·         گم گشتگی یا آسیمگی (confusion)

·         پارانویا (paranoia) – بی اعتمادی غیرمنطقی و افراطی نسبت به دیگران

·         توهمات (hallucinations) – احساسات یا تصاویری که حقیقی به نظر می رسند درحالیکه اینگونه نیستند

افرادی که کانابینوئیدهای صنعتی را مصرف کرده و به اتاق های اورژانس برده شده اند اثرات شدیدی مانند عوارض زیر از خود نشان داده اند :

·         ضربان شدید قلب (rapid heart rate)

·         استفراغ (vomiting)

·         رفتار خشونت بار (violent behavior)

·         افکار خودکشی (suicidal thoughts)

همچنین کانابینوئیدهای صنعتی می توانند فشار خون را بالا برده و موجب کاهش جریان خون به قلب و همچنین صدمه به کلیه و تشنج  شوند . مصرف این مواد با افزایش مرگ و میر مرتبط است.

آیا کانابینوئیدهای صنعتی اعتیادآور هستند ؟

بلی. کانابینوئیدهای صنعتی می توانند اعتیادآور باشند. مصرف کنندگان منظمی که برای ترک ماده تلاش می کنند ممکن است عوارض سندروم ترک زیر را تجربه کنند :

·         سردرد ها (headaches)

·         اضطراب (anxiety)

·         افسردگی (depression)

·         کج خلقی و زودرنجی (irritability)

درمان های رفتاری و دارویی بطور خاص برای درمان اعتیاد به این محصولات تا کنون آزمایش نشده است.