تضعیف CNS: علائم و درمان: صفخه 3 - مرکز درمان بازگشت - ترک اعتیاد بازگشت
 

امروز : چهارشنبه 24 مرداد 1397

تضعیف CNS: علائم و درمان ساخت PDF چاپ ارسال به دوست
فهرست صفحات
تضعیف CNS: علائم و درمان
صفخه 2
صفخه 3
صفخه 4
صفخه 5
صفخه 6
سیستم اعصاب مرکزی و تضعیف کننده های CNS

سیستم اعصاب مرکزی شامل مغز ، طناب نخاعی (spinal cord) و اعصاب مربوطه است.

CNS اغلب عملکردهای بدنی را بوسیله انتقال پیام ها بصورت عقب و جلو بین مغز و بقیه اعصاب در بدن با استفاده از طناب نخاعی کنترل می کند. CNS در هردو فرآیند ارادی و غیرارادی نقش دارد. فرآیند غیر ارادی به تفکر آگاهانه نیاز ندارد. آنها اندام های حیاتی مانند قلب ، ریه ها و معده را تنظیم می کنند. فرآیندهای ارادی ، تفکر آگاهانه مانند حرکات بازوها و پاها را شامل می شوند.

تضعیف کننده های CNS مواد خارجی ای هستند که بوسیله کاهش در عملکرد مغز ، CNS را تضعیف می کنند. بسیاری از تضعیف کننده ها ی CNS با افزایش فعالیت انتقال دهنده عصبی گاما – آمینو بوتیریک اسید (GABA) کار می کنند. گابا (GABA) یک ماده شیمیایی است که تحویل پیام ها را بین سلول ها مانع شده و یا کند می کند.

چندین نوع تضعیف کننده CNS وجود دارد اما رایج ترین آنها باربیتورات ها (barbiturates)، بنزودیازپین ها (benzodiazepines)، اپیوئیدها (opioids)، و الکل (alcohol) را شامل می شوند.

همچنین این داروها فعالیت مغز را کند کرده یا مختل می کنند و بیش از همه ترکیبی از علائم خواب آلودگی ، سستی عضلانی و کاهش اضطراب را موجب می شوند.

انجمن ملی سلامت آمریکا (NIH) توجه می دهد تضعیف کننده های CNS هنگامیکه بطور مناسب استفاده شوند ، نسبتأ بی خطر هستند اما همواره خطر اعتیاد را با خود حمل می کنند. بسیاری از تضعیف کننده های تجویز شده پزشکی و دوز بالا ، جزو مواد مخدر خیابانی بوده یا بطور غیر تجویزی نیز مصرف می شوند.