امروز : سه شنبه 24 مهر 1397

تضعیف CNS: علائم و درمان ساخت PDF چاپ ارسال به دوست
فهرست صفحات
تضعیف CNS: علائم و درمان
صفخه 2
صفخه 3
صفخه 4
صفخه 5
صفخه 6
خطر ترکیب تضعیف کننده ها

ترکیب کردن تضعیف کننده های CNS از هر نوع ، تا حد زیادی اثرات آنها و احتمالأ واکنش های منفی مانند تضعیف CNS را افزایش می دهند.

اداره کل خدمات سلامت روان و سوء مصرف مواد (SAMHSA – The Substance Abuse and Mental Health Services Administration) گزارش می کند که در آمریکا بین سالهای 2005 تا 2011 ، در میان افراد 18 تا 34 ساله ، تعداد پذیرش اورژانس مربوط به تضعیف CNS ، 300 درصد افزایش داشته است. 

اخیرأ سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) سطح هشدار را درباره برچسب بنزودیازپین ها و اپیوئیدهای تجویزی ، با ذکر خطرات شدید مخلوط کردن داروها ، به بالاترین سطح افزایش داده است.

الکل نیز عوارض تضعیف کننده های تجویزی را تقویت می کند. همچنین مصرف داروهای بدون تجویز با خواص مشابه مانند مسکن ها ، داروهای ضد حساسیت و خواب آورها نیز همان عوارض را دارند.

تضعیف کننده های CNS تجویزی مورد مصرف برای درمان بی خوابی ، وقتی که با داروهای دیگر CNS یا الکل مخلوط می شوند ، می توانند بسیار خطرناک باشند. مخلوط کردن الکل با اغلب داروهای تجویزی احتمالأ عوارض جانبی و صدمات فیزیکی را افزایش می دهد.

بسیاری از تضعیف کننده های CNS به عنوان مواد مخدر تفریحی یا مواد مخدر مورد استفاده در کلوپ ها بسیار محبوب شده اند و برخی از آنها در جرایم خشونت و جنسی نقشی اساسی ایفا می کنند.

آرام بخش ایکس رم (Xrem) که معمولأ برای درمان کاتا پلکسی (کاهش ناگهانی قدرت عضلانی - cataplexy) و کاهش خواب روز در بیماران مبتلا به نارکولپسی (narcolepsy) بکار می رود ، بعنوان " ماده مخدر تجاوز جنسی (date rape drug) شناخته شده تر است . وقتیکه با مایعات مخلوط می شود، بدون بو ، بدون رنگ و بدون مزه است ، بنابراین ایکس رم (Xrem) به راحتی در نوشابه ها پنهان می شود. این معمولأ از ویژگی های موارد تجاوز جنسی است.

همچنین ضد افسردگی های (antidepressants) سه حلقه ای و چهار حلقه ای ( ضد افسردگی های TCA) می توانند عوارض تضعیف کننده های CNS ، به ویژه خواب آلودگی را تشدید کنند.