امروز : سه شنبه 24 مهر 1397

مطلبی در باره توزیع تنتور اپیوم ساخت PDF چاپ ارسال به دوست
رای کاربران: / 2
ضعیفعالی 

 

لطفا" به سه خبری که عرض می کنم توجه فرمایید .گرچه این اخبار مربوط به سال 1389 می باشند ، ولی هنوز مطالب آنها کهنه نشده است .لازم به توضیح است که : این اخبار از سایت پزشکان ایران (www.pezeshkan.org) نقل قول شده است .

 

 

خبر اول اینکه در مهر ماه سال 1389 دبیر کل محترم ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام نمودند که: افزایش قیمت تریاک فرصتی است برای ترک افراد معتاد و اشاره کردند که تعداد داوطلبین ترک اعتیاد به دلیل مذکور افزایش یافته است .

شاید این خبر در وهله اول بسیار خشنود کننده باشد ولی این افزایش قیمت پیامدهایی داشته و دارد که احتمالا" ستاد مبارزه با مواد مخدر از آن بی اطلاع نبوده است زیرا سه ماه قبل از آن تاریخ یعنی در چهاردهم تیرماه 1389 قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر فرمودند : بروز آفت موجب گردیده که 50 درصد مزارع افغانستان از بین بروند و همچنین اذعان داشتند که : افزایش قیمت سه برابری (از 40 یا 60 دلار به 120 دلار) به دلیل فوق الذکر موجب می گردد که معتادین وابسته به تریاک به سمت تزریق بروند . قابل توجه است که این امر علاوه بر افزایش شدت وابستگی ، ابتلاء به بیماریهای عفونی از جمله هپاتیت و ایدز را موجب می گردد .علاوه بر آن خیلی ها به دلیل گرانی تریاک ، به مصرف مواد مخدر شیمیایی و پر خطر روی می آورند که فقط کافیست خبر سوم را که اداره پیشگیری و درمان سوء مصرف مواد معاونت سلامت وزارت بهداشت در تاریخ 24  شهریور همان سال (1389) بیان داشته اند را بخوانید :یکبار مصرف کراک برای اعتیاد به این ماده مخدر کافیست . حالا مصرف شیشه (مت آمفتامین) جای خود !

وخامت اوضاع را درک نمودید؟نه تنها این افزایش قیمت سودی برای جامعه نداشته بلکه اوضاع نابسامان معضل اعتیاد را بغرنج تر نموده است .ضمن تشکر و قدردانی زمانیکه مسئولین محترم جمهوری اسلامی ایران تصمیم گرفتند برای مبارزه با اعتیاد و قاچاق مواد مخدر باالاخص تریاک ، مرزهای شرقی ایران را کنترل نمایند و بسیار هم هزینه شد ، فکر نمی کردند که استکبار جهانی ضحاک ماردوشی را برای خوردن مغز جوانهای عزیز و باهوش این مملکت آزاد نماید .ضحاکی با دو اژدها (بجای مار) بر دوش ، یکی در یمین بنام کراک و دیگری مت آمفتامین (شیشه) در یسار .سهولت تولید این مواد مخدر شیمیایی همراه با تبلیغ سوء استکبار ، مبنی بر اینکه شیشه و کراک اعتیادآور نیستند ، موجب گردید که در این چند سال اخیر دولت و مسئولین دست اندر کار از رویش روزافزون این دو ازدها احساس نگرانی کنند و درباره این نکته بیاندیشند که سوق دادن معتادین به مصرف تنتور اپیوم (شربت تریاک) می تواند از گرایش آنها به مواد مخدر شیمیایی  خصوصا" شیشه و کراک جلوگیری نماید(حتی این امر در مجلس شورای اسلامی نیز بررسی گردید) . ضمن آنکه با این عمل آسیب های اجتماعی و بروز بیماریهای عفونی نیز کاهش می یابند. با در نظر گرفتن این نکته که زحمات این عزیزان جای تشکر و قدردانی دارد ولی ظاهرا" مسئولین محترم هنوز در توزیع تنتور اپیوم در سطح کشور بصورت گسترده تردید دارند و نیاز است که مدت زمانی این عمل در سطح محدود و کنترل شده انجام پذیردتا معایب و محاسن اینکار مشخص شود .اخیرا" به برخی از مراکز درمان سوء مصرف مواد (از جمله این مرکز) تنتور اپیوم توزیع گردیده تا برای درمان بیماران (معتادین تزریقی یا وابسته به کراک) مورد استفاده قرار گیرد .گرچه این طرح مشکلاتی نیز به همراه دارد ولی شاید دریچه ای باشد برای سنجش اینکه توزیع وسیع تنتور اپیوم میتواند از رویش سریع و روزافزون این اژدهای دوسر و شاید چند سر جلوگیری نماید یا خیر؟ آیا می توان از تنتور اپیوم برای درمان بیمارانی که سالها درگیر معضل اعتیاد بوده و وابستگی شدیدی به ماده مخدر دارند استفاده کرد؟

پاسخ این سوالات در آینده ای نه چندان دور مشخص خواهد شد و ما هم تا آنروز دست به دعا برمی داریم.

 

مقاله از : مسعود صادقی گرمارودی admin