یک معمای شیرین مثل قند برای نابغه ها

تجربیات و خاطرات ،درد دلهای شما در این بخش قرار می گیرند .

مدیر انجمن: ش-رستمی نژاد

یک معمای شیرین مثل قند برای نابغه ها

پستتوسط admin » 10 تیر 1392, 05:13

10تا جعبه قند داريم.هر جعبه از 1000 حبه قند تشكيل شده.وزن هر حبه قند 10 گرمه.اين وضعيت تو همه جعبه ها همين طوريه ولي فقط يكي از جعبه ها حبه هايي با وزن 9 گرم داره.يه ترازو داريم كه يه بار مصرفه. يعني فقط ميشه يه بار با اون وزن كرد و بعد از اون ديگه از كار مي افته.مي خوايم با استفاده از اين ترازو و تنها با يك بار وزن بفهميم كدوم جعبه حاوی حبه های 9 گرمیه.
حالا چيكار كنيم؟

باور کنید این معما راه حل داره .اگه نتونستید جواب بدید یه هفته دیگه جوابو می نویسم . ولی امیدوارم تا اون موقع خودتون جوابو پیدا کنین و برامون بنویسید .

نیک بخت ترین مردم کسی است که کردار را به سخاوت بیاراید و گفتار را به راستی. ابن سینا
سادگی و عشق از عوامل پیشرفت است، که در قلب ما ایرانیان است. پروفسور حسابی

آواتار کاربر
admin
مدیر سایت
مدیر سایت
 
پست: 455
تاریخ عضویت: 5 فروردین 1391, 21:14
سپاسگذاری کرده اید: 1201 مرتبه
سپاسگذاری شده: 263 مرتبه در 181 پست
میزان اعتبار: 6

کاربران زیر از کاربر محترم admin به خاطر این پست سپاسگذاری کرده اند
dr.sayadi (14 تیر 1392, 09:02), b.sorouri (18 تیر 1392, 16:18)

Re: یک معمای شیرین مثل قند برای نابغه ها

پستتوسط اردیبهشت » 12 تیر 1392, 16:03

سلام
این معمای شیرین کاری کرد که واقعا مغزم درد گرفت .فکر کنم تونستم جواب معما را پیدا کنم .اما با دونفر هم مشورت کردم و هرکدام راهی متفاوت جلو پایم گذاشتند که با استفاده از راهنماییهای دوستان به این جواب رسیدم امیدوارم درست باشه
در ابتدا جعبه ها را شماره گذاری میکنیم و از هر جعبه قند برمیداریم به صورت تصاعدی از جعبه اول 1 حبه قند از جعبه دوم 2حبه قند از جعبه سوم 3 حبه قند الی آخر که مجموع قندها 55 حبه میشود . دوم حبه های قند را وزن میکنیم. هر مقدار گرمی که از 550 کمتر باشد مساوی با شماره جعبه ایست که قندهای 9 گرمی دارد. به این معنی که اگر وزن حبه قندها 1 گرم کمتر از 550 گرم باشه جعبه اولی قند 9 گرمی داره. اگر دوگرم کمتر باشه جعبه دوم و اگر سه گرم جعبه سوم و الی تا آخر .
در پشت هیچ در بسته ای ننشینید تا روزی باز شود،در دیگری را جستجو کنیدو اگر نیافتید همان در را بشکنید.
آواتار کاربر
اردیبهشت
کاربر ویژه
کاربر ویژه
 
پست: 228
تاریخ عضویت: 31 اردیبهشت 1391, 00:42
محل اقامت: شهسوار
سپاسگذاری کرده اید: 212 مرتبه
سپاسگذاری شده: 228 مرتبه در 143 پست
میزان اعتبار: 8

کاربران زیر از کاربر محترم اردیبهشت به خاطر این پست سپاسگذاری کرده اند
admin (17 تیر 1392, 16:51), b.sorouri (18 تیر 1392, 16:17)

Re: یک معمای شیرین مثل قند برای نابغه ها

پستتوسط admin » 17 تیر 1392, 17:08

آفرین . کاملاً درست است . مطمئناً در ابتدا در بن بست مفروضات مسئله گرفتار شده بودی و هی با خودت می گفتی : 10 تا جعبه قند داریم ، هر جهبه 1000 تا قند داره ، پس ده رو ضربدر هزار می کنیم و ..........
و مسلماً هنگامی به جواب رسیدی که راه های غیر معمول و غیرکلاسیک رو آزمایش کردی و سعی کردی به جوانب و حاشیه های مسئله توجه کنی . قصد من از طرح این معما هم همین بود . برای اینکه منظورم رو بهتر حالی کنم بهتره اینرو هم بخونی :


يك شركت بزرگ قصد استخدام يك نفر را داشت. بدين منظور آزمونی برگزار كرد كه يك پرسش داشت. پرسش اين بود:شما در يك شب طوفانی در حال رانندگی هستيد. از جلوی يك ايستگاه اتوبوس می گذريد. سه نفر داخل ايستگاه منتظراتوبوس هستند. يك پيرزن كه در حال مرگ است. يك پزشك كه قبلاً جان شما را نجات داده است. يك خانم/آقا كه در روياهايتان خيال ازدواج با او را داريد. شما می توانيد تنها يكي از اين سه نفر را سوار كنيد. كدام را انتخاب خواهيد كرد؟ دليل خود را شرح دهيد.
پيش از اينكه ادامه حكايت را بخوانيد شما نيز كمی فكر كنيد.قاعدتاً اين آزمون نمی تواند نوعی تست شخصيت باشد زيرا هر پاسخی دليل خودش را دارد.پيرزن در حال مرگ است، شما بايد ابتدا او را نجات دهيد. هر چند او خيلي پير است و به هر حال خواهد مرد.شما بايد پزشك را سوار كنيد. زيرا قبلاً جان شما را نجات داده است و اين فرصتی است كه می توانيد جبران كنيد. اما شايد هم بتوانيد بعداً جبران كنيد.شما بايد شخص مورد علاقه تان را سوار كنيد زيرا اگر اين فرصت را از دست دهيد ممكن است هرگز قادر نباشيد مثل او را پيداكنيد.
از دويست نفری كه در اين آزمون شركت كردند، شخصی كه استخدام شد دليلی براي پاسخ خود نداد. او نوشته بود:

سوئيچ ماشين را به پزشك مي دهم تا پيرزن را به بيمارستان برساند و خودم به همراه همسر روياهايم منتظر اتوبوس مي مانيم.

همه می پذيرند كه پاسخ فوق بهترين پاسخ است،اما هيچكس در ابتدا به اين پاسخ فكر نمی كند. چرا؟ زيرا ما هرگزنمی خواهيم داشته ها و مزيت هاي خود را (ماشين) از دست بدهيم. اگرقادر باشيم خودخواهی ها، محدوديت ها و مزيت هاي خود را از خود دور كرده يا ببخشيم گاهی اوقات می توانيم چيزهای بهتری به دست بياوريم.تحليل فوق را می توانيم در يك چارچوب علمی تر نيز شرح دهيم: در انواع رويكردهای تفكر، يكي از انواع تفكر خلاق، تفكرجانبی است كه در مقابل تفكر عمودی يا سنتی قرار می گيرد. در تفكر سنتی، فرد عمدتاً از منطق،درچارچوب مفروضات ومحدوديت های محيطی خود، استفاده می كند و قادر نمی گردد از زوايای ديگر محيط و اوضاع اطراف خود را تحليل كند. تفكرجانبی سعی مي كند به افراد ياد دهد كه در تفكر و حل مسائل، سنت شكنی كرده، مفروضات و محدوديت ها را كنار گذاشته، واز زواياي ديگري و با ابزاری به غير از منطق عددی و حسابی به مسائل نگاه كنند. در تحليل فوق اشاره شداگر قادر باشيم مزيت های خود را ببخشيم مي توانيم چيزهاي بهتری به دست بياوريم. شايد خيلی از پاسخ دهندگان به اين پرسش، قلباً رضايت داشته باشند كه ماشين خود را ببخشند تا همسر روياهای خود را به دست آورند. بنابراين چه چيزی باعث می شود نتوانند آن پاسخ خاص را ارائه كنند. دليل آن اين است كه به صورت جانبی تفكر نمی كنند. يعنی محدوديت ها و مفروضات معمول را كنارنمی گذارند. اكثريت شركت كنندگان خود را در اين چارچوب می بينند كه بايد يك نفر را سوار كنند و از اين زاويه كه مي توانندخود راننده نبوده و بيرون ماشين باشند، درباره پاسخ فكر نكرده اند.

نیک بخت ترین مردم کسی است که کردار را به سخاوت بیاراید و گفتار را به راستی. ابن سینا
سادگی و عشق از عوامل پیشرفت است، که در قلب ما ایرانیان است. پروفسور حسابی

آواتار کاربر
admin
مدیر سایت
مدیر سایت
 
پست: 455
تاریخ عضویت: 5 فروردین 1391, 21:14
سپاسگذاری کرده اید: 1201 مرتبه
سپاسگذاری شده: 263 مرتبه در 181 پست
میزان اعتبار: 6

کاربران زیر از کاربر محترم admin به خاطر این پست سپاسگذاری کرده اند
اردیبهشت (18 تیر 1392, 08:20), b.sorouri (18 تیر 1392, 16:17)

Re: یک معمای شیرین مثل قند برای نابغه ها

پستتوسط Alpha&Omega » 11 اردیبهشت 1397, 12:27

با سلام
تمام كعبه ها را روى ترازو ميگذاريم و بعد كه كل عدد به نمايش در آمد تك تك بسته هاى قند را بر ميداريم تا مشخص شود كدام بسته ٩ گرمى است.
Whit my best regards
ALPHA&OMEGA
Alpha&Omega
کاربر عادی
کاربر عادی
 
پست: 1
تاریخ عضویت: 11 اردیبهشت 1397, 10:10
سپاسگذاری کرده اید: 0 مرتبه
سپاسگذاری شده: 0 مرتبه در 0 پست
میزان اعتبار: 0


بازگشت به تجربیات ،خاطرات ، نظرات و درد دلهای شما

 


  • مباحث مشابه
    پاسخ ها
    مشاهده شده
    آخرین پست

چه کسی آنلاین است

کاربران حاضر در این انجمن : کاربر عضو شده ای موجود نیست و 2 مهمان

cron