امروز : سه شنبه 24 مهر 1397

گزارش عملکرد واحد مشاوره و روان درمانی مرکز ساخت PDF چاپ ارسال به دوست

 

مشاوره به مجموعه فعالیتهایی گفته می شود که به مراجع کمک می کند تا بر مشکلاتش غلبه نماید . مشاوره در این مرکز توسط سه تن از روانشناسان دارای مدارج کارشناسی ارشد و کارشناسی روانشناسی بالینی انجام شده و بیماران تحت درمان سوء مصرف مواد ، بطور متوسط هفته ای یکبار در جلسات مشاوره حضور می یابند .

در جلسات مشاوره به این مباحث پرداخته می شود : گرفتن تاریخچه فردی  ، خانوادگی و مصاحبه تشخیصی ، بر رسی دلایل مراجعه و احساس مراجع در باره اعتیاد ، انجام مصاحبه انگیزشی ، بررسی علل و انگیزه های وسوسه ، لغزش ، عود و ارائه راهکارها ، ایجاد جو همدلی تا بیمار احساسات و نظرات خود را به راحتی ابراز نماید . طرح مشکلات روانشناختی ، رفتاری و غیره که بیمار با آنها روبروست و ارایه تکالیف و درمان های لازم .

مراجعین سوء مصرف مواد بر حسب نیاز یا نظر مشاور گاه به اتفاق همسر یا والدین و یا دیگر اعضای خانواده در جلسات مشاوره حضور می یابند و ضمن آموزش به آنها از اعضای خانواده در انجام مراحل درمان کمک گرفته می شود .

مشاورین مرکز با جمع بندی وضعیت بیماران و مشخص کردن اهم مسائل و مشکلات آنها ، موضوعات قابل طرح در جلسات گروه درمانی را تعیین نموده و با مشورت اعضاء گروه به اجرا می گذارند .

مشاورین این مرکز (که دارای شماره عضویت و مهر سازمان نظام روانشناسی و مشاوره می باشند ) مراجعین غیر از بیماران سوء مصرف مواد و دارای مشکلات مختلف روانشناختی ، رفتاری ،خانوادگی و غیره را با تعیین وقت قبلی می پذیرند.یکی از درمان های روانشناختی که به صورت برنامه ریزی مدون توسط مشاورین انجام می گیرد  درمان غیر دارویی مبتلایان به سوء مصرف مواد محرک ( شیشه) به روش ماتریکس است که در جلسات منظم و متوالی انجام می گیرد .

 

در پایان قابل ذکر است به طور متوسط ، ماهیانه تعداد 100 مورد مشاوره در این مرکز انجام می گیرد . 


گزارش : بهرام سروری - کارشناس ارشد