امروز : سه شنبه 24 مهر 1397

اثر گابا پنتین در سندرم ترک مواد اپیوئیدی ساخت PDF چاپ ارسال به دوست
رای کاربران: / 7
ضعیفعالی 

قطع مصرف مواد افیونی (opiate) در افراد وابسته ، اغلب باعث درد شدید کمر و پاها می شود . این درد همراه با بی قراری بوده و موجب بروز سندرم پای بیقرار می گردد که تمامی این علائم ناشی از پدیده هایی است که Goldstein آن را سندرم تحریک پس از مهار نامید . اگر چه مهار کامل علائم و نشانه های ترک مواد افیونی غیر ممکن است اما درمان دارویی این علائم، مانع عود و مصرف مجدد می شود . داروهای آگونیست آلفا دو آدرنرژیک از داروهای اصلی غیر اپیو ئیدی برای درمان یا بهبود علائم ترک می باشد . کلونیدین (clonidine) که یک آگونیست آلفا 2 است و بطور وسیع برای درمان علائم ترک استفاده می شود ، باعث عوارض جانبی زیادی مانند خواب آلودگی ، خستگی ، بیحالی ، خشکی دهان و بویژه هیپوتانسیون ( پایین افتادن فشار خون ) می گردد . در حقیقت برای مدیریت علائم ترک از کلونیدین به دلیل عوارضش کمتر استفاده می شود .

به دلیل فوق و با توجه به اینکه درمان های فعلی زیاد رضایت بخش نیستند، یک علاقه ای در مورد به کارگیری راهکارهای دارویی جایگزین بوجود آمده است . علت اصلی برای استفاده از داروهای ضد تشنج در بیماران وابسته به مواد ، فقدان پتانسیل اعتیادزایی این داروها می باشد و از طرفی با توجه به اینکه نقش مکانیزم های kindling در سندرم ترک و اختلالات روانپزشکی همراه به اثبات رسیده ، تمایل به استفاده از داروهای ضد تشنج بیشتر شده است . گابا پنتین یک داروی ضد تشنج است که برای بیماران مقاوم به درمان در صرع پارشیال که با یا بدون تشنج تونیک کلونیک ژنرالیزه هستند ، اثر دارد و به همراه داروهای دیگر ضد تشنج برای بیماران تجویز می شود.

مورد استفاده اصلی گابا پنتین به جز اثر ضد تشنجی ، دردهای نورو پاتیک است . بعضی از مطالعات اثرات بالقوه گابا پنتین را در مدیریت علائم ترک الکل و کوکایین گزارش کرده اند . در مطالعه دیگری دیده شده که گابا پنتین در درمان وابستگی به مواد مخدر ، هم در فاز سم زدایی حاد و هم در فاز تثبیت ، یک داروی مهم است . همچنین نشان داده شده که تجویز تک دوز گابا پنتین (1200 mg) در بیمارانی که رادیکال ماستکتومی شده اند ، در کاهش مصرف مورفین و درد بعد از عمل موثر است .

در سال 2004 freye گزارش کرد که گابا پنتین به عنوان یک عامل anti-hyperalgesic در تسکین بی قراری (restlessness) و hyperalgesiaناشی از ترک مواد اپیوئیدی در بیمارانی که سم زدایی سریع مواد مخدر را می گذرانند ، اثر دارد . خوزه مارتینز (jose Martinez rage) بعد از تجویز گابا پنتین (که به داروهای دیگر بیمار اضافه شد ) در هفت بیمار وابسته به هرویین ، نتیجه گیری کرد که گابا پنتین می تواند استفاده درمانی در درمان بیماران وابسته به ماده مخدر (opiate)  داشته باشد .

گابا پنتین آنالوگ حلقوی gaba می باشد که هم به صورت مستقیم باعث تحریک آزاد شدن گابا شده و هم بطور غیر مستقیم موجب افزایش سنتز گابا می شود و گفته شده ممکن است باعث مهار زیر گروه خاصی از کانالهای کلسیمی گردد .گابا پنتین با مهار انتخابی این کانالهای کلسیمی موجب افزایش نورو ترنسمیتر گابا شده و این خود باعث تعدیل اثر اسید های آمینه تحریکی در محل گیرنده های (receptors) NMDA می شود . (افزایش اسید آمینه های تحریکی در دوره ترک در بیماران اتفاق افتاده و گابا پنتین باعث تعدیل این تحریک می گردد ) . این موضوع سبب شده است تا گابا پنتین بطور موفقیت آمیز در بسیاری از اختلالات بویژه درد مزمن و درد های نورو پاتیک مورد استفاده قرار گیرد .

این شواهد نشان می دهند که احتمال دارد گابا پنتین یک انتخاب مفید برای کاهش حالاتی باشد که باعث افزایش درک درد می شود و این پدیده ای است که در سندرم ترک مواد اپیوئیدی رخ می دهد و از آنجاییکه داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) اثرات کمتری در چنین حالات دردناک دارند و کاربرد مواد اپیوئیدی هم غیر مجاز می باشد، به نظر می رسد که استفاده از گابا پنتین یک ایده و فکر منطقی برای مقابله با درد هایی است که در افراد معتاد دیده می شود .

 

تهیه و تنظیم : دکتر داریوش صیادی